antij 17de jaargang, nr. 1, maart 2000 Column Nieuwe wijken vö de rieke... Jan Zwemer Nieuwe impuls voor windenergie Windkaart voor Zeeland Tjeu van Mierlo Laat de windmolens maar komen Willem de Weert Van waterbezwaren naar water bewaren Nieuwe visie op waterbeheer Thijs Kramer "Steeds meer boeren willen meedoen" Voorzitter Milieucoöperatie Zak van Zuid-Beveland Melissa Ernst Berichten Dagboek Onder de leden 50 jaar Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland Bram Coomans Reacties Medewerkers willen kerncentrale openhouden College reageert op dossier Reimerswaal Tussen uitlaat en dynamo Jaap van Velzen Handhaving Schipperen tussen duidelijkheid en flexibiliteit Jan-Eelco Dijk Landschap Wissen Rudi Geus Kijken naar Blijverdjes onder de ganzen Richard Struijk Index Wantij 1999 Agenda Voorjaar Vouwblad Nieuwe tijden, nieuwe producten Gerda Spaander Nieuwe wijken vö de rieke... Ik slaen, 't is eên van de eerste daegen van 't jaer, m'n krante open en wat leze 'k? Tussen 1993 en 1996 is t'r wï een onge kend antal hectares in Nederland volgezet mee 'uuzen en andere diengen in steên daè as je nie vrolijker van 'oort. 't Percentage groen gebied in 't land is wï flienk gedukeld - en 't is natuurlijk in de jaeren vanaf 1997 even 'ard deurgegae. 'Oe goeng dat gedichtje noe ook? O ja: Bouwe kunne me in Zeêland best nieuwe wijken vö de rieke en ei je nie zövee gespaerd dan mag je 'r gelukkig wè nè kieke. Nou ja, asof t'r in die villawijken bie Goes en Middelburg zukke mooie kotten stae. Glad nie ook. Ik zien vee liever een deur snee 'uus mee oranjerooie dekpannen. Maè da's zeker te gewoon vö aol die lui die as zö nodig nieuw moete bouwe buten de stad. En de gemeênteraeden wille dat gewone ook nie. Die kieke nè de mart en de mart is neoliberaal. Een jaer gelee 'ieng d'r een pamflet op 't reclame- paneêl bie 't bouwterrein van 'de Veerse Poort' in Middelburg: 'Hier bouwt het col lege van de rijken vóór de rijken'. Goed geziee. Juust de weuniengen vö de riekelui, de pensioenmigranten dï as Commissaris Van Gelder zö tuk op is, staen op iesselijk groöte lappen grond. Zonde. En wille de boeren die grond nie, zöas wè gezeid 'oort? Niks van an, zeker bie ons op Walcheren. Maè da's een ander verhaal... Jan Zwemer Jan Zwemer is historicus en publiceert in het Zeeuws. Hij verzorgt deze jaargang de column. 2 WANTIJ maart '00

Wantij | 2000 | | pagina 2