c ouwblad Duurzaam: én eerlijk schoon m Duurzaam 1 Vouwblad Wantij december '99 december 1999 Inhoud: Duurzaam Wereldwinkels, een branche in ontwikkeling Max Havelaar in supermarkt en grootverbruik Fair Trade en milieuzorg Handnijverheid en milieu Natuurvoeding en eerlijke handel Wereldwinkel Partnerplan Adressen Wereldwinkels Hét hedendaagse woord waarmee de milieubeweging Fair trade De handelsorganisatie die een groot deel van de producten van de Wereldwinkels aanlevert, volgens de principes van eerlijke handel. Max Havelaar De organisatie die het keurmerk verleent aan producten die gemaakt en verhandeld worden volgens de principes van eerlijke handel. Dit keurmerk is ook te vinden bui ten Wereldwinkels en op andere dan Fair Trade producten. aanduidt welke kant het uit moet met de wereld is: duur zaam. Nu gebruikt ook de rest van de wereld bet ivoord duurzaam, maar vaak op een andere manier. Bijvoorbeeld dat iets lang meegaat: duurzame gebruiks artikelen (die veel verkocht worden als mensen vertrou wen hebben in de economie), duurzame bouwmateria len, waaronder tropisch hardhout, aluminium en PVC, omdat het zo lang meegaat. En zo staat het ook in het Grote Woordenboek: geschikt om te duren, weinig ver gankelijk, voor lange duur. Maar in milieuland wordt het begrip duurzaam veel uitgebreider opgevat. Er zijn verschillende definities in omloop voor "duurzaamheid" en "duurzame ont wikkeling", maar ze hebben in ieder geval gemeen dat er daarbij zodanig geprodu ceerd en geconsumeerd wordt dat we dat nog heel lang vol kunnen houden, en dat iedere wereldburger daarmee in zijn behoeften kan voorzien. Dus niet alleen de mensen in het rijke noorden c.q. westen, maar ook alle andere. Schoon en eerlijk dus, nu en in de toe komst, dat is wat iedereen nastreeft die vaart onder de vlag van duurzame ontwik keling. Bij de milieubeweging ligt de nadruk wat meer op schoon, aan de kant van de Derde Wereldbeweging gaat het vooral om eerlijk. Langzamerhand komt er van beide kanten steeds meer oog voor de combinatie. Een belangrijk deel van de éérlijke kant van de zaak is het loon dat mensen voor hun Wereldwinkel Winkels waar producten worden verkocht die recht doen aan de producenten in de Derde Wereld. werk krijgen en de omstandigheden waar onder ze dat werk doen. Eerlijke handel dus, datgene waar de Wereldwinkels en de organisaties Fair Trade en Max Havelaar al jaren aan werken. Moeten we voor de verantwoorde koffie, thee, chocolade en rijst naar de natuurvoe dingswinkel, naar de Wereldwinkel, of naar allebei? Beginnen ze elkaar al een beetje te overlappen? Of kunnen we zelfs al in de supermarkt terecht?

Wantij | 1999 | | pagina 11