antij 17de jaargang, nr. 2, juni 2000 Column Naemaek Jan Zwemer Nederland moet mooier Grotere rol cultuurhistorie in ruimtelijke ordening Willem de Weert Wat kan Belvedere voor Zeeland betekenen? Thijs Kramer Van het front Belvedere-gebied Walcheren Jan Moekotte Onder de leden Met schoonheid moet je bij de rechter niet aankomen Belvedere-gebied Duiveland Willem de Weert Berichten Dagboek Gevaar voor recreatiedruk op natuur Belvedere-gebied Tholen Louis Sauter Oud landschap, nieuwe horizon Belvedere-gebied Zuid-Beveland Gerda Spaander Nota niet volledig Belvedere-gebied Kop van Schouwen Hans Bannink Natuurvriendelijk binnen de vijandelijke linie Belvedere-gebied Zeeuws-Vlaanderen Peter Maas De lezer spreekt Jan Moekotte Handhaving Voor echte bescherming is meer nodig dan Belvedere Jan-Eelco Dijk Kijken naar Spanning tussen cultuur- en natuurbehoud Richard Struijk Landschap ABC van cultuurhistorische landschapselementen Winant Halfwerk Agenda Zomer Vouwblad Biologische voeding Gerda Spaander en Melissa Ernst Naemaek Eiken keer a 'k langst West'ove komme, moe 'k lache. En een bitje vloeke. 't Meêste van aol om dien vliedberg die at daè leit. Naemaek. Van geên wonder dat die zögenaemde 'Heemtuun' nie zö best wou lope. Naemaek 'oor noe eênmael nooit echt. Trouwens, de andere verande- riengen daer in 't landschap vinde 'k noe ook zö geên succes. D'r is te weinig reke- nienge mee g'ouwe dat de structuur van de laonen en padten aoltoös parallel mee de kust ei gelope - a vanaf de middel eeuwen. Mae ja, wat wete planners daè van? Ze gaen tewèrk volgens ulder beperk te kennis van zaeken - en geschiedenis is nie 'in' tegenwoordig. Lees maer is 't boek van Julian Barnes: 'England, England'. Dat vloeken, dat doen 'k nog vee meer a 'k bie ons op Oöskappel dat miniatuur natuurgebiedje ziee, dat as angeleid is achter de wijk 'De Halve Maan'. Een raor saemenstel van bulten en waetertjes, dat as mee 't Walcherse landschap nul komma nul relatie eit - bie Beekèrke lei trouwens nog zö een raor uutstuuksel. Belachelijk. Moe je wete, dat twintig jaer terug daer weien laege - ook a vanaf de middeleêu- wen - mee wat ronde pitjes mee riet erin. Dat was zeker nie biezonder genoeg? Ik wete wè, wie at dat soort stommigheid uutvreet. Overlesten sprak ik een joen, die ao stage gelope bie de Dienst Landelijk Gebied in Goes. Ie vertelde: 'Die ontwer- pe natuurgebieden en weet je 'oe at dat gaet? Ze redenere: maek mae wat leuks en zet mae zö 'ooge meugelijk in. Een ander mag t'r dan in schrappe. Zö krieg je een los saemenraepsel van glad verschillende u u tgangspunten Daer 'oeve 'k nie vee an toe te voegen, zeker? O ja, nog eên diengen. Toen as in 1951 't Streekplan Walcheren opgemaekt wier, wier uut de poldertjes ten noorden van de Könegin Emmaweg bie Vrouwenpolder tuunbouw geweerd omdat dat "gronden van het oude niet-ge- ïnundeerde Walcheren" waere. Die zoue moete bluuve zöas ze waere. Moe je d'r noe 's kieke: een bungalowpark, aollerlei vergraeviengen vö een fietspad en een camping mee een diekje d'r rond. Eêuwig zonde: in zö een gebied 'oort een toeristi sche route te lopen over de inpolderieng d'r van in de elfde toet de vuuftiende eêuw. Da's toch biezonder genoeg, zou ik dienke. Of zoue de ménsen liever nae maek Jan Zwemer Juii Zwemer is historicus en publiceert in het Zeeuws. Hij verzorgt deze jaargang de column. 2 WANTIJ juni '00

Wantij | 2000 | | pagina 2