50 jaar Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland Bram Coomans Een grote traditie, sterke betrokkenheid op de leefomge ving en ruime kennis en ervaring uit verschillende disci plines van het werkveld: ziehier de basis voor een halve eeuw natuurbescherming en -educatie door de Natuur- en Vogelwacht op Schouwen-Duiveland. Stuifketel in de Kop van Schouwen. Foto: Bram Coomans. Vooral de vrij recentelijk behaalde succes sen als de realisatie van het Schouwse deel van plan Tureluur en het besluit tot het uit de oude binnenduinen verwijde ren van Camping Prinsenhoeve rechtvaar digen enig optimisme ten aanzien van de toekomst. Tegenvallers zoals de plaatsing van windmolens langs de Grevelingendijk nabij Dreischor eii de totstandkoming van en actuele ontwikkelingen rond recreatie park De Soeten Haert accentueren de noodzaak tot permanente waakzaamheid en het voortdurend kritisch volgen van planologische ontwikkelingen. Visie Het lijkt erop dat je als organisatie van welke aard dan ook in gebreke gebleven bent, als je bij het ingaan van 2000 geen spraakmakende visie op de toekomst van je werkgebied gelanceerd hebt. Opmerkingen van die strekking bereikten de Natuur- en Vogelwacht tenminste nadat in december j.l. het jubileumboek Natuur, Landschap, Mensen gepresenteerd was. Prachtige verhalen met mooi fotowerk, zo stelde men, maar geen letter over het na de eeuwwisseling te voeren beleid. Behalve de door John Beijersbergen 'gedroomde' reis door Schouwen in 2025, bevat het boek inderdaad geen vooruit blik. De sfeer van de veelal historisch getinte artikelen in het jubileumboek en andere verenigingspublicaties geven aan dat de visie op natuurbescherming en - ontwikkeling op Schouwen-Duiveland sterk geënt is op de oorspronkelijke land schappelijke situatie en natuurwaarden. In die zin is terugkijken ook onmiskenbaar vooruitzien. Dat is ook te zien in de samenstelling van het bestuur waarin een evenwichtige verhouding tussen continuï teit en verjonging nagestreefd wordt. Grote lijnen Of het nu gaat om bungalowparken, wind molens, glastuinbouw of landschapscam pings, nooit laat het Vogelwachtbestuur de grote lijnen los ten faveure van andere belangen. Die grote lijn is, met het oog op de lange termijn ten volle inzetten op bescherming en versterking van het nog resterend natuurlijk erfgoed en het intact houden van het karakteristieke open land schap. Soms wordt dat niet in dank afgenomen. Dat is een consequentie die het bestuur aanvaardt; met een gerust hart, want beslissingen worden niet lichtvaardig genomen. Onder het motto 'samen sterk' vindt regelmatig afstemming plaats met de Zeeuwse Milieufederatie. Wederzijdse ken nis wordt optimaal benut en waar moge lijk en nodig wordt gezamenlijk bezwaar aangetekend tegen ongewenste ontwikke lingen. Het feit dat in verschillende over legstructuren wordt deelgenomen getuigt ervan dat de vereniging is uitgegroeid tot serieuze gesprekspartner. Educatie Naast ruimtelijke ordening vragen obser vaties, terreinbeheer, jeugdactiviteiten en educatie de aandacht, evenals het verzor gen van in brede kring gewaardeerde publicaties, waaronder het contactblad Sterna. Onlangs is gestart met het verbete ren van de coördinatie van de werkgroe pen. Hducatie is daarin een voornaam onderdeel. De grootste bijdrage daarin wordt geleverd door de Werkgroep Schoolbiologie. Al vele jaren verricht deze nuttig werk met het opleiden van natuur- ouders voor het begeleiden van veldwerk op basisscholen. Daardoor kunnen per jaar honderden kinderen kennismaken met natuur en milieu in al zijn vormen. De Natuur- en Vogelwacht fun geert sinds 1976 ook als afdeling van het IVN Zo kan met een beperkt kader op twee fronten gestreden worden en grijpen natuurbescherming en natuur- en milieueducatie al ruim twintig jaar binnen één organisatie in elkaar Bram Coomans is bestuurslid van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland. 11 WANTIJ maart '00

Wantij | 2000 | | pagina 15