br6^M CHÈslE In Duitsland en Zweden zijn broomhou- dende brandvertragers aangetroffen in moedermelk. In Zweden is de concentratie van bepaalde broomhoudende brandvertra gers in moedermelk de afgelopen 25 jaar zelfs elke vijf jaar verdubbeld. Bij de recycling van afgedankte elektroni sche producten komen veel broomhouden de brandvertragers vrij. 'Iwee onderzoeken onder Zweedse werknemers van een recy clingbedrijf voor elektrische apparaten laten zien dat de concentratie broombrand- vertragers in hun bloed 50 tot 70 keer hoger is dan bij de rest van de bevolking. Producenten Broomhoudende brandvertragers worden gemaakt door multinationale bedrijven. De bekendste zijn: Dead Sea Bromine Group, Great Lakes Chemicals, Albemarle en Atochem. Sommige van deze bedrijven heb ben ook vestigingen in Europa: Broomchemie in Terneuzen (dochteronder neming van Dead Sea Bromine Group), Great Lakes Chemicals en Albemarle in Engeland en in Frankrijk Atochem. Brandvertragers worden verwerkt in kunst stof voor een scala aan apparatuur die vaak intensief in het huishouden of op kantoor worden gebruikt. De laatste jaren zijn er steeds meer bedrijven die geen broomhou dende brandvertragers gebruiken in hun producten. Helaas kunnen consumenten in de winkel niet zien of producten schadelij ke broomhoudende brandvertragers bevat ten. De Europese milieuministers hebben beloofd dat consumenten beter geïnfor meerd worden over chemische stoffen, maar concrete maatregelen blijven tot nu toe uit. Overheid en industrie hebben vrij willig afspraken gemaakt om het gebruik van broomhoudende brandvertragers dóór en vóór de Nederlandse industrie terug te dringen. Deze overeenkomst wordt onvol doende door de industrie nageleefd en is bovendien veel te beperkt. Alternatieven In de loop der tijd hebben verschillende typen broomhoudende brandvertragers de markt gedomineerd. Telkens werd een gifti ge, moeilijk afbreekbare stof ingeruild voor een andere met toch weer nare eigenschap pen. Het is mogelijk over te gaan op echt milieuvriendelijke alternatieven. Een aantal producenten maakt brandvertragers die geen broom of chloor bevatten. Milieuvriendelijkere brandvertragers zijn bijvoorbeeld: fosforesters zonder broom of chloor, magnesium hydroxide en alumini um trihydraat. Verschillende fabrikanten ontwikkelen tegenwoordig toepassingspeci- fieke kunststoffen die brandvertragend wer ken, doordat bij brand een afdekkende laag ontstaat. Hierdoor zijn chemische brandver tragers helemaal niet nodig. Greenpeace voert een wereldwij de campagne tegen POP's zoals broomhoudende brandvertragers. Greenpeace wil: Een overstap op milieuvriende lijke alternatieven, zodat in de toekomst geen nieuwe proble men ontstaan met gifstof fen die producten beschermen tegen ontbranding. Een verbod op het maken en gebruiken van brandvertragers met broom POP's hopen zich op in de voedselketen en worden o.a. in aangespoelde pot vissen aangetroffen. Foto: Greenpeace/Monsecour Top vijf van POP's in Europa dioxines, o.a. afkomstig uit verbran dingsinstallaties en chloorfabrieken tributyltin, een aangroeiwerend bestrij dingsmiddel dat in veel soorten scheeps verf zit 8 chloorparaffine, gebruikt in smeerolie en als brandvertrager in plastic 8 lindaan, een bestrijdingsmiddel met chloor 8 broomhoudende brandvertragers, deze zitten in allerlei elektronische apparaten zoals computers. Bron: Greenpeace. Hebben we dan niets geleerd van het PCB-dossier? Om redenen van veiligheid worden aan kunststoffen gebromeerde brandvertragers toegevoegd. Niemand twijfelt aan hun nut, maar het gebruik kent wel een keerzij de: gebromeerde brandvertragers zijn tegenwoordig overal in het milieu aanwe zig. En ze zijn net zo schadelijk als PCB's. Maar waar PCB's aan banden zijn gelegd, groeit het gebruik van brandvertragers met het jaar. Bron: de Water, nieuwsbrief voor inte graal waterbeheer, september 1999. Moedermelk minder brandbaar "Vlamvertragende stoffen beperken de gevolgen van kortsluiting of een omgeval len kaars. Maar steeds meer hopen ze zich op in het natuurlijk milieu: in vissen en vis eters, bijvoorbeeld. En in moedermelk." Bron: de Volkskrant, 9 oktober 1999. Marlijn Beekman is medewerker van Greenpeace. 8 WANTIJ december '99

Wantij | 1999 | | pagina 8