Laat de windmolens maar komen De lezer spreekt Elk nummer 'overvallen' we een aantal lezers telefonisch met een vraag. Deze keer: "Wat vindt u van (meer) wind molens in Zeeland? Ad Kok (Kloetinge): "Ik heb daar een bondige mening over. Ik. vind windenergie een prachtige manier om schone energie op te wekken. Van mij mogen er meer windmolens in Zeeland komen. Ik zon wel bij de plaatsing van de molens rekening willen houden met de argumenten van de vogelbescherming. Aan de ene kant vind ik molens een onderbreking van het horizonbeeld, tege lijkertijd vind ik het een goed gevoel dat die onderbreking een oplossing biedt voor onze energiebehoefte. Windenergie is beter dan fossiele brandstoffen opmaken of nog erger, het nageslacht opzadelen met kernafval. De foto op de omslag van de vorige Wantij votid ik prachtig. Dat beeld van die windmolen met op de ach- J tergrond de kerncentrale. Nico van der Have (Kerkwerve): Ik vind windenergie niet verkeerd. Het j heeft zijn voordelen. Als leek zijnde zeg ik wel: We weten natuurlijk van de vervui ling die de kerncentrale geeft, maar is dat van windmolens ook bekend? Hoeveel energie kost het maken van zo 'n molen, met hoeveel afval gaat dat gepaard, hoe lang gaat een windmolen mee? De horizonvervuiling vind ik min der van belang. Dat is een kwestie van wennen. De ouderwetse molens in het landschap vinden we nu mooi. Als ik langs de dijk bij Lelystad al die molens zie draaien, vind ik dat een prachtig gezicht. Ik zie ze wel het liefst bij elkaar in parken. Dat vind ik mooier dan hier en daar eentje in de polder. Maar wat ik mooi vind, hoeft nog niet goed te zijn. Els Feenstra (Nisse): "Ik ben zeer voor windenergie, mits land schappelijk goed inpasbaar. Ik loop wel eens rond en denk dan: Zouden molens hier passen? Ik vind molens voor mezelf al snel passen, maar ik kan me voorstel len dat mensen daar anders over denken. Het is verstandig daarom eerst zoveel mogelijk draagvlak te scheppen. Of ik ze hier in de Zak zou willen? Nee, ik denk dat hier het landschap toch te kleinscha lig is. Windmolens vind ik heel mooi langs een lijn in het landschap bijvoor beeld langs een snelweg, een spoorlijn of een lang rechte dijk. Of op een industrie- terrein, dat kun je moeilijk lelijker maken. Bij zo'n nieuw kassengebied in Kapelle, dan ben je toch ook industrieel bezig, vind ik ze ook niet misstaan. Ir. Wim Mol (Tholen): "Prima, meer windmolens. Vanuit de derde verdieping van ons huis zie ik de windmolens in Brabant staan. De helft is vaak niet in bedrijf, dat vind ik dan geen reclame. Er zijn plannen gemaakt om de COy- reductie te behalen, waaraan ivindener- gie een bijdrage levert. Daar zijn compro missen voor gesloten. Dan vind ik het jammer dat gemeenten de voorgestelde lokaties afwijzen. Er zijn groepen die het platteland willen houden zoals het hon derd jaar geleden was. Maar de molens die we nu karakteristiek vindenwaren toen ook nieuw in het landschap. Volgens mij is wind- en zonne-energie gewoon een kwestie van tijd. Als de olieprijzen stijgen, zoals nu omdat de kraan wordt dichtge draaid, dan komen andere energiebron nen vanzelf iti beeld. Ik ben overigens bang dat de huidige overheid daadwerke lijk weinig met het milieu bezig is. Er staan veel goede voornemens op papier. Als men die nu eerst eens gaat uitvoeren. Dieneke Parlevliet (Zierikzee): "Ik vind het een prachtig gezicht, mits landschappelijk goed ingepast. Mijn ken nis van windmolens beperkt zich voorna melijk tot Schouwen-Duiveland. Bij Zonnemaire staan vier molens op de dijk, dat vind ik een fantastisch gezicht. Maar bij Kerkwerve staat er een alleen midden in het landschap, dat vind ik minder. Mijn voorkeur gaat uit naar verlate plek ken en dan liefst langs een dijk of dam. Er waren ook plannen om molens te bou wen bij de aanzet van de Zeelandbrug, maar daar komen veel vogels voor zoals ganzen. Ik vind zeker dat men met de vogeltrek rekening moet houden. Ute Henkei (Leuth, Gelderland): "Ik heb zelf in 1994 meegewerkt aan een onderzoek naar windmolens in de pro vincie Friesland. Dat was voor een nieuw streekplan. In Friesland was toen veel dis cussie over de gevaren voor vogels en de landschappelijke inpasbaarheid, met name langs de Waddenzee. Ik vind ook dat de molens in het landschap moeten passen. Dat kunnen bijvoorbeeld grote clusters zijn op bedrijventerreinen en bij stedelijke gebieden. Bij kleine clusters moet je vooral naar het om ringende landschap kijken. De molens moeten wel in verhouding staan. Hier in de Ooijpolder bij Nijmegen staan geen molens omdat er te weinig wind staat. Ik geloof dat er wel mogelijkheden zijn voor windmolens in het binnenland, maar dan worden ze al gauw honderd meter hoog. Dan krijg je nog meer weerstand. Windmolens in de kustprovincies ligt meer voor de hand. Windmolens welkom. Foto: Elly Geelhoed Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 5 WANTIJ maart '00

Wantij | 2000 | | pagina 5