Wasdrogers op gas Kozijnen van houtrestan ten Satellieten temperen snelheidsmaniakken Tot nu toe is bamboe bij ons voornamelijk bekend van het gebruik in de tuin en in de keuken (jonge bamboescheuten in het Chinese eten). Maar er zijn veel meer toe passingen mogelijk want bepaalde bam boesoorten zijn goedkoop, sterk, licht, makkelijk te verwerken en toch hard. Timmerbamboe vindt toepassingen in constructies in de bouw, parketvloeren, meubels en koffers. Uit een bamboeplantage is heel wat snel ler te oogsten dan uit een houtplantage. Na zo'n 7 jaar zijn de eerste stammen rijp om geoogst te worden, dat kan dan jaren zo doorgaan. Er is dus geen sprake van algehele kaalslag met eventueel gevaar voor erosie. Bamboe kan makkelijk op kleine schaal worden verbouwd, en geeft lonende werkgelegenheid aan dorpsge meenschappen, o.a. in Costa Rica. Voor meer informatie: Bamboe Informatie Centrum Dorpsweg 125 ,1697 KJ Schellinkhout Tel.: 0229-501309 European Bamboo Society Nederland Noordijkerweg 13 A, 1645 VB Ursem Tel.: 072-5021880 Warmte uit elektriciteit: dat kost veel ener gie. Dat is bijvoorbeeld het geval bij was drogers. Vandaar dat Willie Wortels zich hebben gebogen over andere manieren om wasdrogers op temperatuur te krijgen. De meest voor de hand liggende manier is het gebruiken van gas, waardoor 40 tot 80 aan énergie kan worden bespaard. Er is dan wel een gasaansluiting op de plaats van de droger nodig. Er zijn inmid dels' 'gasstopcontacten' ontwikkeld, waar door zo'n plaatsing makkelijk is. Er zijn meer gasgestookte apparaten in aantocht, die heel wat zuiniger zijn dan hun elektrische collega's: koelkasten, rijst- kokers, buitenverlichting, combimagne trons èn barbecues, en er bestaat al langer een 'hotfill' wasmachine, die gevuld kan worden met heet water uit de geiser, gas- boiler of combiketel. Meer informatie: Energie Lease Holland BV Postbus 3004 3101 EA Schiedam Tel.: 010- 4577650 Uit: folder MIELE Meestal worden kozijnen gemaakt van hele stukken hout, en dan zijn alleen die stukken bruikbaar die groot genoeg zijn. Verder wordt doorgaans het hele kozijn gemaakt van hout (PVC,aluminium), dat bestand is tegen rotten, terwijl dit alleen nodig is voor de onderdorpel en de onderste 20 cm. van het opstaande hout. Er zijn nu kozijnen op de markt die op deze twee punten afwijken van de gangba re. Ten eerste worden ze gemaakt van 'gevingerlast' hout. Vingerlassen is een techniek waarbij in stukken hout gleuven worden gefreesd, zodat deze stukken aan elkaar gezet kunnen worden tot foutvrij hout van grote afmetingen. Zeker bij robi- 2 Vouwblad Wantij maart '00 niahout is dit handig, want deze grillige boom levert nauwelijks lange rechte stuk ken plank. Vervolgens wordt het robinia- hout alleen gebruikt voor de al eerder genoemde onderdorpel en de onderste opstaande delen, die het het zwaarst te verduren hebben. De rest van het kozijn wordt gemaakt van vurenhout, en het eindproduct heet een RoVu-kozijn. Op deze manier wordt er heel zuinig omgesprongen met waardevolle grond stoffen, en het uiteindelijke product doet niet onder voor de gangbare kozijnen van hardhout, PVC of aluminium. Voor meer informatie: Lamineerfabriek Doornenbal Veenendaal BV Bobinestraat 3, 3903 KE Veenendaal Tel.: 0318-522477 En zijn al heel wat methoden beproefd om te zorgen dat automobilisten zich aan de regels houden: bij het project Duurzaam Veilig West Zeeuws-Vlaanderen weten ze er alles van. Die methoden heb ben vaak hun nadelen voor anderen. Bij verkeersdrempels bijvoorbeeld voelen omwonenden hun huis trillen, kunnen ambulances niet meer schokvrij rijden, hebben bussen moeite hun dienstrege- via satelliet ISA wordt gerealiseerd met behulp van een satelliet systeem genaamd 'differential Global Positioning System' (dGPS). Een boordcomputer ir ISA-auto is ui staat aan de hand van, dGPS te bepalen waar de auto zich bevindt in het testgebied. Rijdt het voertuig op dal moment harder dan ter plekke is toe gestaan, dan signaleert de boordcomputer dat ook. Vervolgens wordt via de motor ingegrepen en neemt de snelheid automatisch af. mgn-p?jg de proef in? Tussen 1 oktober 1999 en 1 oktober 2000 worden bewo ners van de Tilburgse wijk Campenhoef in de gelegen- Bora's uitgevoerd met ISA. Uit: folder ISA

Wantij | 2000 | | pagina 12