Splijter en smelter in Sloegebied 1. Kerncentrale Borssele en aluminiumfabriek Pechiney ^/ODELÖO^ ir^ In 1969 nam de regering een voor Zeeland ingrijpend dubbelbesluit: zowel de bouw van een kerncg een aluminiumfabriek als de grootste stroomafnemer. De nadelige gevolgen zullen vele eeuwp zijn. Daarom de kerncentrale op nummer 1. De komst van een kerncentrale (de splijter) en van een aluminiumfabriek (de smelter) naar Zeeland behoren U - K' '*^8faS' -- de grootste missers op milieugebied in deze eeuw. Tegenstander van het eerste uur, Hans Bannink, zet de problemen op een rijtje. Bij het maken van elektriciteit met kern energie komt nogal wat kijken. De splijtstof -uranium 235- ondergaat veel behandelin gen in wat wel de splijtstofcyclus wordt genoemd. In veel van die stappen schuilen problemen. De meest bekende zijn wel de risico's van ongelukken, de onoplosbaar heid van het afvalprobleem, de mogelijk heid van misbruik van de technologie en van verrijkte splijtstoffen voor de productie van atoombommen en de kans die macht hebbers of onderwereldfiguren krijgen om rampen te veroorzaken of daarmee te chan teren. Straling Het uranium wordt in mijnen gewonnen en daarna gezuiverd. In de kerncentrale wordt het uranium-235 gespleten. Daarbij komen grote hoeveelheden radioactieve straling en stoffen vrij, die binnen gehouden moeten worden. Dat vereist een speciale manier van bouwen. Desondanks komt er altijd enige straling vrij. Bij normaal bedrijf in de vorm van gasvormig afval, afkomstig uit het centrale deel van de reactorkern. In de ver gunning volgens de Kernenergiewet is de maximaal toegestane lozing van de hoeveel heid edelgassen en jodium 131 vastgelegd (7.9 millirem op 250 m afstand van de cen trale). De belangrijkste voorziening is de koeling van de reactor, die in elk geval moet functioneren. Veel kleine problemen met kernenergie zijn in de loop der jaren tot ongelukken geworden door menselijke fouten en verkeerd ingrijpen, onderschat ting van signalen en slordigheid. trie als vTTf BEW. EX. Hans Bannink T tot Kosten Aan kernenergie hangt een flink prijskaart je, als je tenminste alle kosten in rekening brengt. De kerncentrale Borssele (KCB) is in 1973 door Siemens-KWU gebouwd. De oorspron kelijke investeringskosten bedroegen 300 miljoen gulden. Sinds 1981 zijn er aanvul lende voorzieningen getroffen en is er flink verbouwd voor 340 miljoen gulden. De kosten van de atoomstroom uit de KCB werden voor het jaar 1986 door de exploi tant (NV PZEM) berekend op 13,5 cent/kwh. De prijs voor de kleinverbruiker was in 1989 inmiddels gestegen tot 17,3 centkwh. Een kerncentrale heeft een economische levensduur van ca. 20 jaar, zo werd in november 1977 door de EEG vastgesteld. In de verwachting dat het opwekken van elektriciteit met de kerncentrale ook tien jaar langer veilig kan plaatsvinden, werd in 1993 besloten tot een nieuwe investering van een kleine 500 miljoen gulden voor vernieuwing en verbetering van o.a. de vei ligheidsvoorzieningen. Opgeteld is er dus meer dan 1 miljard gulden aan de toepas sing van kernenergie in Zeeland besteed. Maar we zijn er nog niet. Afbraak In het jaar 2004 zal de KCB buiten bedrijf worden gesteld, hoewel voorstanders van het nóg langer doordraaien, zich nu laten horen. Zouden die zich voldoende realise ren dat een kerncentrale in 30 jaar bedrijfs Kerncentrale Borssele gaat in 2004 dicht. Foto: Jaap Wolterbeek. tijd zelf radioactief is geworden? Wat is er namelijk aan de hand? In het reactorvat wordt uranium gespleten, waarbij neutronen vrijkomen, die op hun beurt uraniumkernen splijten. Maar sommi ge neutronen komen terecht in de stalen structuren die de brandstofstaven vasthou den, in het koelwater en in het reactorvat zelf. Van binnen naar buiten gezien is er eerst een stalen omhulling, waar omheen een gebouw van gewapend beton is opge trokken. Neutronen worden ingevangen door de atoomkernen van ijzer, nikkel en allerlei andere elementen in staal, ijzer, beton en water. De meeste hebben een korte halveringstijd. Toch kan een kerncen trale niet zo maar afgebroken worden. De werknemers zouden dan teveel straling krij gen. Men heeft in Amerika berekend dat een kerncentrale 100 tot 150 jaar moet afkoelen voordat deze stukje bij beetje kan worden afgebroken. De afbraak is een moeilijke en kostbare zaak. Het is nog maar de vraag of er voor de afbraak (ontmante ling) van de KCB, na sluiting in 2004, een afdoende financiële regeling getroffen is. 3 WANTIJ december '99

Wantij | 1999 | | pagina 3