Zeeuwind nieuwste lid milieufederatie 7. Een begin met duurzame energie In 1987 is de 'Coöperatieve Windenergievereniging Zeeuwind U.A.statutair opgericht. De doelstelling van Zeeuwind was en is het bevorderen van het gebruik van duurzame energiebronnen. Hiertoe geeft Zeeuwind voor lichting over windenergie en plaatst en exploiteert zij windturbines ten behoeve van haar leden. In 1988 plaatste Zeeuwind haar eerste drie i windturbines van 75 kW in Bath en produ ceerde daarmee 360.000 kW schone elektri- i sche energie. Hen van de belangrijkste ini tiatiefnemers was Jan de Vries de vorige coördinator van de Zeeuwse Milieu Federatie. Hoewel vanaf de oprichting Zeeuwind en de ZMF kantoor hielden in hetzelfde gebouw is Zeeuwind is nooit lid geworden van de ZMF. De eerste tien jaar van haar bestaan is er gewoon niet aan gedachten dat was fout! De ideologische uitgangspunten en werkwijze van beide organisaties waren vanzelfsprekend en stonden niet ter discussie. Lidmaatschap Toen in 1998 het lidmaatschap ter sprake kwam, werden we geconfronteerd met de volgende situatie: In de brochure "Frisse Wind" van juni 1997 werd een gemeenschappelijk standpunt van de twaalf provinciale Milieufederaties gefor muleerd. De boodschap was dat je "wind molens zo moet neerzetten dat natuur en landschap er zo weinig mogelijk schade van ondervinden". Daarbij ging de voorkeur uit naar grote en middelgrote parken. De Milieufederaties committeerden zich aan de nationale en provinciale doelstelling respectievelijk 1000 en 250 MW windener gie in het jaar 2000. Bouw van de windmolen in Stavenisse. Foto: Zeeuwind. Halverwege de jaren '90 was al duidelijk dat deze doelstellingen bij lange na niet zouden worden gehaald. Kleinschalig De opstelling van de ZMF in 1998 om alleen grootschalige projecten te onder steunen (meer dan 10 turbines) schoot Zeeuwind in het verkeerde keelgat. Hiermee zou iedere ontwikkeling worden lamgelegd. Zeeuwind is voorstander van zowel kleinschalige als grootschalige plaat sing van turbines. Met de realisatie van tot dusver kleinschalige projecten heeft Zeeuwind zich kunnen ontwikkelen tot een professioneel bedrijf met een gezonde financiële basis. Hierdoor is zij in staat voorlichting te geven aan de Zeeuwse samenleving over de ontwikkeling van windenergie en is zij gesprekspartner voor lokale en provinciale overheden. Hoewel de ZMF een uitgesproken voorkeur heeft voor de ontwikkeling van grootschali ge parken heeft zij haar standpunt ten aan zien van kleinschalige locaties herzien. Nu is het de hoogste tijd dat Zeeuwind haar fout uit het verleden herstelt en zich met 1150 leden aanmeldt bij de organisatie waaraan zij zoveel te danken heeft. Zonne-energie Het laatste nieuws is dat binnenkort ook de ontwikkeling van zonne-energie tot de bedrijfsactiviteiten van Zeeuwind gaat beho ren. Wilt u participeren in de ontwikkeling van wind- en zonne-energie in Zeeland, dan kan dat via een lidmaatschap van Zeeuwind. Op deze wijze stimuleert u de productie van groene stroom. Dit kost u niets, het levert u zelfs geld op. Investeren in de ontwikkeling van duurza me energie via een lidmaatschap van Zeeuwind is investeren in moderne milieu technologie en dat is zowel economisch als ideologisch rendabel! Voor meer informatie: Vereniging Zeeuwind. Postbus 334 4460 AS Goes, tel.: 0113-250658 fax. 0113-250955 John Springer is projectcoördinator van Zeeuwind. Onder de leden John Springer het einde van deze eeuw treedt een kentering op in het gebruik van energiebronnen. Steenkool, olie, gas en urani um zijn eindige bronnen die het milieu vervuilen. De toekomst is aan wind, water en zon. In Zeeland staat Zeeuwind aan de wieg van schone energie. K2 14 WANTIJ december'99

Wantij | 1999 | | pagina 18