Inhoud De zaak Het inspectierapport De inspecteur De gedeputeerde De insiders Het oordeel Colofon 2 3 6 9 10 13 16 DE ZAAK Een gemeentebestuur, dat min of meer onder curatele wordt gesteld. Reimerswaal beeft het wel erg bont gemaakt. De reden hiervoor is dat het gemeentebestuur niet volgens de regels te werk ging op het gebied van de ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en het milieubeleid en niet van plan was dat te veranderen. Matuur en milieu in Zeeland zijn erg gebaat bij een goed milieu- en ruimtelijke ordeningsbe leid. De ruimtelijke ordening zorgt er voor dat niet alles overal mag. Waar dat toe kan leiden wordt meteen duidelijk bij een bezoek aan onze zuiderburen: overal huizen, bedrijven, wegen, maar geen open ruimte en een versnipperde natuur. 'Trek de groene grens', stelt Milieudefensie. In Nederland moeten we zuinig met de ruimte omgaan. Gemeenten hebben daarin een belangrijke taak. Als gemeenten er een potje van maken, is dat slecht nieuws voor een ieder die natuur en milieu een warm hart toedraagt. Dat is het geval bij de gemeente Reimerswaal. Al eerder heeft de ZMP aan de bel getrokken over het magere natuur- en milieuprofiel van deze gemeente. In september waren het de medewerkers van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer CVROM), die met de onthutsende mededeling kwamen dat de gemeente Reimerswaal zelfs buitenwettelijke regels hanteerde. Omdat het gemeentebe stuur te kennen gaf het leven niet te zullen beteren, werd de gemeente onder toezicht geplaatst. Dat is nog niet eerder vertoond in Nederland. De ZMF wil met dit dossier de gemeente Reimerswaal niet verder door het slik halen. Wel geeft het dossier aanleiding om aan de hand van het geval Reimerswaal stil te staan bij de wijze waarop gemeenten omgaan met milieu- en ruimtelijke ordeningsbeleid. Vandaar in dit dossier aandacht voor de vraag, wat er nu eigenlijk aan de hand is in Reimerswaal. De Inspecteur ruimtelijke ordening komt aan het woord om uit te leggen waarom er zo drastisch tegen de gemeente is opgetreden. Een aantal 'insiders' buigt zich over de vraag hoe het zover heeft kunnen komen. De rol van de provincie komt aan de orde in een gesprek met gedeputeerde Gert van Zwieten. Tot slot een beschouwing over de vraag wat van het geval Reimerswaal geleerd kan worden. 2

Wantij | 1999 | | pagina 26