Wissen Rudi Geus Wissen is de Zeeuwse naam voor eenjarige twijgen van bindwilgen. Elders in Nederland noemde men deze tak ken vaak teentwijg of band. In het rivierengebied en de Biesbos zijn nog grote percelen waar men jaarlijks of om de twee jaar de takken van wilgen oogst: de oude bin- nendijkse snijgrienden. Deze eenjarige takken worden voor vlecht- en bindwerk gebruikt. Ook in Zeeland treffen we nog enkele perceeltjes aan waar jaarlijks of om de twee jaar de wilgentakken worden geoogst. Zeeland is er rond Kapelle ook een ort snijgriendcultuur van bindwilg geweest. Het betreft hier een vorm van de gele bindwilg, Duitse Dot of een krui- singsvorm, de zogenaamde "boerendot". In het gebied rond Kapelle zijn nog enke le restanten terug te vinden van kleine snijgriendjes, hier "wissenbossen" genoemd. In het boek "de geschiedenis van Kapelle" W van IJsseldijk, 1968) is hierover een en ander terug te vinden: Rond 1800 was een belangrijk deel van het gemeentelijk grondgebied van de oude gemeente Kapelle benut als wissen- bos en gaf deze teelt aan vele mensen arbeid en brood. In de eerste plaats aan de telers en handelaars. Daarnaast waren in deze cultuur tal van arbeidskrachten werkzaam, vooral vrouwen en kinderen, die in de winter de wissen moesten "ree den". Dit werk bestond in hoofdzaak uit het snoeien van de kleine zijtakjes, om de wissen voor de handel gereed te maken. Afhankelijk van de lengte van de wissen onderscheidde men diverse soorten wis sen: eenband, tweeband, dektenen en kleinhout. De prijsbepaling geschiedde per aantal stuks van 100, 500 of per bos van 1000 (de allerdunste). Hakhout Naast de wissenbossen waren ook diverse bospercelen in gebruik voor de teelt van hakhout, waarbij het hakhout om de 3 tot 7 jaar werd afgezet. Naast de wilgen x waren hier ook vaak iep, els, es en popm lier te vinden. De wissenbossen en hak houtpercelen besloegen ongeveer 130 jaar geleden nog een grote oppervlakte. Het kaartje geeft de situatie weer van 1867 waarbij het merendeel van de bospercelen uit wissenbossen bestond. Na 1920 is de teelt van wissen sterk verminderd, momenteel zijn nog maar enkele schaarse restanten van de wissencultuur rond Kapelle te vinden. Huidige situatie Langs de oude provinciale weg bij de Caisson, Biezelinge) is nog een doorge schoten wissenbosje te vinden. Door gebrek aan onderhoud zijn de wilgen flink uitgegroeid en zijn er ook diverse andere soorten in het terrein gekomen zoals enkele populieren en meidoorns. Her en der zijn er rond Kapelle nog enke le percelen met klein fruit bramen, fram bozen) te vinden. Aan de rand van deze percelen staan vaak nog stobben met wis sen. Deze wissen worden nog jaarlijks gesnoeid en gebruikt om de bramen en frambozentakken aan draden vast te bin den, vandaar ook de naam bindwilg. Ook elders in Zeeland komen we gele bindwilgen wissen) tegen, o.a. rond de Rotweel te Ovezande en aan de rand van enkele elzenmeten op de Kop van Schouwen. Afgelopen jaren heeft de Stichting Landschapsbeheer Zeeland op Zuid-Beveland enkele perceeltjes aangeplant met wissen. Zo probe ren we te voorkomen dat alle sporen van de wissen gewist wor den Rudie Geus is medewerker van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. 17 WANTIJ maart '00

Wantij | 2000 | | pagina 21