vliegtuigen landen of boeren ploegen. Het water klotste tegen de Brabantse Wal en het zoetwatergetij in de Biesbosch was uniek in de wereld. De open Delta was een fascinerende ont moeting tussen drie grote Europese rivie ren en de Noordzee. Ecologisch om van te watertanden, hoog productief, gevarieerd en met een hoge mate van natuurlijkheid. Het is niet zonder pijn in het ecologische hart als aan die situatie wordt terug gedacht. Natuurlijk is het te gemakkelijk om de bestuurders van die tijd een verwijt te maken. Men deed dat op basis van de informatie waarover men toen beschikte en nog belangrijker met de prioriteiten van die tijd. Maar ondertussen weten we beter en wordt duidelijk dat het Deltaplan ook een keerzijde heeft. Diep een enorme vracht giftige bagger ligt opgestapeld. Het saneren van deze bodem zal miljarden gaan kosten. Meren Door de compartimenteringsdammen is een aantal meren ontstaan zoals de Grevelingen, het Zoommeer, het Markiezaatsmeer en het Krammer-Volkerak. Het Grevelingenmeer en het Veerse Meer zijn zout gebleven, een bewuste keus omdat de kwaliteit van het water dan beter is te garanderen en de natuur- en recreatie waarden er wel bij varen. Desalniettemin bezit het watersysteem een wankel even wicht en bijvoorbeeld in langdurige warme periodes bestaat de kans dat er op grote schaal gebrek aan zuurstof optreedt met alle gevolgen van dien. De getijdegebieden van het Krammer- Hoeveelheid schorren en slikken door dammen dramatisch gedaald. Foto's: Jaap Wolterbeek. Giftige bagger Een belangrijke les die het Deltaplan ons leert is dat het ingrijpen in een natuurlijk ecologisch systeem als een estuarium tot onverwachte gevolgen kan leiden. Om te beginnen in het Haringvliet/Hollands Diep. Via deze zeearm kan het water van de grote rivieren worden afgeleid door cle Haringvlietsluizen. Omdat dit alleen gebeurt bij een forse afvoer staat het water in deze zeearm vaak stil, zodat het slib de mogelijkheid krijgt te bezinken. Aan het slib zit een groot deel van de vervuiling gekoppeld, dat met de rivieren wordt aan gevoerd. Dit heeft tot gevolg clat er nu op de bodem van het Haringvliet en Hollands Volkerak en Zoommeer zijn veranderd in een stagnant zoet-systeem. Dit om Zeeuwse en Brabantse landbouwbelangen te dienen, maar duidelijk blijkt hoe moeilijk het is om deze systemen ook ecologisch gezond te houden. De gemeente Bergen op Zoom worstelt met de waterkwaliteit van de Binnenschelde. Om de recreanten helder water te kunnen aanbieden zijn drastische maatregelen nodig. Er kan gekozen worden uit een zoute variant (meer leegpompen en weer vullen met zout water uit de Oosterschelde) of een zoete variant (door de aanplant van zuiveringsmoerassen). In allebei de gevallen praten we over oplossin gen die meer dan 10 miljoen gulden kos ten. Stormvloedkering Óok het prestigieuze sluitstuk van de Deltawerken, de bouw van de stormvloed kering, kent zijn schaduwzijden. De water kwaliteit is prima, maar doordat er nu veel minder zeewater in en uit stroomt zijn de geulen te groot. De geulen vullen zich op met materiaal dat van de hogere delen afkomstig is. Deze zandhonger zal er op de langere termijn toe leiden dat alle platen en slikken niet meer droog vallen bij laag water. De honderdduizenden steltlopers die jaarlijks van de Oosterschelde gebruik maken als broed-, doortrek- of overwinte- ringgebied zullen naar een ander gebied moeten gaan uitkijken, en het probleem is nu juist dat die er nauwelijks zijn en eigen lijk al door andere steltlopers zijn bezet. Schorren zijn een schaars goed in de Delta, omdat ze aan het getij zijn gebonden. De Oosterschelde kent nog kleine plukjes, in de Westerschelde dreigen ze als gevolg van de erosie door de verdieping van de vaar geul te bezwijken. Herstel De Deltawerken laten zowel zien tot wat de mensheid in staat is, als tot welke onvoor ziene gevolgen menselijk ingrijpen kan lei den als een grootschalig ecologisch systeem op de schop wordt genomen. Evenals in de kuststrook worden de eerste stappen gezet om de ergste gevolgen van de ingreep te verzachten. De Haringvlietsluizen wor den op een kier gezet om het getij weer terug te brengen in het noordelijk deel van de Delta. Er wordt gestudeerd op het weer herstellen van de estuariene gradiënt in de Oosterschelde door zoetwater via de Krammersluizen of anderszins toe te laten. De enige zeearm die niet ingrij pend is verbouwd is de Westerschelde. Alhoewel, niet in het kader van de Deltawerken, wel als we denken aan het verdie pen en kanaliseren van de vaar geul. De Westerschelde is de enige plaats in de Delta waar die waardevolle overgang van zout naar zoet nog in takt is. Terecht dat de Westerschelde nu volop in de aandacht staat. Overgeslagen in het Deltaplan, maar nu boven komen drijven als het meest com plete estuariene ecosysteem van de Delta. Het kan verkeren Thijs Kramer is hoofd Groene Ruimte hij de Zeeuwse Milieufederatie. 6 WANTIJ december'99

Wantij | 1999 | | pagina 6