Van waterbezwaren naar water bewaren Nieuwe visie op waterbeheer Brochure "Van waterbezwaren naar waterbewaren" Meer ruimte voor water. Dat is de boodschap in de geza menlijke visie van de Zeeuwse natuur- en milieuorgani saties op de toekomst van het waterbeheer in Zeeland (binnen de zeedijken). Meer ruimte om het waterpeil in de watergangen en kreken op een natuurlijke manier te laten schommelenmeer ruimte om bij extreme regenval water te kunnen bergenmeer ruimte om de zuiverende werking van het water te kunnen benutten en meer ruim- Staat5b05beh J jjjj" M''le«edUcahe te voor water in de woonomgeving. I)e Zeeuwse natuur- en milieuorganisaties presenteerden hun watervisie op 14 febru ari in de filmzaal van de Abdij in Middel burg. Het initiatief komt voort uit het besef dat water een belangrijk thema wordt in de komende jaren. Er komt een nieuw waterhuishoudingplan van de pro vincie. Met de watervisie hopen de organi saties goed beslagen ten ijs te komen in de discussie over het waterbeheer in Zeeland. Brak Binnen de Zeeuwse zeedijken is er volop water: kreken, sloten, watergangen, inla gen; alles bij elkaar een behoorlijke oppervlakte. De waarde voor de natuur van al deze wateren is niet mis, vooral omdat veel Zeeuws binnenwater een brak karakter heeft. Ecologisch gezien is het Zeeuwse brakke water van internationale betekenis. Voor veel binnendijkse natuurgebieden is voldoende water van goede kwaliteit van cruciaal belang. In en rond kreken, langs de zuidkust van Schouwen, in de Putting, de Yerseke Moer of de weihoek op Tholen, de sleutel tot een goede natuur kwaliteit vormt altijd: water! Jammer genoeg is het waterbeleid vaak ontoerei kend voor de natuur. Vaak is er een water peil in de sloten ingesteld dat eenzijdig door de wensen van de landbouw wordt bepaald met als gevolg dat het te droog is in de natuurgebieden. Kwaliteit Vaak is de waterkwaliteit belabberd omdat er teveel meststoffen van het landbouw- land de sloot in spoelen. Ook worden er veel te hoge concentraties bestrijdings middelen in het polderwater aangetrof fen. Dat is op zich al voldoende aanleiding om het waterbeleid van provincie en water schappen ter discussie te stellen. Maar er dienen zich ook nieuwe problemen aan. Waarschijnlijk moeten we de komende jaren rekening houden met extremere weersomstandigheden en een stijging van de zeespiegel, waardoor het overtollige water moeilijker kan worden geloosd. De waterbeheerders staan voor de funda mentele keuze, op welke wijze deze pro blemen worden aangepakt. Wat dat betreft waait er in de waterwereld een frisse wind. De ernst van de problematiek maakt dat nieuwerwetse ideeën niet meer onbe spreekbaar zijn. Dit jaar zal de provincie in nauw overleg met de waterschappen een provinciaal waterhuishoudingplan opstellen. Daarin zal de keuze worden gemaakt hoe het waterbeleid er de komende tien jaar uit komt te zien. Vandaar dat de natuur- en milieuorganisa ties nu een eigen visie op het waterbeheer uitbrengen. Niet alleen om over te discus siëren, maar ook om zelf dingen te onder nemen. Visie Duurzaam, flexibel, integraal, water als ordenend principe. Dat zijn de kernwoor den in de visie. De visie begint met een beschouwing waarom het waterbeheer aan herijking toe is. Enkele periodes met wateroverlast hebben de laatste jaren het besef doen groeien dat de waterhuishoud- kundige inrichting van Zeeland niet opti maal is. De wateroverlast in het najaar van 1998 heeft de samenleving ontzettend veel geld gekost omdat een deel van de landbouwoogst vergoed moest worden. Gezien de verwachting dat dit soort extre me weersituaties vaker gaat voorkomen en de zeespiegelrijzing het moeilijker zal maken het water naar zee te pompen, is er alle reden om het waterbeheer princi pieel ter discussie te stellen. Buffers Een belangrijke les is dat het afwatering systeem weinig buffers kent om het teveel aan regenwater op te vangen. In de laag ste delen van de polder zijn huizen gebouwd, boerderijen neergezet en wordt akkerbouw bedreven waar het daar eigen lijk te laag en te nat voor is. Dat is vragen om moeilijkheden. In de visie wordt een waterbeheer gewenst dat het natuurlijke regime zoveel mogelijk volgt. Dus niet de laagste delen kost wat kost droog houden tegen hoge kosten, maar juist daar ruimte reserveren om in geval van wateroverlast 6 WANTIJ maart '00

Wantij | 2000 | | pagina 6