Terug in dit theater 10. Oude wijn in nieuwe zakken (mm i ,-^i ij Ként u ze nog, die twee, zo op het eerste gezicht, gelijke tekeningen? Met daaronder de opdracht: zoek de zeven verschil len. Zouden de plaatjes van Zeeland anno 1900 en 2000 in die puzzelrubriek bruikbaar zijn? Zeeland zag er aan het begin van deze eeuw ongetwijfeld heel anders uit. Je hoeft terugkijkend niet alleen oog te hebben voor verandering. Je kunt ook, maar dat lijkt ons een hele klus, zoeken naar grote constanten. Op de resultaten daarvan zal ooit wel iemand promoveren. Zevend als een goudzoeker viel de redactie iets anders op. Gebruiken, dieren, technieken, producten uit het begin van deze eeuw verdwenen om na verloop van tijd toch weer in beeld te komen. Ziehier wat we vonden. Jan Moekotte Rijn en Betuwelijn, de aanleg van een nieuw spoor naar het Sloegebied. We bezin gen de trams en treintjes die tot pakweg 1940 op Walcheren en in Zeeuws- Vlaanderen rond tuften, maar na de oorlog niet terugkwamen. In toekomstvisies staat weer regelmatig een spoorrails langs de kust getekend. Geachte publiek, In deze laatste Wantij van de eeuw willen we niet meer schrijven, maar eens voor u optreden, liedjes zingen. In dit Wantijtheater zoeken we, met u, naar bewijzen voor de stel ling dat deze eeuw soms achter de eigen staart aanzit. Onze liedjes zijn niet het resultaat van verantwoord weten schappelijk onderzoek, niet gebaseerd op archiefstukken, niet met cijfers onderbouwd. Ze werden ingegeven door gevoel. Soms was een krantenberichtje voldoende. 3. Het vol gende .'Ifö.i mA\. nummer ontstond door de revival van het railver- voer. Door de IJzeren HHH 4. Het vierde nummer gaat over de strijd tegen het water, over in- en ont- poldering, over de Middelburgse vrijage met het Veerse meer. De provinciehoofd stad wil daarvoor Kleverskerke onder water zetten. Eeuwenlang hebben we land gewonnen, nu durven we land prijs te geven. Als de vaargeul in de Westerschelde wordt uitgediept, gaat er natuurgebied verloren. Om dat te compenseren zouden dijken worden verlegd en vruchtbare polders weer slikken en schorren worden. Zo ver is het nog niet, maar de slinger van de klok gaat wel die kant op. Neem het plan Tureluur: landbouwgrond langs de Oosterschelde keert terug in de schoot van Moeder Natuur. 5. Dan bezingen we de molens. Hoeveel zijn er niet, in deze volgorde, stilgezet, verwaar loosd, ver vallen en gesloopt. Nu zijn ze, in aërodynamische vorm, weer helemaal terug in het land schap. Niet langer om graan te malen maar om "groene stroom" op te wekken. -p 17 WANTIJ december'99 I. Het eerste liedje gaat over de boomkik ker. De kikker die in een terrarium het geluid kan maken van een aflopende wek ker. De biotoop van deze kikker is in de loop van deze eeuw voor een groot deel verdwenen. Een handjevol liefhebbers, aan gemoedigd door Jan Wolkers, bracht in West-Zeeuws- Vlaanderen een paar hec tare terug in een, voor boomkikkers, acceptabele staat. loop van deze eeuw drooggevallen. Maar een mooi voorbeeld van commerciële wederopstan ding is brouwerij De Halve Maan in Hulst.

Wantij | 1999 | | pagina 21