Steeds meer boeren willen meedoen" Voorzitter Milieucoöperatie Zak van Zuid Akkerrandbeheer in de Zak van Zuid-Beveiand. Foto: Anton Dingemanse. Boeren heb je in alle soorten en maten: veeboeren, part time boeren, recreatieboeren. Ritius van het Westeinde uit Nisse is van het type vergaderboer. Naast zijn bestuurs functie bij de Zuidelijk Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) zet hij zich in voor de milieucoöperatie in de Zak van Zuid-Beveland. En tussen de vergaderingen en mobiele telefoontjes door is hij fruitteler van appels en peren in Nisse. Rinus van het Westeinde leidt bezoekers rond in zijn boomgaard. Foto: Anton Dingemanse. zen e.d.) en hardfruit (appels en peren) actief. "Wij boeren willen graag onze Zak mooi houden en als boeren en fruittelers daarin een plaats houden," aldus Van het Westeinde. Nieuwe ideeën Op de vraag of hij zelf mee doet aan bij voorbeeld het project agrarisch natuurbe heer, moet hij ontkennend antwoorden. "Ik kan niet alles tegelijk! Mijn kwaliteiten liggen bij het bestuurswerk, het oppakken van nieuwe ideeën en anderen hiervoor enthousiast maken. En dat lukt steeds beter. Je kan inmiddels wat laten zien als milieucoöperatie, zoals de akkerranden. Dat motiveert, steeds meer boeren willen meedoen. Ook de samenwerking met de andere belangengroepen loopt steeds beter. Natuurlijk ben je het niet altijd met elkaar eens, maar in de meeste gevallen kunnen we elkaar wel vinden." Rinus van het Westeinde is voorzitter van de milieucoöperatie Zak van Zuid- Beveland. Met deze pet op komt de milieufederatie hem regelmatig tegen in allerlei overlegbesprekingen en projecten van het WCL. WCL staat voor Waardevol Cultuur Landschap waartoe de Zak van Zuid-Beveland is bestempeld. Dit houdt in dat er geld 10 miljoen in totaal) be schikbaar is om natuur, landschap, milieu, landbouw en recreatie beter op elkaar af te stemmen en te versterken. Dit vraagt om een intensieve samenwerking tussen de verschillende partijen. Om een aan spreekpunt van en voor de boeren in de Zak te hebben, is in 1997 de milieucoöpe ratie opgericht. Naamsverwarring De naam milieucoöperatie zorgt wel eens voor verwarring. Sommigen denken dat ze te doen hebben met een milieuvereniging. Hoewel de milieucoöperatie en de ZMF het goed met elkaar kunnen vinden, zit een lidmaatschap van de ZMF er niet in. Nee, de milieucoöperatie.is een organisa tie van boeren, die weliswaar initiatieven neemt om het beheer van milieu, natuur en landschap als wezenlijk onderdeel van de bedrijfsvoering te integreren, maar die voornamelijk tot doel heeft het behartigen van het economisch belang. Beheer van natuur als betaalde nevenactiviteit dus. Maar ze doen meer: zo zijn er naast de werkgroep agrarisch natuurbeheer ook de werkgroepen boerenlandroute, streekei gen producten, kleinfruit (bessen, frambo- De afgelopen jaren is er in de Zak van Zuid-Beveland meer begrip gekomen voor eikaars standpun ten. Al loopt de subsidie voor het project WCL op zijn einde, de samenwerking gaat door Natuur en milieu in de projecten van de milieucoöperatie Milieuvriendelijker teelt van appels en peren Om het gebruik van bestrijdingsmiddelen terug te dringen loopt er een onderzoek naar rassen die minder gevoelig zijn voor ziekten en plagen. Het vinden van een geschikt ras loopt echter moeizaam. De introductie van een ziektewaarschuwings- systeem en aanpassing van spuitappara tuur geeft betere resultaten. Gericht kunstmest strooien Demonstraties voor de akkerbouw over hoe netjes en precies bemesten voorkomt dat de mest bijvoorbeeld in de sloot terechtkomt. Biologische landbouw Samen met de ZMF spant de milieucoöpe ratie zich in om de biologische landbouw meer bekendheid te geven in de Zak, bij de boeren, burgers en overheid. Een aantal zwarte bessentelers heeft bijvoorbeeld al plannen. Agrarisch natuurbeheer Vijftig bedrijven willen zich inzetten voor agrarisch natuurbeheer. Tien hebben een bedrijfsnatuurplan laten opstellen en velen doen mee met akkerrandbeheer. Vorig jaar leverde dit in de Zak ruim 50 km bloeiende bloemrand op. Ook allerlei ander onder houdswerkzaamheden, zoals het maaien van dijken, pakken ze graag aan. Melissa Ernst is medewerkster duurzame landbouw bij de ZMF. 8 WANTIJ maart '00

Wantij | 2000 | | pagina 8