Nota niet volledig Belvedere gebied Kop van Schouwen Cultuurhistorische karakteristiek: het strandwallenlandschap dat de drager is van bewoningsresten die tot het Neolithicum teruggaan; de ringwalburg van Burgh; de bouwkundige elementen: Slot Moermond en Slot Haamstede; het lint van dorpen en bebouwing langs de duinzoom; de beslotenheid en kleinschaligheid van het zoomgebied en de vroongronden met een afwisseling van bosjes, houtwallen, elzenmeten en verspreide bebouwing. De duinen van Schouwen zijn met hun ruim 3500 ha één van de grootste en uit oogpunt van natuur en landschap ook één van de belangrijkste duingebieden van ons land. Er is thans een gebiedsgericht project gaande uitgevoerd door Rijk, provincie, gemeente en andere partijen) waar bij de verblijfsrecreatie geherstructureerd wordt, het waterpeil omhoog gaat en natuurontwikkeling en land schapsbouw plaatsvinden. De opbouw van de Schouwse dui nen valt uiteen in twee duidelijk herkenbare onderdelen: een rela tief brede duinzone en daarachter gelegen een vlak en open duinzoomge- bied. Dit binnenduingebied, ook wel 'vroongronden' genoemd, wordt gevormd door de open duingraslanden, afgewisseld met grotere of kleine bosjes. Het binnen duingebied dateert uit de vroege Middeleeuwen en de term vroongronden werd gegeven aan gronden die in de feo dale tijd toebehoorden aan de landsheer. Dit adellijke grondbezit is als cultuurland in gebruik geweest, waarbij overal teke nen van vroegere grondbewerking te zien zijn. De Kop van Schouwen bestaat uit een strandwallenlandschap overdekt met jonge duinen. De buitenduinen van Schouwen zijn aan de zuidwestzijde over een breedte van enkele kilometers bijna halfcirkelvormig, terwijl ze aan de noord en noordwestzijde veel meer een langwer pige vorm aannemen. Het duingebied ten westen van Haamstede is het oudste en bestaat naast de zeereep uit twee boogvor mige, meer dan 20 meter hoge duinrug gen en daartussen lage gedeelten met hier en daar verspreide lage duintjes. De aan zet voor de binnenste duinrug werd om streeks het jaar 1000 gevormd. In de eeu wen daarna heeft de wind als vormende kracht het zandfront over het achterlig gende binnenduingebied getrokken en grote oppervlakken van de vroegere vroongronden bedekt. Contact Om een beter inzicht te kunnen krijgen in de karakteristiek van de cultuurhistori sche identiteit van de Kop van Schouwen, maakte ik een afspraak met de kenner van de Schouwse duinen, Frans Beekman, leraar aardrijkskunde op 'Pieter Zeeman' in Zierikzee. Hij vindt de nota belangrijk, maar vroeg zich af waarom de samenstellers niet in een eerder stadium contact met lokale deskundigen hadden gezocht voor een betere uitleg van diverse begrippen. Nu lijkt de tekst teveel op een samenvatting uit bestaande literatuur en is daardoor niet altijd begrijpelijk. Bij de elementaire landschapskenmerken waren na een dergelijk overleg dan ook zeker genoemd: Watergat: tot ver in de Middeleeuwen bevond zich in de noordelijke duinen een inham, die met de vroongronden één geheel vormde en waar de zee vrije toegang had; Zoute en Zoete Haard: laaggelegen gras landen bij Renesse, door een dijk gescheiden van polder Schouwen; Westenschouwense Inlagen. De cultuurhistorische identiteit van punt- elementen als vuurtoren, molen, kerk, etc. wordt nu in het geheel niet genoemd. Kansen Bij de inventarisatie van beleidskansen voor de Kop van Schouwen wordt in de nota gewezen op het benutten van de mogelijkheden voor instandhouding én versterking van de cultuurhistorische waarden. Dit kan gebeuren op grond van de streek- en bestemmingsplannen en door de aansluiting bij bestaande initiatie ven, met name de gebiedsgerichte aanpak door de provincie, landinrichting, natuur ontwikkeling en -beheer. De vraag rijst of onder het benut ten van de recreatieve ontwikke lingen die gericht zijn op kwali teitsverbetering, ook het opheffen van de campings te rekenen valt als deze door bungalowparkjes worden vervangen. Dreigt daar door niet een verstedelijking én verstening van het kwetsbare gebied? Dat is hier niet gewenst Hans Bannink is lid van de Wantijredactie. 13 WANTIJ juni'00

Wantij | 2000 | | pagina 17