Weg met broomhoudende brandvertragers 3. POP's ustrie heeft in deze eeuw tal van stoffen in het milieu gebracht die POP's worden genoemd c Pollutants): zeer giftige stoffen die lang in het milieu blijven en zich ophopen in de voedselke ten. Een van deze POP's wordt in Zeeland geproduceerd bij Broomchemie Terneuzen. Ze staan in de nalatenschap van deze eeuw op nummer drie. Martijn Beekman Broomhoudende brandvertragers zijn chemische stojfen die in allerlei kunststof producten worden verwerkt om de kans te verkleinen dat deze producten bij oververhit ting ontbranden. Ze zitten bijvoorbeeld in veel compu ters, stofzuigers, koffiezetapparaten, matrassen en bekle ding in auto 's. Broomhoudende brandvertragers zijn erg giftig en moeilijk afbreekbaar in het milieu. Deze giftige stojfen worden inmiddels zelfs aangetroffen in dieren en mensen op de Noordpool. Greenpeace voert actie voor een verbod op het gebruik en de productie van broomhou dende brandvertragers. Broomhoudende brandvertragers worden gemaakt door broom te koppelen aan andere chemische stoffen. Verschillende typen broomhoudende brandvertragers worden op de markt gebracht. Polybroombiphenylen (PBB's) en poly- broomdiphenylethers (PBDE's) zijn het meest bekend en het meest onderzocht. Deze broomhoudende brandvertragers zijn echter niet noodzakelijkerwijs ook de meest milieuschadelijke. Bij de productie komen broomhoudende brandvertragers in het milieu. Ook kunnen deze giftige brandvertragers tijdens het dagelijkse gebruik uit de kunststof produc ten lekken. Als apparaten met deze brand vertragers worden weggegooid op een afvalstortplaats of als ze worden gerecycled, komt het gif ook vrij. Bij de verbranding van kunststof met broomhoudende brand vertragers kunnen zeer giftige gebromeerde dioxines ontstaan. Eenmaal in het milieu zijn broomhoudende brandvertragers zeer moeilijk afbreekbaar en hopen ze zich op in het vetweefsel van dieren en mensen. Ze zijn niet alleen gevonden in riviervissen, maar ook in vis die op zee is gevangen. De potvissen die in de jaren negentig aanspoel den op verschillende stranden in Europa, hadden broomhoudende brandvertragers in hun lichaam. Op de Noordpool zijn deze brandvertragers in zeehondenspek gevon den. Dit toont aan dat deze giftige stoffen zich overal in het milieu hebben verspreid. Er zijn aanwijzingen dat broomhoudende brandvertragers effect hebben op de voort planting van dieren en de werking van geslachts- en schildklierhormonen versto ren. Ook versterken broomhoudende brandvertragers de werking van andere che mische stoffen die kankerverwekkend zijn. Gezondheid Het aantonen van directe effecten op de gezondheid van mensen is moeilijk. Het is wel bekend dat baby's die blootgesteld zijn Computeronderdelen bevatten broomhoudende brandvertragers. Illustratie: Greenpeace GER/Slegmann aan licht verhoogde hoeveelheden poly- gechloreerde bifenylen (PCB's) en dioxines, te kampen hebben met gezondheidseffec ten zoals: achterblijvende groei en versto ring van het zenuwstelsel en het immuun systeem. De giftigheid van broomhoudende brandvertragers lijkt sterk op die van PCB's en dioxines. PCB's zijn om milieu- en gezondheidsredenen al lang verboden in alle Europese landen. Het is daarom onbe grijpelijk dat broomhoudende brandvertra gers nog steeds mogen worden gebruikt. Bij een incident in 1973 in de Verenigde Staten wordt per ongeluk een grote hoe veelheid broomhoudende brandvertragers gemengd met veevoer voor koeien. Een aantal effecten op de gezondheid is waarge nomen bij mensen die het vlees van deze koeien hebben gegeten: verminderde weerstand tegen ziekten; neurologische aandoeningen, zoals hoofdpijn, vermoeidheid en verdoofd heid; leververgroting, leverbeschadiging en andere orgaanbeschadiging; voortplantingsproblemen, zoals een lager geboortegewicht. 7 WANTIJ december'99

Wantij | 1999 | | pagina 7