Biologische landbouw in Zeeland: op naar de 400 bedrijven EKO in de winkel Groentetassen nu ook bij groentespeciaalzaken Onzekerheid over de afzet van biologische producten was vrij lang één van de rede nen waarom boeren de gifspuit en de kunstmeststrooier niet durfden te laten staan. Dit is aardig aan het veranderen: tegenwoordig overtreft de vraag op veel fronten het aanbod. Maar er is nog veel ruimte voor groei, want de omzet van bio logische levensmiddelen is ongeveer 1% van het totaal. In Zeeland wil de Provincie met het (momenteel nog voorlopige) 'Plan van Aanpak Biologische Landbouw' zowel het aanbod van als de vraag naar eko-produe- ten stimuleren. De doelstelling daarbij is ambitieus: er wordt gestreefd naar maar liefst 400 biologische bedrijven in 2006! Aanbod Om dat doel te bereiken moet er zowel op het gebied van productie, verwerking als afeet het een en ander gebeuren. Aan de productiekant gaat er onder andere gewerkt worden aan begeleiding van boe ren die omschakelen, aan onderzoek naar zaken als weinig ziektegevoelige gewas sen, bodemvruchtbaarheid en bewaartech nieken, en aan vernieuwing op het gebied van mechanische onkruidbestrij- ding en aan het sluiten van kringlopen (mest naar de akkerbouw, stro naar de veehouderij). Daarnaast worden er in het plan maatregelen voorgesteld om verwer king van zuivel en vlees efficiënter te maken (nu nog lastig, omdat biologische veetelers in Zeeland dun gezaaid zijn). Ook de opleiding van aanstaande boeren krijgt de aandacht, omdat biologische landbouw nog niet voorkomt in de Zeeuwse agrarische opleidingen. Afzet De afeet kan groter worden als de over heid zelf het goede voorbeeld geeft door biologische producten te gebruiken, zowel in de kantine als in bijvoorbeeld het gemeentelijk groen (in het Plan van Aanpak wordt ook voorgesteld om cate raars aan te spreken). Tenslotte zijn de groentetassen die sinds kort bij groente speciaalzaken worden verkocht (zie elders in dit vouwblad) een mooi resultaat van samenwerking tussen verschillende partij en, waaronder de Provincie en de ZMF. Het wordt steeds makkelijker om biologi sche levensmiddelen te kopen. In de eer ste plaats zijn er al jaren in de meeste gro tere plaatsen de natuurvoedingswinkels, die zich langzamerhand vestigen op bete re locaties, en meer aandacht besteden aan hun presentatie. Een nieuwe ontwik keling is de uitbreiding van het aanbod van biologische producten in de super markt en andere winkels. Vooral zuivel doet het goed in de supermarkt. Albert Heijn is de voorloper en streeft naar een aanbod van 400 producten, o.a. het eigen biologische huismerk, tegen het eind van 2001. Hiermee gaat de omzet van biologi sche voeding flink omhoog (35% in 1999), want de natuurvoedingswinkels raken nauwelijks klanten kwijt aan de supermarkten. Ook de omzet van de natuurvoedingswinkels en de besteding per klant blijft gestaag groeien. Ter verge lijking: in de natuurvoedingswinkel zijn al snel zo'n 3000 artikelen te vinden (cijfers: Platform Biologica). In Wissekerke en sinds kort ook in Goes zitten bakkers die naast het gewone brood ook biologisch brood bakken en verko pen. Een bekend fenomeen in de wereld van de biologische voeding is het groente- en fruitabonnement. De abonnee neemt wekelijks een groente/fruitpakket, met daarin een wisselend aanbod aan biologi sche groente of fruit van het seizoen. Dit systeem heeft heel wat nieuwe klanten verleid tot het eten van biologische groen ten. Ze krijgen zo verse, soms verrassende groenten, vaak vergezeld van recepten, en hoeven niet meer te bedenken wat ze nu weer eens moeten kopen. En de telers zijn op deze manier verzekerd van hun afeet. Tot voor kort waren de biologische groen tepakketten in Zeeland te koop bij een aantal natuurvoedingswinkels, en via de afhaalpunten van enkele biologische kwe kers. Daar is nu een derde mogelijkheid bijgekomen: vanaf 24 mei bieden 13 Zeeuwse groentespeciaalzaken het Odin groente-en fruitabonnement aan, onder het motto 'Eko-groenten zijn oké'. Verse waar Eén van deze groentespecialisten is Wim de Roo, die een winkel heeft in de Middelburgse Spanjaardstraat. Hij ver koopt al langer biologische aardappelen, en deed eerder een poging om biologi sche groenten in zijn assortiment op te nemen. 'Maar dat heeft maar twee weken geduurd, want het lukte niet om deze groente vers aangevoerd te krijgen. En dat vind ik jammer, want ik zie dit best zitten. 2 Vouwblad Wantij juni '00 Groenteboer Wim de Roo in Middelburg. Foto: Gerda Spaander. Odin Odin biedt de mogelijkheid van een proe fabonnement van 4 weken en van een jaarabonnement. In de vakantie kan het abonnement worden overgeslagen. Abonnement; naam Qroente- Qroot CroAi Samenstelling tenminste fenrl 5 soorten groente 4 50'r van het seizoen uan Huishouden 4 pers 2 pij Inhoud voor 3 4 dagen 3 4'. Prijs f 17.50 i a Groentetassen zijn verkrijg baar bij: L. MAAS EN ZN Oude Vlissingse weg 62, Middelburg tel. 0118-625228 L. MAAS EN ZN Buteauxstraat 45, Oost Souburg tel. 0118-469466 L. MAAS EN ZN Johan Thibautstraat 40, Middelburg tel. 0118-642204 Daarom ben ik blij met deze groenteabon nementen, want nu garandeert leveran cier Odin dat er verse waar in de tassen zit. Ik heb er alle vertrouwen in dat ik hiervoor genoeg klanten krijg, want die vinden gezond voedsel ook belangrijk en ze hebben er best iets meer geld voor over.' Een bijkomend voordeel is dat Odin tege lijk met de tassen ook losse groenten kan leveren, zodat ook niet-abonnees zo nu en dan eens aan de biologische groenten kunnen. Als dit allemaal goed gaat lopen denkt Wim de Roo ook aan de verkoop van biologische zuivel. Dit project is een initiatief van de ZMF en wordt uitgevoerd samen met de Rabobank Zeeland en de Provincie.

Wantij | 2000 | | pagina 12