Schaduwzijden van de Deltawerken 2. De Deltav plakt u de Deltawerken op een envelop. De posterijen willen de gebeurtenissen van de eeuw vereeuwi- i een postzegelreeks. Daarvoor werd de bevolking gevraagd welke gebeurtenissen deze eeuw markeren. De watersnoodramp en de Deltawerken scoorden hoog. En dat is niet verwonderlijk want de ramp van februari '53 kan beschouwd worden als de grootste natuurramp die Nederland deze eeuw getroffen heeft. Het antwoord op deze ramp in de vorm van de Deltawerken heeft de hele zuidwestelijke delta van aangezicht doen veranderen. Een eilandenrijk werd omgetoverd tot een rijk van dammen en dijken. Een project dat zijn weerga in de wereld nauwe lijks kent. Jaren later blijkt dat de Deltawerken onvermoede schaduwzijden hebben. Daarom op nummer twee. Een verwoestende noordwester storm en slecht onderhou den dijken: de gevolgen waren desastreus in februari 1953Geen wonder dat heel Nederland ervan overtuigd was dat dat nooit meer mocht gebeuren. Het Deltaplan werd ontwikkeld: voldoende hoge dijken langs de hele kust en het drastisch verkorten van de kustzone in de Delta door het afdammen van de zeegaten. Veiligheid voor alles. Bedenkingen kwamen pas nadat een groot deel van het Deltaplan was uitgevoerd. Eind jaren zestig waren het wetenschappers, vissers en natuurbeschermers die elkaar vonden in hun grote bezwaren tegen het afslui ten van de Oosterschelde. De eerste golf van milieubesef ging ook aan het Binnenhof niet voorbij, zodat een kabi netscrisis een historisch compromis tot gevolg had: de stormvloedkering. Zandhonger Oosterschelde door stormvloed kering enorm toegenomen. Door de aanleg van dammen, dijken, slui zen en bruggen is het Deltagebied ingrij pend veranderd. Alle eilanden werden stuk voor stuk met elkaar verbonden. De bereik baarheid van Zeeland nam enorm toe. Vooral de recreatie profiteerde daar van. Het had een enorme groei van campings en zomerwoningen tot gevolg. Voor alle kust gebieden in Zeeland zijn we (zowel over heid, recreatiesector als natuur- en milieu organisaties) tot de conclusie gekomen, dat die groei voor natuur en landschap en de leefomgeving kwalijke gevolgen heeft gehad. Vandaar dat er dure projecten op stapel staan om campings uit de duinen te verplaatsen (Schouwen) of een forse injec tie te geven aan landschapsherstel (West Zeeuws-Vlaanderen) Maar nog ingrijpender is de verandering in de Deltawateren zelf. Van een open dynami sche estuariene kust, werd het Deltagebied omgetoverd in een weinig dynamisch gecompartimenteerd gebied. Zeeland is veilig achter die dammen, maar of de watersystemen ook op de lange termijn ecologisch gezond zijn is zeer de vraag. Eigenlijk is de conclusie dat je de natuur niet ongestraft naar je hand kunt zetten op deze schaal. We zitten nu we met de gebak ken peren. De weg terug is duur en lastig. Pijn Er wordt wel eens gezegd dat het pleidooi voor herstel van natuur en landschap door een toenemend aantal mensen niet meer wordt begrepen, omdat ze zijn opgegroeid in een tijd van files en uitdijende steden en niet weten wat ze missen aan natuur in hun omgeving. Dat geldt ondertussen ook voor het Deltagebied. Je moet ondertussen de leeftijd van Hans Warren bezitten om te weten hoe eindeloos de Kaloot er uit gezien heeft. Voor een beschrijving van de gigantische broedkolonies van sterns en plevieren op het eiland de Beer, opge offerd aan de Rotterdamse expansie, kom je al gauw uit bij de artikelen van 'I'hijsse en Heimans. Alleen Beeftink weet nog te ver tellen hoe prachtig de schorren langs de oevers van het Veerse Gat waren, waar nu 5 WANTIJ december '99

Wantij | 1999 | | pagina 5