Spanning tussen cultuur- en natuurbehoud Richard Struijk "Help, ze verpesten ons land.Deze kreet slaakte zo'n der tig jaar geleden al Ton Koot, de slotvoogd van het Muiderslot. En gelijk had hij. Zijn kreet werd wel gehoord, maar niet verstaan. Muurvarens molen Meliskerke verwijderd. Foto's: R. Struijk Muurbloemen op Fort Rammekens. "Groeien moet", is de leus. Dacht gedepu teerde Van Zwieten niet aan een verdub beling van de Zeeuwse bevolking om de provincie leefbaar te houden? Hoe zou het met onze cultuur en natuur gesteld zijn, wanneer we op 8 miljoen inwoners in Nederland waren blijven steken in plaats van de huidige 16? Het Jutland van Europa? Kom nou: neem bijvoorbeeld eens een kijkje in dunbevolkte gebieden in Scandinavië. Cultuur en natuur gaan ten onder aan ruimtegebrek door overbe volking en te grote mobiliteit. Tuin van Zeeland In Zeeland zijn het vooral de inundaties geweest, die het cultuurlandschap heb ben aangetast. Ruilverkavelingen deden de rest. Ondanks schone woorden moet je van goeden huize komen om op Walcheren nog iets terug te vinden van wat men de "Tuin van Zeeland" noemde. Fietsend over het eiland merk je weinig meer van de fraaie hagen en houtwallen, die destijds de kavels omringden. Je krijgt de wind van voren dankzij de kwijnende singels bestaande uit iepen, slechte elzen en meidoorns. Dat bomen en struiken de ruimte moeten hebben (evenals de mens trouwens) om te gedijen, schijnt nog niet erg door te dringen. Men vindt het nog steeds zonde om goede landbouwgrond te gebruiken voor de stoffering van het landschap. Het doet mij denken aan het verhaal van onze Westkapelse vriendin. Haar grootmoeder had de euvele moed goudsbloemen te zaaien op een klein stukje voor het huisje. Dat leverde kriti sche geluiden op, 'grootsheid', want ze had daar toch veel beter boontjes kunnen poten? Westhove Over de inrichting van de ruimte kan ver schillend gedacht worden. Kasteel West hove bij Domburg kreeg enkele jaren geleden een facelift. Bulldozers versche nen en een gigantische kaalslag was het gevolg. Met de hoge bomen verdwenen ook de vogels en met de keverorchissen was het ook afgelopen. Brede grasbermen garanderen de wandelaars zicht op dit cul tuurbezit en tevens op de opgeworpen vliedberg, waarvan ik dikwijls moet vertel len, dat deze nooit als zodanig heeft gefunctioneerd! Ik hoop van harte, dat het sinds de oorlog verwilderde Oranjebos, tussen Oostkapelle en Vrou-wenpolder, een dergelijk lot bespaard blijft. Muurvarentjes Mogen de muurbloemen door de restau rateurs van de Dom van Veere zijn verwij derd, op de muren van Fort Rammekens getuigen ze nog steeds van de nauwe rela tie, die er tussen ons cultuurgoed en de natuur kan bestaan. Trouwens, Fort Rammekens vind ik een schoon voorbeeld van de integratie van cultuur en natuur. Nog een voorbeeld van hoe het niet moet. Vijftien jaren geleden werd de molen van Meliskerke opgeknapt. Een royale vierkan- te meter van de muur was bedekt met varentjes. Met enige goede wil en vakman schap had men deze varentjes opnieuw een plaats kunnen geven tussen de ste nen, door gebruik te maken van zachte specie. Helaas bleek het toenmalige gemeentebestuur daar geen oog voor te hebben. Dat het anders kan bewees de gemeente Utrecht, die omstreeks dezelfde tijd talrijke oude kademuren restaureerde en de muurflora spaarde. Bunkers Zeeuwse bunkers horen eveneens tot ons erfgoed, al zien velen dat niet zitten. Het grootste gedeelte van de Atlantikwall is reeds gesloopt. Nu komt, zij het aarze lend, een reddingsactie op gang. Probleem daarbij is vaak de ligging, name lijk in de duinen. Daarin is al genoeg gegraven. Toch wil de Stichting Duin behoud graag meewerken aan behoud en openstelling, zij het onder voorwaarden. Cultuur- en natuurbehoud kun nen best samengaan. De uit spraak van Ton Koot behoeft dan geen herhaling. Wanneer het om hooggelegen bunkers gaat, kun nen we terecht spreken van belve dere: fraai zicht op cultuur en natuur Richard Struijk is lid van de KNNV Walcheren en voorzit ter van de Stichting Duinbehoud. 17 WANTIJ juni'00

Wantij | 2000 | | pagina 21