zchm tegen weinig kosten het water op te kun nen vangen. Ook moet er ruimte gescha pen worden om de waterpeilen op een natuurlijke wijze te laten fluctueren. Door een goede inrichting van sloten en kana len kunnen we het zelfreinigend vermo gen van het water benutten om een deel van het teveel aan meststoffen in het water weg te werken. Het anders inrich ten van sloten en watergangen verdient de aandacht van de waterschappen. Maatregelen In de watervisie wordt aan de hand van gebieden en thema's uitgewerkt hoe de begrippen duurzaam, flexibel en integraal uitpakken in de praktijk. Dat levert aanbe velingen op over een verdere vernatting van de duinen door het stoppen van de waterwinning. Hogere peilen zijn nodig om de natuur tot zijn recht te laten komen in de kreken en oudland zoals de Yerseke Moer, Putting of op Walcheren. Brakwater ecosystemen, die we vooral aantreffen langs de randen van de Deltawateren, verdienen een op de natuur gericht waterbeheer. Belangen In de watervisie wordt niet eng gekeken naar alleen het natuur- of milieubelang. Er wordt op verschillende plaatsen gezocht naar mogelijkheden om ook andere belan gen ter wille te zijn. In de nota wordt een warm pleidooi gehouden voor het creëren van berging voor het geval dat er sprake is van wateroverlast. Dat is ook duidelijk in het belang van de boeren, want zij zien anders hun landerijen onderlopen en de oogst verdrinken. Het voorstel is dus niet om dure gemalen te bouwen, maar om gebieden aan te wijzen voor waterberging als de nood echt aan de man is. Langs kre- Water als leidend principe bij de bouw van nieuwe woonwijken. Foto: Willem de Weert. ken kunnen overstromingszones worden aangewezen, maar bovenstrooms zoals in de duinen, moet het water zolang moge lijk worden vastgehouden. De gebieden die bedoeld zijn voor waterberging kun nen in gebruik blijven bij de boeren. Maar als er eens in de zoveel jaar zo'n overlast situatie is, dan behoort er geld te zijn om de schade te vergoeden. Daarvoor zou een fonds ingesteld kunnen worden. Stad en dorp De visie gaat uitgebreid in op het thema water in de stad. Water behoort bij nieuwe plannen voor woningbouw of stadsver nieuwing een centrale positie te krijgen in de ruimtelijke ordening. Zorgvuldige omgang met water betekent vooral dat er meer ruimte voor water moet komen. Met het koesteren van water in plaats van het snel naar zee afvoeren, krijgt het water Steile oevers schuin maken bij Biervliet. Foto: Jaap Wolterbeek. een prominentere en meer sturende plaats in de ruimtelijke ordening. Als belangrijk ruimtelijk en multifunctioneel element kan water ook een belangrijke impuls geven aan het verbeteren van de kwaliteit van de leefomgeving in dorp en stad. Liever schaatsen in de open gracht dan parkeren op de gedempte! Riolering Er moet werk gemaakt worden van riole ringsplannen. Regenwater behoort in de stad of het dorp niet meteen zo snel mogelijk naar de sloot afgevoerd te wor den of via het rioolputje naar de zuive ringinstallatie. Het water kan in de buurt opgevangen worden in plassen, vijvers en andere waterpartijen. Niet alleen is dat leuk voor de omwonenden, het is ook goed voor het waterbeheer. Ook wordt er gepleit voor meer experimenten met het gebruik van regenwater en grijs' water in woonwijken en bedrijventerreinen, bij voorbeeld als toiletspoeling, als regenton, of hergebruik in het bedrijf. Wil het water weer van goede kwaliteit worden in de sloten en kreken, dan zullen allerlei ver spreide bronnen van vervuiling moeten worden aangepakt. Want ook de zinken daken, koperen leidingen, autobanden en uitlaatgassen zorgen voor vervuiling die uiteindelijk in het water terechtkomt. De natuur- en milieuorganisaties hebben een uitdagende visie neergelegd voor het waterbeheer in Zeeland. De eerste reactie van gedeputeerde Poppelaars leert, dat de visie niet voor dovemans oren geschreven is Thijs Kramer is hoofd Groene Ruimte bij de Zeeuwse Milieufederatie. 7 WANTIJ maart '00

Wantij | 2000 | | pagina 7