Handnijverheid en milieu Natuurvoedin eerlijke hande en Wereldwinkel Partnerplan milieuzorg. Werd er al op het milieu gelet, vanaf nu wordt er een aantal productgroe pen van begin tot eind onder de loep geno men, en wordt er zoveel mogelijk verbe- 1 terd. Het gaat daarbij om koffie, thee, huishoud- textiel, kleinkeramiek en houten produc ten. Vaak hebben producenten, zoals al aange geven, direct voordeel bij een milieuvrien delijke manier van werken. Maar soms kan er sprake zijn van een dilemma. Zo valt er in de Derde Wereld het meest te verdienen wanneer er daar zoveel mogelijk aan het product wordt gedaan, dus geen bulkgoe deren produceren die hier verwerkt wor den. Maar het verslepen van (verpak kingsmaterialen over de hele wereld is een energieverslindende aangelegenheid. Bij koffie en thee gaat het nog wel, maar bij wijn maakt verpakken hier of daar een groot verschil. Zuid-Afrikaanse wijn wordt nu nog in Zuid Afrika gebotteld, in flessen die hier vandaan komen. Voor het milieu is het beter om die flessen hier te laten en de wijn hier te bot telen. De keuze voor milieu of werk en inkomen voor de producent is een lastige, en is nog niet gemaakt. Ook de lagere opbrengst bij het werken zonder kunstmest en bestrijdingsmiddelen zou een probleem kunnen zijn. Maar de meeste Max Havelaar-koffieproducenten zijn kleine boeren die vaak niet eens geld hebben voor deze moderne verworvenhe den. Biologisch Fair Trade streeft ernaar om per voedings product minstens één biologische variant aan te bieden. Bij koffie en thee is dat al het geval, en de biologische chocolade zit eraan te komen. Overigens is dat laatste niet zo'n grote stap, want in de wikkel van de mascao-chocolade staat te lezen dat zowel de cacao als de rietsuiker worden verbouwd met extra zorg voor het milieu, zonder gebruik van kunstmest of chemi sche bestrijdingsmiddelen. Ook veel andere producten hebben voor een deel een positief milieuverhaal. De houten bureau accessoires zijn van tro pisch hardhout, maar voor de op kleine schaal gekapte bomen worden gelijk weer nieuwe aangeplant. De leren producten uit Niger zijn gelooid met plantaardige middelen (behalve het heel soepele leer, dat lukt niet op die manier). Aangezien leerlooien een van de meest vervuilende processen is in de Wereldwinkelbranche, is dat een hele voor uitgang voor het milieu en de gezondheid. Er zijn spreien en andere textielproducten - die geverfd zijn met natuurlijke materialen, al beperkt dat de kleurkeus. En zo kunnen we nog wel even doorgaan: glasservies van gerecycled glas, of het nu uit Vietnam komt of uit Bolivia, ongebleek te of chloorvrij gebleekte T-shirts die geverfd zijn met formaldehydevrije verf of op waterbasis uit Zimbabwe, ongeverfd houten speelgoed. Kortom: er kan bij de Wereldwinkel met een dubbel gerust hart boodschappen wor den gedaan. Al blijft er natuurlijk het dilem ma dat de eerlijke handel met heel veel transport gepaard gaat. Het ecologische principe "uit de regio" gaat hier per defini tie niet op. er tussen hem en de groothandel zo'n vijf schakels zitten. De Nieuwe Band gaat een project opzetten waarbij alle factoren (bio logische kwaliteit, eerlijke handel, afstand, bewerking, verpakking) bekeken en beoor deeld worden. Dat moet een score opleve ren waaraan de consument kan zien of het product aan zijn eisen voldoet. En het moet de groothandel meer mogelijkheden geven om volgens de richtlijnen van eerlijke han del in te kunnen kopen. Overigens geeft de medewerker van De Nieuwe Band aan dat de kwestie van eerlij ke prijzen niet alleen in de Derde Wereld speelt. Ook in Nederland geldt dat afzet- prijzen die langdurig onder de kostprijzen liggen meestal niet tot milieuvriendelijker of diervriendelijker landbouw leiden. Nu we weten hoe in de eerlijke handel gewerkt wordt aan het milieu, is het ook de moeite waard om het omgekeerde te bekij ken. In de natuurvoedingswinkel is het aan deel van de Derde Wereldproducten bescheiden, maar wel aanwezig: rietsuiker, pinda's, kruiden, sommige soorten rijst, noten, olijfolie. En natuurlijk koffie en thee, merendeels voorzien van het Max Havelaar keurmerk. Vaak is er geen keur merk voor eerlijke handel aangevraagd, omdat volgens de importeur, de klanten van natuurvoedingswinkels dat niet het belangrijkste vinden. Bij de biologische groothandels Naturalis en De Nieuwe Band streeft men ernaar om behalve biologische ook eerlijke voeding aan te bieden. Maar het is niet gemakkelijk te overzien hoe het de rijstboer vergaat als Je kunt bij de Wereldwinkel niet alleen boodschappen doen, je kunt er ook in beleggen via het Wereldwinkel Partnerplan. De ASN Bank verstrekt met behulp van dit Partnerplan speciale leningen tegen gunsti ge voorwaarden, waarmee Wereldwinkels zich verder kunnen ontwikkelen. Een parti cipatie bedraagt f 500 of een veelvoud, de looptijd is naar keuze 5 of 10 jaar, en de tegenprestatie is een jaarlijkse rente van 2,5% resp. 3,5%, of een vergoeding in de vorm van Wereldwinkelcadeaubonnen ter waarde van ca. 4% van de lening, óf geen vergoeding. Informatie bij de ASN Bank, tel.0800-0380 (gratis). 3 Vouwblad Wantij december "99

Wantij | 1999 | | pagina 13