Nederland moet mooier Special over de Nota Belvedere Grotere rol cultuurhistorie in ruimtelijke ordening si ie» or ii uü Deze Wantij is geheel gewijd aan de Nota Belvedere die vorig jaar in de Tweede Kamer werd aangenomen. In de nota staat dat de cultuurhistorie van het landschap een grotere rol in de ruimtelijke ordening moet spelen. In het verleden stonden cultuurhistorie en ruimtelijke inrichting veelal tegenover elkaar. Cultuurhistorie was met name beschermen, gericht op het verleden; ruimtelijke ordening was met name ontwerpen en gericht op de toekomst. Is het mogelijk de cultuurhistorie een grotere rol in de ruimtelijke inrichting van Nederland te geven 7 Wat betekent dat dan voor de cultuur en natuur in Zeeland? Verschillende auteurs geven hun visie. Zelf maakten we een rondgang langs de Belvedere-gebieden die in Zeeland zijn aangewezen. Als Nederlam de Nota Belvedere is vormgegeven, dan komt het wel goed. De Tweede Kamer ontving vorig jaar een fraai pakket papier. Alom was er lof voor het regeringsvoornemen om de ruimtelijke orde ning en de cultuurhistorie meer met elkaar in evenwicht te brengen. Nederland moet mooier" en "Ten strijde tegen 's lands saaiheid" kopten de kranten. Hebben we nu echt te maken met een plan om ons landschap op te kalefate ren? Of is er sprake van het zoveelste goedbedoelde voor nemen dat uiteindelijk in de papierversnipperaar van het Binnenhof verdwijnt? Frank Strolenberg is projectleider van de Nota Belvedere. Hij heeft het er maar druk mee. De nota moet wegens de overweldigende belang stelling in herdruk, het speciale Belvedere-kantoor in Utrecht moet open en de website www.belvedere.nu moet gereed. Nee, voor een artikel over de posi tief ontvangen nota is geen tijd, maar een telefonisch interview kan altijd. Waar gaat de Nota Belvedere over? "Belvedere" is Italiaans voor een mooi uit zicht, maar wordt meestal gebruikt om een monumentale toren of koepel aan te duiden, of een gebouw met een fraai uit zicht over het omringende cultuurland schap. Nederland heeft tal van zulke torens of uitzichtpunten. Vaak heten ze op z'n Frans ook Belvédère. Er is ook de associatie met de groeve Belvédère in Maastricht waar de oudste archeologische vondsten in Nederland gedaan zijn: 250 000 jaren oud. De term Belvedere roept beelden en associaties op. Dat is ook de opzet van de nota: om het blikveld te verruimen en om vooruit te kunnen kij ken. De nota moet inspireren om de kwaliteit van de ruimtelijke ordening in ons land te verbeteren. Met een beetje goede wil kunnen archeologie, monumen tenzorg en het cultuurhistorische land schap in één woord verenigd worden." Wat wil de regering met Belvedere bereiken? "Eenvoudig gezegd: de kwaliteit van de ruimtelijke ordening verhogen. De nota is een van de bouwstenen voor de 5e Nota Ruimtelijke Ordening die dit jaar nog moet verschijnen. Op onze ruimte liggen heel wat claims: woningbouw, infrastruc tuur, natuur. Belvedere wil daar de eis van kwaliteit aan toevoegen. Je moet zien en voelen dat Nederland verschillend is. Drente moet als Drente herkenbaar zijn, Zeeland als Zeeland. Uit onderzoek blijkt dat mensen behoefte hebben aan het streekeigen karakter, aan de menselijke maat. Sommigen;zeggenjclat die behoefte H Liaan herkenbaarheid het tegenwicht vormt van de internationalisering, anderen zien een verband met de luxepositie waarin wè verkeren, er wordt zelfs over de magie van de millenniumwisseling gesproken. Het kabinet vindt in elk geval de voornaamste opgave voor de toekomst, het vinden van een verantwoord evenwicht tussen diverse dilemma's waaronder dat tussen economi sche kracht en jjiet behoud van de kwali teit van ons leefmilieu." Had u dat niet dertig jaar eerder kunnen bedenken? Er is intussen zoveel moois verdwenen in dit land. "Tsja, dat is spijtig. We hadden inderdaad meer kunnen doen. Ik kom zelf uit de Mijnstreek. Met het sluiten van de mijnen zijn vrijwel alle overblijfselen daarvan in Zuid-Limburg opgeruimd. Er had meer respect voor de cultuurhistorie moeten zijn. Aan de andere kant moeten we niet vergeten dat Nederland met de hand gemaakt is. Ook in het verleden zijn inbreuken op het toen bestaande land schap gedaan. Wat we nu bijzonder vin den is toen ook maar neergezet. Monumentenzorg, conservering, is nood zakelijk, maar wat dat betreft zijn er in dit land al voldoende wetten en organisaties die zich daar mee bezig houden. Behoud is noodzakelijk, maar niet altijd; niet ten koste van alles. Je moet niet alle histori sche objecten uit het economisch verkeer halen. Nee, een nieuwe bestemming geven, iets zinnigs mee doen, creativiteit, dat wil Belvedere. Een voorbeeld is dat je bij een nieuwbouwwijk het verhaal van het landschap ter plekke respecteert en mede als uitgangspunt hanteert voor de inrichting van die wijk. Zo geef je de his torie Een plaats in de actualiteit." Dat klinkt gevaarlijk. Is Belvedere een breekijzer om nieuwe ontwikke lingen op oude plaatsen te legitime ren? "Dat is een negatieve benadering. Natuurlijk is er een spanningsveld tussen cultuurhistorie en ruimtelijke ordening. Maar je moet er niet voor weglopen, je 3 WANTIJ juni '00

Wantij | 2000 | | pagina 3