Gevaar voor recreatiedruk op natuur Belvedere gebied Tholen Cultuurhistorische karakteristiek: de met klei afgedekte oeverwallen van de Schelde met bewoningsresten uit de prehistorie en Romeinse tijd; de vliedbergen, kastelen en nederzettingen uit de Middeleeuwen; de historisch landschappelijke opbouw van oudiand-,middelland- en nieuwlandpolders in diverse bedijkingsstadia; de beschermde stadsgezichten van St.-Maartensdijk en Tholen. Louis Sauter kreekruggen en lage poelgronden. Tot zover lijkt alles in orde. Volgens de Nota Belvedere moet de cultuurhistorische identiteit van zowel stedelijke als landelijke gebieden ver sterkt en gepromoot worden. Dit moet, zoals dat tegen woordig de trend is, door derden gerealiseerd worden. De nota kan, onbedoeld, extra druk betekenen voor de te ontwikkelen natuurontwikkelingsgebieden aan de zuid kust van Tholen. Plattelandsontwikkeling Maar promotie van cultuurhistorie kan door derden al snel aangegrepen worden om het plattelandstoerisme te stimuleren. In de nota wordt het magische woord "plattelandsontwikkeling" gebruikt. Dit staat tot nu toe praktisch gelijk aan recre atiebevordering. Er wordt op dit moment al, in het kader van plattelandsontwikke ling, een heel netwerk van fiets- en wan delroutes over Tholen aangelegd. Dient er nu ook nog meer aandacht besteed te worden aan cultuurhistorische waarden van gebieden die veel meer gebaat zijn met een beschermde natuurstatus? In het toekomstige natuurontwikkelingsgebied liggen een aantal aan de openbaarheid te onttrekken wegen, die op dit ogenblik nog doorgaand zijn. Er is van diverse zij den al een aantal malen geopperd, dat deze wegen ideaal zijn als fietspad voor de zoveelste recreatieve route, terwijl 300 meter zuidelijker nota bene een, buiten dijks, recreatief fietspad ligt. Maar ja, je kunt als je straks dwars door een natuur gebied rijdt toch veel beter genieten van de vogels dan als je er langs rijdt? Dan is er ook nog een beleid om het kam peren bij de boer te stimuleren. Juist de zuidkust van Tholen wordt hierbij genoemd. Het natuurontwikkelingsgebied daar is gesitueerd rond een oude inlaag. Naast deze inlaag ligt de nu keurig afge dekte vroegere vuilstortplaats van Tholen, het Tuttelhoekje. Dit is volgens recreatie ontwikkelaars een ideale plaats voor een golfterrein. Kortom het natuurontwikke lingsgebied Scherpenissepolder als een ideale overloop voor Gorishoek, dat vol gens het streekplan een recreatiespeer punt is met in haar nabije omgeving liefst vier campings. Vitvit <iLv Miïi s De Scherpenissepolder aan de zuidkust van Tholen. Foto: Louis Sauter. Laten we ons even beperken tot de zuidkust van mijn geliefde eiland. Aan de zuidkant van Tholen zijn in de Schakerloopolder en de Scherpenissepolder natuurontwikkelings gebieden gepland. Ze moeten in het kader van landinrichting gerealiseerd worden. De inrichting van deze gebieden wordt al geplaagd door het feit dat de bebouwing mag blijven. Dit betekent dat men voor het natuurgebied een geïsoleerde water huishouding moet maken. Dit kost een hoop geld en leidt niet tot een optimale inrichting voor de natuur. Beschermd Buiten de geschetste problemen kan de nota extra problemen geven. De nota stelt voor om cultuurhistorische zaken meer te belichten. Cultuurhistorie is er in de Scherpenissepolder volop. We vinden er de Westkerkse berg, dit is een motte ofte wel een kasteelberg, een grafheuvel en twee oude nederzettingen. Kasteelberg en grafheuvel zijn archeologische beschermd. Ook hebben we in deze polder te maken met alles wat een oudlandgebied te bie den heeft: een kleinschalig, gevarieerd karakter met een afwisseling van hoge Zo zijn er al heel wat bedreigin gen voor een aardig in te richten natuurgebied van zo'n 170 ha. Hoe moet je als provinciale of gemeentelijke overheid of als waterschap met Belvedere om gaan? De nota verdient het om door de natuurbescherming met argusogen gevolgd te worden Louis Sauter is lid van de planologiewerkgroep Tholen en van de landinrichtingscommissies Scherpenisse- Poortvliet en St. Annaland. 11 WANTIJ juni '00

Wantij | 2000 | | pagina 15