Wereldwinkels, een branche in ontwikkeling Max Havelaar in super markt en grootverbruik Fair Trade en milieuzorg Het idee dat aan de wereldhandel partijen deelnemen met wel heel ongelijke posities, en dat het mogelijk is om in ieder geval op kleine schaal daar in de praktijk wat aan te doen, bestaat al lang: de Fair Trade organi satie bestaat dit jaar al weer 40 jaar (voor heen onder de naam S.O.S.); ook is het dit jaar 30 jaar geleden dat de eerste Wereldwinkel werd opgericht, en het is al weer ruim 10 jaar geleden dat het Max Havelaar keurmerk verscheen op de koffie- pakken. Sortering Er is heel wat veranderd in al die jaren. De eerste Wereldwinkels begonnen in garages en ruimten bij de kerk. Tegenwoordig zijn veel van de inmiddels ruim 400 Wereld winkels te vinden in winkelstraten, en zien ze er professioneel uit, al worden ze meest al draaiende gehouden door vrijwilligers. Dat geldt ook voor een van de grotere Zeeuwse Wereldwinkels: die in Goes. Deze bestaat nu een jaar of 15, en heeft de omzet na de verhuizing in 1997 naar de Beestenmarkt flink zien stijgen. Bij binnenkomst loopt de klant meteen tegen het schap met eet- en drinkwaar aan zoals dat van oudsher in Wereldwinkels is te vinden. Wie verder gaat ziet een uitge breide sortering speelgoed, textiel, servies en andere handnijverheid. Nelleke Grashoff, één van de 30 Goese medewerkers, geeft aan dat het assortiment en de klandizie in de loop van de jaren is veranderd. "Het begon destijds met de koffie en suiker, en daar is in de loop der tijd van alles bijge komen. Max Havelaar producten zijn nu ook in heel wat supermarkten te koop, dus we moeten ook andere dingen bieden. We hebben nu veel mooie dingen voor het huis en de keuken, en ook veel sieraden en kin derspeelgoed. We zijn eigenlijk een soort 'cadeauwinkel van de Derde Wereld' gewor den. We hebben klanten die al jaren speci aal voor de koffie komen, en nu komen er steeds meer mensen binnen omdat ze in de etalage iets leuks hebben gezien. Daarbij is er ook sprake van trends: bij ons zijn bij voorbeeld tegenwoordig de olifanten en boeddha's nogal in trek." In sommige grotere Wereldwinkels is kle ding te koop geweest, maar dat is helaas weer voorbij, omdat de omzet te laag was. Tot grote verrassing van Fair Trade heeft dit niet de kop gekost aan de producenten: die hebben na alles wat ze geleerd hebben door levering via Fair Trade nu een veel betere afzet op de lokale markt. Sinds de eerlijke handel een eigen keur merk heeft, worden de producten ook bui ten de Wereldwinkels verkocht. Tien jaar geleden is koffie als eerste op deze markt gekomen, vervolgens de chocolade/cacao, bananen, honing, en in 1998 de thee. Dat blijkt een grote sprong voorwaarts opgele verd te hebben: op het ogenblik verkopen Wereldwinkels 15% van de eerlijke koffie, de rest wordt verkocht via supermarkten en andere winkels. De meeste supermarkten hebben Max Havelaar koffie, thee en bana nen in hun schappen liggen, honing en chocolade zijn nog niet alom verkrijgbaar. Een andere stijgende lijn zit in het gebruik van Max Havelaar koffie in instellingen en bedrijven. De Eerste en Tweede Kamer gaven het goede voorbeeld, en drinken nu al weer jaren Residentie-koffie. Drie minis teries, vele gemeenten en talloze bedrijven volgden, en ook in Zeeland staat zowel bij de provincie als bij de meeste gemeenten Max Havelaar koffie op tafel. Bij wie dat op zijn/haar werk nog niet het geval is: begin er eens over. De smaak kan geen probleem zijn, want er is keus uit bijna 20 soorten. Al met al is het marktaandeel van Max Havelaar koffie nu 3%, van de bananen 5%, van de thee 0,5%, en van de chocolade en de honing nog minimaal. Zuivere koffie en milieu En speelt het milieu ook een rol bij het in slaan van producten? Wereldwinkels profileren zich voornamelijk met hun verhaal over de eerlijke beloning van de producenten. Maar naast een goede prijs en redelijke arbeidsomstandigheden (d.w.z. naar plaatselijke begrippen) blijkt ook milieu inderdaad een rol te spelen bij het selecteren van de producten. En dat is niet vreemd, want ecologisch te werk gaan is niet alleen goed voor het milieu, ook de boeren en andere producenten hebben er vaak zelf direct baat bij. Juist in de Derde Wereld doen zich zeer ongezonde toestanden voor wanneer er (zonder ARBO-regels) met giftige stoffen wordt gewerkt. De vruchtbaarheid van mannen die op bananenplantages werken heeft bijvoorbeeld zwaar te lijden onder het kwistige gebruik van chemicaliën. Als alle bomen op de koffieplantage worden ge sloopt omdat dat makkelijker werkt, waar haal je dan het hout voor je vuurtje van daan, en waar vind je schaduw? En als spec taculaire oogsten door veel kunstmest en spuiten ten koste gaan van de bodem vruchtbaarheid, hoe moet het dan met de toekomstige oogsten? Importeur/handelsorganisatie Fair Trade, de grootste bevoorrader van de Wereldwinkels, is dit jaar begonnen met productgerichte 2 Vouwblad Wantij december "99

Wantij | 1999 | | pagina 12