schorren, kreken en veengebieden. Dat wat we binnendijks aan natuurgebie den tegenkomen in het cultuurlandschap heeft vaak te maken met de ontstaansge schiedenis. De Yerseke en Kapelse Moer als de oudste gebieden, met veen in de ondergrond en een zout/brak karakter, de kreken in Zeeuws Vlaanderen, de weilan den op Walcheren. Niet te vergeten de groene linten door het landschap, de dij ken. De beste boomkikkergebieden treffen we aan op de wallen van Retranchement en Aardenburg, daar heeft de tijd stil gestaan en konden de boomkikkers zich handhaven. Natuurbeleid Het natuurbeleid, met aankoop en beheer van de meest waardevolle natuurgebie den, zorgt er ook voor dat belangrijke cul tuurhistorische waarden beschermd wor den. Veel natuurwaarden zijn gebonden aan oude verkavelingspatronen (Yerseke Moer), vestingwerken (Retranchement) of illustreren mede de ontstaansgeschiedenis van Zeeland (dijken, kreken, terpen). Organisaties zoals het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumenten hebben het behoud van cultuurhistorische waarden in de doelstelling staan, In de praktijk van alledag komt de natuur beheerder wel eens voor een lastige keuze te staan: houden we het gebied zoals het was of voegen we er ter wille van de natuur nog een veedrinkput aan toe? Uiteindelijk zijn dat nog overzichtelijke keuzes, natuurorganisaties zoals het Zeeuwse Landschap laten zich adviseren door deskundigen op dit terrein, zodat er altijd een afgewogen besluit genomen wordt. Moeilijker ligt het af en toe met de natuurontwikkelingsprojecten. Hier en daar gaat er flink de schop in de grond om een nieuwe uitgangsituatie voor de natuur te creëren. Hele polders worden afgegraven en opnieuw ingericht, zoals in het kader van plan Tureluur het Prunjegebied op Schouwen. Om conflic ten met de cultuurhistorici te voorkomen is aan de provinciale werkgroep natuur ontwikkeling ook de provinciaal archeo loog Robbert van Dierendonck toege- voegd. Actieprogramma De cultuurhistorische waarden in het lan delijk gebied behoren gevrijwaard te blij ven van ernstige ingrepen. Dat is het beste gegarandeerd als in de bestemmingsplan nen buitengebied deze waarden worden beschermd. Er is voldoende informatie voorhanden, dus daar ligt het niet aan. 6 WANTIJ juni '00 Leesbaar landschap: natuur en cultuur Foto: Jaap Wolterbeek. in Zeeland. Normaal gesproken gebeurt dat ook, maar de meest waardevolle gebieden verdienen extra aandacht. In de nota Belvedere is een aantal gebieden in Zeeland aangewe- zen met bijzondere cultuurhistorische waarde. Deze gebieden zijn in het vorige artikel opgesomd en op kaart weergege ven. Het volgende actieprogramma komt dan in beeld: 1Hier ligt een taak voor de provincie om per gebied aan te geven wat de waarden zijn, welke bescherming ze behoeven en wat voor herstelmogelijkheden er zijn. Deze eerste stap in het actieprogramma kan de volgende vervolgacties oproepen: 2. In een streekplanuitwerking Belvedere wordt per gebied aangegeven welke bescherming de aanwezige cultuurhistori sche waarden behoeven en wat daarvan in de bestemmingsplannen moet worden opgenomen. 3. Uit de inventarisatie van de herstelmo gelijkheden kan een uitvoeringsprogram ma worden gedestilleerd. Waar nodig dij ken herstellen, of kreekoevers, oude sluis jes of karakteristieke kleine landschapsele menten. 4. Voor Zeeuws-Vlaanderen ligt een linie herstelprogramma voor de hand. Er zijn nog zoveel oude verdedigingswerken aan wezig in dit gebied, van schansen, wallen tot hele linies, dat een apart project op zijn plaats is. 5. De dijken zijn de meest kenmerkende landschapselementen van Zeeland. Veel dijken zijn echter slecht onderhouden en hebben niet de ecologische en landschap pelijke waarden die ze in potentie bezit ten. Een Zeeuws Dijkenplan moet recht doen aan die potenties. 6. Het Eu regio krekenproject in Zeeuws Vlaanderen behoort voortvarender opge- pakt te worden. - - 7. Bij de uitwerking van het "Natuurbe leidsplan voor Zeeland wordt recht gedaan aan de cultuurhistorische waarden van het betreffende gebied. 8. Geld is nodig om de benodigde herstel maatregelen te kunnen treffen. In het kader van Vitaal Platteland worden Europese gelden ingezet om de landschap pelijke kwaliteiten van het landelijk gebied te versterken. Een aparte projectpot cul tuurhistorie kan daar een onderdeel van zijn. Naast Europese middelen zal gezocht moeten worden naar lokale cofinanciering. Van provincie, gemeenten en waterschap pen mag een financiële bijdrage worden verwacht. 9. Enige coördinatie is op zijn plek. De provincie lijkt de meest aangewezen instantie. Een cultuurhistorische werkgroep of overleg kan de benodigde initiatieven tot stand brengen om van het actiepro gramma Belvedere een succes te maken Thijs Kramer is Hoofd Groene Ruimte bij de ZMF.

Wantij | 2000 | | pagina 6