Nieuwe impuls voor windenergie Windkaart voor Zeeland BEW. EX. Het is al weer bijna 10 jaar geleden dat de Provincie Zeeland een convenant sloot met het Rijk over windener gie. Afspraak was dat in het jaar 2000 250MW aan wind energie in Zeeland staat opgesteld. Het is 2000: slechts 50 MW blijkt gerealiseerd. De ZMF wil een nieuwe impuls geven aan windenergie in Zeeland en doet daarom een voorstel om met kansrijkegrote locaties alsnog de Zeeuwse doelstelling te halen. De Provincie Zeeland wil ruimte bieden aan 250 MW windenergie. Dat is afgespro ken in de bestuurovereenkomst met het Rijk. Pas in maart 1999 hebben Gedeputeerde Staten daartoe een streek planuitwerking voor windenergie vastge steld. Daarin worden drie grootschalige locaties aangegeven: de Eendragtpolder, de Beoosten Blijpolder en de Hooglandpolder, allen in Zeeuws- Vlaanderen. Verder zijn nog twee middel grote windparken gepland: in de Willem- Annapolder op Zuid-Beveland en in de Anna-Mariapolder aan de grens met Brabant. Samen met enige ruimte op de haventerreinen van het Sloe bij Vlissingen en op de Axelse Vlakte bieden deze plek ken slechts ruimte voor 75 MW windver mogen. De nu opgestelde parken en de ruimte van 75 MW in het streekplan leveren opgeteld 125 MW op. Er moet dus ruimte gezocht worden voor nog eens 125 MW om aan de afspraak met het Rijk te kun nen voldoen. Zoektocht Niet alleen Zeeland, maar ook het meren deel van de andere windrijke provincies, heeft zijn bijdrage aan de landelijke doel stelling niet kunnen leveren. Daarin moet verandering komen zeggen de twaalf milieufederaties en de Stichting Natuur eri Milieu. De federaties hebben ieder gezocht naar locaties die geschikt kunnen zijn voor het plaatsen van windmolenpar Mogelijke locaties voor windparken in Zeeland. Kaart: ZMF. k /S'S~ ken. En die zijn ook in het binnenland, zoals Limburg, te vinden. De zoektocht is inmiddels afgerond. Voor elke provincie is een windkaart opgesteld. In totaal bieden de gevonden plekken vol doende ruimte om de overheidsdoelstel- ling van 1500 MW windenergie op land te kunnen realiseren. Ook de ZMF heeft haar bijdrage aan dit project geleverd. Zij is uitgegaan van de eerdere doelstelling van 250 MW in onze provincie. Voor de ZMF gaat de voorkeur uit naar grote parken, omdat juist deze gewicht in de schaal leggen voor het halen van de doelstelling. Desondanks kunnen ook kleine parken nodig blijken. Achterban Twee jaar geleden is de ZMF met organisa ties uit de achterban op zoek gegaan naar grote locaties. Ook vorig jaar nog zijn groepen uit de achterban geconsulteerd. Dat heeft de volgende kansrijke alternatie ven opgeleverd. 1. Het Sloegebied. Daar ziet de ZMF meer ruimte voor wind energie dan de Provincie. Er kan 25 MW in overhoeken en langs de spoorlijn en autoweg in lijnopstelling worden geplaatst. Meer windenergie past overi gens goed bij een duurzame inrichting van het bedrijventerrein. 3 WANTIJ maart '00

Wantij | 2000 | | pagina 3