POSTCODE Werf een lid Cursus duurzame ontwikkeling Al enkele jaren is in de gemeen te Borsele een stuurgroep 'duurzame ontwikkeling' actief. Ook de ZMF draagt daar aan bij. De stuurgroep organiseert op gezette tijden activiteiten met de bedoeling duurzame ontwikkeling bij bestuurders en bevolking handen en voeten te geven. Eén van de activiteiten voor het volgend jaar is een cursus die de titel draagt: "Duurzame ontwikkeling, wat is dat?" De cursus beslaat vier avonden. Op elke avond wordt een ander thema behandeld. Zo staan duurzaam bouwen, duur zame energie, en duurzaam voedsel centraal. Aansluitend op de cursus worden excursies verzorgd naar een project duur zaam bouwen en een biolo gisch dynamisch landbouwbe drijf. De cursus staat niet alleen open voor de inwoners van Borsele, maar ook voor geïnte resseerden uit de rest van Zee land. De cursus zal volgend jaar gedurende de maand januari worden gegeven in het Informatiecentrum Zeeuwse Schaapskooi te Heinkenszand. De kosten bedragen f 40,00. U kunt zich aanmelden bij het secretariaat van de Zeeuwse Volksuniversiteit, Postbus 724, 4330 AS Middelburg. Voor informatie kunt u zich wenden tot Tineke v.d. Ven, tel. 0113- 238437. (tvm) Digitale revolutie niet best voor het milieu In een artikel in het blad Computable werd een paar maanden geleden afgerekend met het idee dat automatisering en internet het milieu sparen. "Dat is niet het geval. Integendeel, de digitale revolu tie is een vieze boel", schrijft Computable. "Het maken, opslaan en transporteren van gigantische hoeveelheden bits en bytes vreet enorme hoeveel heden steenkool, veroorzaakt zure regen en versterkt het broeikaseffect." De explosie in het energiever bruik door de digitale revolutie is met name in de VS. te mer ken, het land met de meeste computers per huishouden. Het blad Forbes rekende uit dat in Amerika in elk huishouden ongeveer een halve kilo steen kool wordt opgebrand 0111 twee megabyte aan data te produce ren, op te slaan en te transpor teren. Volgens Computable is het pro bleem dat er steeds meer appa ratuur bijkomt. In de VS. zijn momenteel 200 miljoen com puters in gebruik. De doorsnee pc met randapparatuur gebruikt per jaar circa 1000 kwh aan electriciteit. Samen gebruiken alle computers in de VS. 200 miljard kwh aan stroom. Daar is de energie die de productie van computers vergt, niet meegeteld. In de VS. opereren nu al 17.000 internetbedrijven die een steeds groter percentage van de nationale electriciteits- consumptie voor hun rekening nemen. In nog geen 10 jaar tijd is dat percentage van 2 naar 8 procent gestegen. Inclusief alle stand-alone computers met randapparatuur is dat percenta ge 14 procent. Met de vraag naar energie stijgt de vervuiling die voor 60 procent voor reke ning komt van kolen- en gas- centrales. Uit de beschikbare cijfers blijkt dat de digitale revolutie niet erg veel besparingen heeft opgeleverd op het gebied van transport. Koeriersdiensten hebben het drukker dan ooit om digitaal bestelde producten bij de klant af te leveren. En telewerkers blijven vaak tussen twee werkplekken reizen, een tje op kantoor en eentje thuis, (tvm) Recht op bomen Jaarlijks verdwijnen vele bomen voor wegreconstructies, nieuw bouw, herbestrating van trot toirs, de aanleg van nieuw riool of het uitbaggeren van vervuil de watergangen, terwijl dit niet altijd nodig is. De Bomen- stichting heeft ervaring in het voorkomen dat bomen onnodig gekapt worden. Er is vaak een alternatief voor handen waar aan niet gedacht is of waarnaar geen onderzoek gedaan