ouwblad Nieuwe tijden, nieuwe producten PLATO maakt zacht hout duurzaam Van glasvezels naar vlas vezels Plato process maart 2000 Inhoud: PLATO maakt zacht hout duurzaam Van glasvezels naar vlasvezels Bamboe in plaats van hardhout Wasdrogers op gas Kozijnen van houtrestanten Satellieten temperen snelheidsmaniakken Asfalt als zonnecollector Bankstel met statiegeld Dakpannen van gerecycled plastic Opgewonden radio's Milieuvriendelijk het graf in Dromen die uitkomen In dit vouwblad laten we een aantal producten en manie ren van werken de revue passerenwaarbij vooral milieu winst wordt nagestreefd. Deze ontwikkelingen geven de burger weer moed, in een wereld waarin een beter milieu en een duurzame wereld het vaak moeten afleggen tegen alle mogelijkheden en verleidingen die een groeiende economie te bieden heeft. Het laat zien dat er veel beden kers, doeners en organisatoren aan de slag zijn, en dat 'duurzame ontwikkeling' niet alleen maar een vaag begrip is. Uit: folder Plato De naam PIATO wekt geen associaties op met welk hout dan ook, maar het staat voor Providing Lasting Advanced Timber Option, Kortom: PIATO is een procédé dat ervoor zorgt dat zachthout de kwalitei ten krijgt van hardhout. Bij toeval is ont dekt dat door een combinatie van koken, drogen en bakken onze bekende zacht- houtsoorten als grenen, berken, lariks en populier niet meer onderdoen voor hard hout. Ze gaan dan even lang mee, en zijn even sterk en vormvast. Deze behandeling kost betrekkelijk weinig energie en water en er komen geen chemicaliën aan te pas. De planken en palen worden gekookt in stoom van 200 graden C onder hoge druk. Suikers uit het hout worden omgezet en zijn daardoor niet meer beschikbaar voor schimmels. Door het nog natte hout te persen wordt het dichter en ook daardoor krijgen schimmels en vocht minder kans. Daarna wordt het hout gedroogd en gebakken. Deze techniek is toepasbaar voor planken die niet dikker zijn dan 5 cm. en voor palen van maximaal 10 cm in doorsnede. Op die manier wordt het hout door en door verduurzaamd, maar op een heel wat minder schadelijke manier dan bijv. gewolmaniseerd hout (het groenige tuinhout) Een PLATO proeffabriek draait al, de 'echte' fabriek is bijna klaar, en zal dan gaan zorgen voor 150.000 m3 duurzaam zachthout per jaar. Vanaf september 2000 is het in de winkel verkrijgbaar, in de vorm van tuinmeubelen, deuren, kozij nen, en beschoeiingen. Foto: Ceres Het bovengenoemde proces van stomen, drogen en bakken kan ook worden toege past op vlasvezels, die daarmee bijna de kwaliteit krijgen van glasvezels. Glasvezels worden veel gebruikt voor kunststoffen in de auto-industrie. Het voordeel van vlasve zel is dat er makkelijker mee gewerkt kan worden omdat het geen gemene scherpe vezeltjes afgeeft, zodat er bij auto-ongeluk ken niet van die scherpe randen komen aan de kunststof onderdelen van de in elkaar geprakte auto. Verder is de fabrica ge minder milieubelastend en zijn vlasve zels lichter. De vezels kunnen ook worden gebruikt in geo-textiel (in de grond om bijvoorbeeld wortels tegen te houden), en van het vlasrestant dat overblijft na het platoniseerproces kunnen platen worden geperst tot een soort spaanplaat. Die pla ten zijn weerbestendig en geschikt voor tussenwanden, daken en schuurtjes. Er wordt onder andere vlas van Zeeuwse afkomst gebruikt. Meer informatie: PIATO Hout BV (het hout) Ceres BV (de vlasvezels) Wildekamp 1B, 6704 AT Wageningen Tel.: 0317-421114 Internet: www.platowood.nl 1 Vouwblad Wantij maart '00

Wantij | 2000 | | pagina 11