terug van weggeweest Zeeuwse Kg i 1 trekpaard werd vervan- L^S gen door tractoren en met paard ver- dwenen ook de hoefsmid en de kennis over het paard. Bij rijk Nederland zijn het paard en de pony terug als speelkameraad. De PZC berichtte onlangs over de terugkeer van de hoefsmid. Ook is het weer mogelijk om alles over paarden te leren (De Groene School in Goes startte een paar jaar gele den de MBO-opleiding Paardenhouderij). De motorfiets is iets soortgelijks overko men. Toen in de jaren '60 de auto een volkswagen werd, dankte iedereen zijn motorfiets af in ruil voor een wagen. Bij de schroothandelaar stond het vol met BMW's en Harley's die nu collectors items zouden zijn. Maar door de files verscheen ook de motor weer op de weg. het boek Duizend jaar Walcheren wordt de invloed op het grondwaterpeil door com partimentering van polderwater (schotten en stuwen) beschreven. Onlangs werden in de Walcherse watergangen stuwen gebouwd die op ongeveer dezelfde wijze het water compartimenteren en het niveau van het grondwater regelen. (Publiek applaudisseert, redactie terug op podium voor toegift) 13. De boeren in Europa produce ren teveel. Daarom stimu leert de Europese Unie het braakleggen van landbouw grond. Ook met melk- en bieten quota wordt geprobeerd de productie te reguleren. Voor de uitvinding van kunstmest lag grond braak uit bittere noodzaak; om het land niet teveel uit te put ten, om het de kans te geven zich te her stellen. Datzelfde land later weer zaaiklaar krijgen was nog een hele klus. Dat zware werk werd "mollen in de braak" genoemd. truitje uit om van die wol weer sokken te breien. U heeft de boordjes van overhem den nog omgezet en gipsen beeldjes tot stoepkrijt stukgeslagen. Toen het, door de gasbel van Slochteren, goed met ons ging, gooiden we 'en masse', ouwe troep op een grote hoop. Nu zijn we dan weer Europees kampioen in het scheiden van glas, papier, blik en gft-afval. 9. Zeeland heeft veel scheeps werfjes gehad, maar daar van zijn er nog maar weinig over. De Schelde b.v. kan alleen met kunst, vliegwerk en subsidies het hoofd boven water houden. Maar zie: liefhebbers restaureren oude houten scheepjes als de hoogaars en hebben seri euze plannen voor een nieuwe werf in Veere. Geacht publiek, wat als nieuw wordt aangekondigd is vaak niet meer dan oude wijn in nieuwe zakken. We hebben die spiralende beweging bezongen. Het is aan u, luisteraars, om te beoordelen of dat de pirouette is waarmee de buizerd zo fraai hoogte wint, of de draaikolk van een Ieegkolkend rioolputje. Bedankt voor uw aandacht en wel thuis. Namens de redactie, tot de volgende voorstelling Jan Moekolte is lid van de Wantijredactie. 7. Ons volgende liedje gaat over de veer pont j es. Met in het refrein de heen en weerwolf van Anna Jacobapolder - Zijpe. Nescio had, aan het begin van deze eeuw, vanwege die pontjes, een hele dag nodig om van Amsterdam naar Walcheren te komen. Door de Deltawerken verdwenen de veren en kwa men de dammen. Om toeristen te verma ken worden de pontjes 's zomers terug in de vaart genomen. 8. Dan nu een hom mage aan u, geachte publiek. Nergens ter wereld wordt zo braaf het afval gescheiden als in Nederland. Het ziet grijs in de zaal, velen van u hebben dus de schillenboer gekend en het roepen gehoord om hazen- en konijnenvellen. U haalde een vervilt 12. Ons laatste num mer gaat over de waterhuis houding. In 10. Van de volgende liedjes werd de tekst geschreven door historicus Jan Zwemer. We bezingen de terugkeer van de koe in cle duinen. Vroeger werd op elk stukje gras land wel een dier gezet dat van gras melk kon maken, dus ook in de duinen. Nu is de koe daar terug. Niet meer als melk- maar als maaimachine. 11. Ook op de weg terug is de (mala ria?)- mug. Door verdro ging en DDT in Nederland eerst uitgeroeid. Door onder andere het creëren van natte natuurgebieden (in de duinen o.a.) weer in beeld verschenen. 18 WANTIJ december'99

Wantij | 1999 | | pagina 22