is. Zo kan een riool worden vervan gen zonder dat de bomen in de stoep moeten worden verwij derd. In "Recht op bomen" worden aan de hand van prak tijkvoorbeelden maatregelen en oplossingen verduidelijkt die bomen sparen. "Recht op bomen" kost f 30,00 (incl. verzendkosten) en is te bestellen door het bedrag over te maken op postbankrekening 2108755 t.n.v. Bomenstichting, Utrecht onder vermelding van "Recht op bomen". (tvm) NATIONALE LOTERIJ! Nationale postcodeloterij Ook het voorbije jaar hebben de twaalf milieufederaties in het land een belangrijke finan ciële bijdrage van de Nationale Postcodeloterij gehad waarmee een aantal activiteiten kon wor den ontplooid. De Zeeuwse Milieufederatie heeft met name werk kunnen maken van het volgen van bestemmingsplan procedures, de ondersteuning van regionale planologiewerk groepen en het stimuleren van duurzame landbouw. Wij bedanken daar de Nationale Postcodeloterij voor. (tvm) Planologiewerkgroep De Bevelanden Recent heeft de KNNV een planologiewerkgroep 'De Bevelanden' opgericht. In alle andere regio's is reeds een planologiewerkgroep actief en nu wordt dan ook de laatste witte vlek op de provinciale kaart gevuld. Een planologiewerkgroep is een groep mensen, die zich bezig houdt met ruimtelijke ordening en alles wat daarmee verband houdt: Moeten die loods, die weg, dat gebouw of dat bedrijf wel op die plek staan? We gaan daar toch geen binnendijk voor afgraven? De werkgroep bestudeert de bestemmingsplannen van gemeentes en houdt de wijzi gingen bij. Er wordt zo nodig gereageerd op plannen van gemeentes, waterschap, project ontwikkelaars of andere initia tiefnemers. Ook wordt er mee gedacht of zelfs meegewerkt aan plannen, bijvoorbeeld voor de inrichting van gebieden, tracés van wegen en spoorlij nen, de landschappelijke inpas sing en dergelijke. Geertje van der Krogt, de medewerkster lokale planologie van het bureau van de ZMF, heeft nu een team van mensen achter zich, die alle Zeeuwse regio's op hun duimpje ken nen. Omgekeerd levert de ZMF de planologiewerkgroep infor matie, ervaring en deskundig heid. Op deze manier kunnen we de planologie in Zeeland op de voet volgen en hopelijk ook mede sturen. Heeft u ook interesse om deel te nemen aan het de activitei ten van een planologiewerk groep? Bij u in de regio is er één. Bel de ZMF en vraag het aan Geertje van der Krogt. (gvdk) Nieuwe hinder Pilatusvliegtuigen De voorbije zomer zijn bij de ZMF enkele telefoontjes binnen gekomen van burgers die hin der ondervinden van de Pilatuslesvliegtuigen. Enkele jaren geleden was er de nodige discussie over de herrie van deze vliegtuigen die de vliegba sis Wöensdrecht in West- Brabant als thuishaven hebben. Met de provincie werd toen afgesproken dat de vliegtuigen zoveel mogelijk over water zou den vliegen. Dat blijkt in de praktijk niet te worden nage leefd. Een voorlichter van vlieg basis Wöensdrecht stelt dat er in de Zeeuwse wateren onvol doende bakens zijn om zich op te oriënteren. Verder is er een andere ontwikkeling die moge lijk de druk van de lesvliegtui- gen op de Delta doet toene men. Een aantal jaren terug beschikte de luchtmacht over vijf scholen verspreid over Nederland, nu is er één oplei ding voor de luchtmacht en die is gesitueerd in Wöensdrecht. Met de opening van het nieuwe De ZMF heet van harte nieuwe leden welkom! Gun uw vrienden of kennissen ook een abonnement op Wantij. Geef hun een lid maatschap van de ZMF cadeau. Vul de bon van het vouwblad in of bel 0113 - 230075. 9 WANTIJ december '99

Wantij | 1999 | | pagina 9