zijn altijd bereid de mensen, zelfs tot In detail, te Informeren. Al In 1992 hebben sommigen van hen eieren voor hun geld gekozen en er van af gezien om bepaalde functies te bekleden. Men wilde niet met het college In conflict komen en ook niet met hun geweten. Er zijn ook onderzoeken naar de organisatie gedaan. Het college heeft dit onderzoek niet In de openbaar heid willen behandelen. Het gemeentebestuur werd, naar ik hoorde, ook hierin niet vrijge pleit." Van der Jagt: "De cultuur in Reimerswaal Is volgens mij: een kleine kern regelt het bij de borrel en in de raadsvergadering wordt alles bevestigd. Er wordt handig gebruik gemaakt van het feit dat de raad graag ja knikt. Door gebrekkige kennis bij de raadsleden, rare ruzies en het onvermogen om de consequenties van besluitvorming te overzien, worden dikwijls processen in gang gezet die daarna vanuit het college kunnen worden aangestuurd." Welling noemt het een sluwe 'boerepjongens-krentenbroodcultuur'. de Koster: "De vergadercultuur is eerder informeel dan formeel. Tijdens raadsvergaderingen gaat men tegenwoordig zo ver dat men raadsleden bij de voornaam aanspreekt. Dit tutoye ren versterkt de cultuur, dat iedereen het met elkaar eens is en dat ze het allemaal voor elkaar hebben. Soms wordt dit tutoyeren in kleinerende zin gebruikt, als men het niet eens is met een afwijkend standpunt. De sfeer is goed, zolang je maar meedoet. Wijk je af, dan lig je eruit." De bestuurders Als het om de bestuurders gaat, wordt steeds verwezen naar burgemeester Verbree en wet houder Van Overloop. Van der Jagt: "Ze zijn het roerend met elkaar eens en hebben dezelfde bestuursstijl. Daar kunnen de reformatorische Bliek en de katholieke Jansen nooit tegenop." Welling kan wel waardering opbrengen voor het opereren van de burgemeester: "In zijn wijze van werken toont hij kwaliteit. Ik kom zelf uit het bedrijfsleven en ik kan dat wel waarde ren." De Koster wijst op het stempel dat de burgemeester op de gang van zaken drukt: "Verbree heeft de grootste invloed op de sfeer. Binnen de gemeenteraad is er niemand die hem wat argumenteren betreft naar de kroon steekt. Verbree is een vlotte prater en gezellig in de omgang. Bij rumoerige vergaderingen blijft hij altijd buiten schot. Hij grijpt niet in als de raadsleden een collega-raadslid of insprekers onheus bejegenen. De huidige cultuur en sfeer bestonden bij zijn voorganger De Boer niet. De gemeenteraad vergaderde degelijker, strakker en meer op basis van argumenten. Met de komst van Van Overloops politieke partij Bewoners Belangen Reimerswaal heeft de 'alles moet kunnen mentaliteit' zijn intrede gedaan." Kritiek Ook al worden de burgers met open armen ontvangen op het gemeentehuis; als er echt iets aan de hand is, kun je maar beter over een goed uithoudingsvermogen beschikken. De Koster: "Handhavend optreden kennen ze in Reimerswaal niet of het moet tegen de kraaiende haan Joris in Rilland zijn." Harrv Raad: "Na het indienen van een milieuklacht hoorde ik echter niets. Ik werd niet op de hoogte gehouden van al dan niet genomen stappen. Wellicht is nu een verbetering ingezet, omdat ik het laatste jaar (na 6 jaar contact zoeken) eindelijk eens over de genoemde hand- havingskwestie werd geïnformeerd. Met deze gang van zaken zijn klagers vermoedelijk lang op afstand te houden. Van openheid is dan geen sprake meer. Een recente affaire is de wens van het bedrijf Lamb-Weston/Meijer om een 30 meter hoog

Wantij | 1999 | | pagina 35