Schipperen tussen duidelijkheid en flexibiliteit Bestemmingsplan Jan-Eelco Dijk Nederland is één grote verzameling van bestemmings plannen. In die plannen staat precies hoe de ruimte in ons land is opgedeeld. In het bestemmingsplan kan men zien op welke plek natuurgebieden komen, waar wegen worden aangelegd en waar huizen en bedrijven gebouwd mogen worden. |ifo.èr de burger dient die duidelijkheid de rechtszekerheid. Als de gemeente een gebied in het bestemmingsplan de functie "natuurgebied" heeft toebedeeld, zal ze niet zomaar een bouwvergunning verle nen aan de projectontwikkelaar die zijn oog heeft laten vallen op het groen. Die duidelijkheid heeft ook een keerzijde: in sommige gevallen hebben gemeenten de behoefte zich juist niet teveel vast te leg gen. Neem het voorbeeld van de bouw van een nieuwe woonwijk. De projectont wikkelaar houdt er niet van tevoren in een strak keurslijf te worden gedrongen. Hij heeft behoefte aan flexibiliteit, zodat bouwplannen makkelijk aangepast kun nen worden aan de woningbehoefte. Natuurgebied In Goes kunnen ze erover meepraten. Tussen een nog te bouwen woonwijk en de bestaande wijk moet een natuurgebied komen. Dit gebied maakt onderdeel uit van het nieuwe bestemmingsplan, dat gelijk ook de bouw van de nieuwe wijk regelt. Om zich niet teveel vast te leggen, heeft de gemeente voor zowel de wijk als het toekomstige natuurgebied de bestem ming woongebied in een zogenaamd glo baal bestemmingsplan opgenomen. Binnen die bestemming kunnen wonin gen en bedrijven worden gebouwd, wegen worden aangelegd en kan ook nog ruimte voor groen worden gereserveerd. Er is niet aangegeven waar precies al die verschillende functies een plaats zullen krijgen. Breedte De problemen ontstonden toen de breed te van het toekomstige groengebied ter sprake kwam. Aanvankelijk vertelde de gemeente omwonenden dat ze konden rekenen op 50 a 80 meter. Later werd gesproken over 30-50 meter, en tijdens een hoorzitting liet de wethouder weten dat de gemeente 50 meter niet onredelijk vond. In de laatste krantenberichten was de breedte al weer verschrompeld tot 30 a 40 meter. Omwonenden willen in de eerste plaats een zo breed mogelijke ecologische zone tussen hun wijk en de nieuwe huizen. Maar wat ze ook willen is duidelijkheid. Als in het bestemmingsplan een aparte bestemming "natuurgebied" was opgeno men voor de groenzone, hadden omwo nenden geweten wat ze van het toekom stige natuurgebied konden verwachten. Dan wisten ze ook of het de moeite waard was om bezwaren in te dienen. Nu schom melt de breedte heen en weer als de koers van de euro. De buurtbewoners age ren tegen het plan omdat ze niet weten waar ze aan toe zijn. Inspraak Een ander probleem is het gebrek aan inspraak op de invulling van de Goese wijk. Het bestemmingsplan biedt omwo nenden de wettelijke mogelijkheid om Omwonenden willen beloofde brede natuurstrook. Foto: Willem de Weert. bezwaren te uiten en eventueel naar de rechter te stappen. Als de gemeente nade re invulling overlaat aan de marktwerking, ontneemt ze de buurtbewoners een reële mogelijkheid de besluitvorming te beïn vloeden. Omwonenden vrezen dat ze straks machteloos moeten toezien dat de projectontwikkelaar met het natuurgebied voor hun deur aan de haal gaat. Het is niet te hopen dat globale bestemmingsplannen zoals in Goes schering en inslag worden. Het is ook maar de vraag of de rechter ze accepteert: die is geneigd zeer kritisch naar derge lijke plannen te kijken. Er zijn al soortgelijke bestemmingsplannen gesneuveld omdat de rechtszeker heid onvoldoende gewaarborgd was Jan-Eelco Dijk is milieujurist bij bet Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland Zuid in Dordrecht dat in samenwerking met de ZMF mensen die met milieupro blemen kampen, juridisch helpt. 16 WANTIJ maart '00

Wantij | 2000 | | pagina 20