Wildgroei GSM- masten cLz har an Pr dl Park. 8. Verstoord landschap Telkens duiken in het landschap nieuwe elementen op, maar niet altijd naar de zin van de bewoners. Het laatste nieuwtje op dit gebied: GSM-zendmasten. Jan- Eelco Dijk Als paddestoelen schieten ze uit de Zeeuwse grond: de GSM-masten. Geen plek is veilig voor de installaties van Dutchtone, Ben en andere mobiele belbedrijven. De mees te zijn te vinden op flatgebouwen in de stad, maar soms heeft men een creatievere oplossing gevonden. In Vogelwaarde is de kerktoren behangen met masten en her en der in Noord-Beveland zijn afgedankte hijskranen ingezet om antennes te dragen. verwerkend bedrijf: de lap grond is bestemd voor handel, nijverheid en ambacht. Ook in die bestemming hoort een GSM-antenne niet thuis. In beide gevallen hebben omwonenden het gemeentebestuur verzocht het bestemmingsplan te handha ven. De gemeente Hontenisse aarzelt nog over de kerktoren; Noord-Beveland lijkt van plan de hijskraan in Kortgene te laten verwijderen. Gedaante Niet alleen het bestemmingsplan biedt mogelijkheden de wildgroei van GSM-mas ten aan te pakken. Als er antennes zijn neergezet op het dak van een flatgebouw kunnen huurders de verhuurder aanspre ken als deze de masten heeft toegestaan zonder hun toestemming. De verhuurder mag namelijk de gedaante en/of inrichting van het gehuurde niet wijzigen zonder toe stemming van de huurder. In de praktijk nemen verhuurders dit risico meer dan eens: er staat tenslotte een grote zak geld tegenover. frLeirt ÏC k/6L noor £N esc/re* d^/vp Voor de mobiele bellers is het een zegen: de GSM-aanbieders hebben met de rijks overheid afgesproken dat ze voor 2000 een landelijk dekkend netwerk realiseren, en het lijkt erop dat ze in hun opzet slagen. Omwonenden zijn minder gelukkig: de installaties ontsieren het landschap, de apparatuurkasten maken lawaai en er bestaat nog altijd onzekerheid over de schadelijke effecten op de gezondheid van mensen. Er is onderzoek nodig om echt te kunnen vaststellen of GSM-masten al dan niet een schadelijk effect hebben. (Bij het meldpuntennetwerk 'Gezondheid en milieu' komen klachten binnen na plaatsing van GSM-masten. Als klachten worden genoemd: verminderd concentratievermo gen, slecht slapen, onwel voelen.) Verband tussen radiofrequente straling en bijvoor beeld kanker is tot op heden niet bewezen. Bouwvergunning Omwonenden staan niet machteloos in hun strijd tegen oprukkende GSM-masten. In hun haast Nederland van een mobiel bel- net te voorzien, hebben de telefoniebedrij ven hun masten vaak lukraak neergezet, zonder zich om de benodigde vergunnin gen te bekommeren. Voor veel GSM-instal- laties is echter wel een bouwvergunning nodig, en die kan alleen worden verleend als de mast past in het bestemmingsplan. De kerktoren in Vogelwaarde staat op een perceel met als bestemming openbare en bijzondere doeleinden. De grond mag enkel worden gebruikt ten dienste van het openbaar bestuur, het sociale en culturele leven en de godsdienstuitoefening. In zo'n bestemming past geen commercieel telefo niebedrijf. Een hijskraan met GSM-mast in Kortgene staat op het terrein van een hout- Kortom, omwonenden hoeven niet machteloos toe te zien als hun omgeving wordt volgeplempt met GSM-masten. Het vergt vaak wel een hoop inspanning om instanties in beweging te krijgen om de illegaal geplaatste masten te laten verwijderen. Toch begint bij een aantal bestuursorganen zelf ook een belletje te rinkelen. Hier en daar wordt inmiddels gemeentelijk beleid gemaakt om ongecontroleerde wildgroei van GSM-masten aan banden te leg- gen Jan-Eelco Dijk is milieujurist bij bet Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland-Zuid in Dordrecht dat in samenwerking met de ZMF mensen die met milieupro blemen kampen, juridisch helpt. 15 WANTIJ december '99

Wantij | 1999 | | pagina 19