Van het front n mm elvedere-gebied Walcheren rjm Wn^Êw&BÊÊÊÊSBËÊÊÊliÊÈÊ Cultuurhistorische karakteristiek: bewoningsresten uit de ijzertijd en Romeinse tijd, begraven onder klei, veen en duinen; vliedbergen; herkenbare resten van verdedigingswerken in en om de oude steden en dorpen, waaronder de ringwalburgen van Oost-Souburg, Middelburg en Domburg, kastelen, omwallingen, vestingwerken en linies (o.a. de Atlantikwall bij Vlissingen); de landschappelijke opbouw en samenhang, gebaseerd op de oude ondergrond en de landschapsplannen uit 1946 en de jaren vijftig; mooie buitenplaatsen; fraaie stads- en dorpsgezichten van het oude centrum van Middelburg, de voormalige vestingen Veere en Vlissingen, de ringdorpen Koudekerke, Biggekerke, Aagtekerke en Grijpskerke. "De Atlantikwall is prachtig. Het is de laatste ambachte lijke verdedigingslinie. Te vergelijken met de Chinese Muur, ook werelderfgoed. Alleen jammer dat ie Duits is. V-v- - - :-e x-.f' Ruud Murk is gepassioneerd door verdedigingswerken. Hij is voorzit ter van de Stichting Bunkerbe- houd.Hoewel de stichting de hele Atlantikwall (6000 kilometer kust) wel zou willen adopteren, is ze vooralsnog vooral actief op Walcheren; Normandië in het klein. Murk: "Hier zijn van de ongeveer 350 bunkers er nog een dikke 80 over. Twee daarvan hebben we in beheer. Dat bunkers grote historische en vestingbouw kundige waarde heben, betwist toch geen mens meer. Ook al zijn ze lang genegeerd als stille getuigen van een lelijke oorlog." In november 1999 organiseerde de stich ting een expositie in een bunker die ge sloopt zou gaan worden. Maar liefst 1500 mensen kwamen daarop af. Volgens Murk het bewijs dat de belangstelling voor ves tingwerken groot is. Toch konden de plannen om langs een verlaten verdedigingslinie op Walcheren een zogenaamde Bunkerroute aan te leg gen maar voor een heel klein stukje wor den uitgevoerd. Vólgens Murk gaat het om, voor Europa, een uniek geheel van een tankgracht, een tankmuur, tientallen bunkers en zogenaamde Hoeker Hindernisse (drakentanden). Murk: "Er is alleen een fietspad aangelegd dat langs drie van die bunkers loopt. Ook komen er een paar infopanelen." Voor andere bun kers heeft de stichting plannen die prach tig passen in wat het Rijk beoogt met Belvedere. Project Zoutelande Zo wil de stichting Bunkerbehoud twee bunkers in de duinen bij Zoutelande voor publiek toegankelijk maken en er, semi permanent, kunnen exposeren. Het gaat om bunkers die voor dat doel deels uitge graven en gerestaureerd moeten worden. Op een van de bunkers wil de stichting de oorspronkelijke pantserstalen observatie koepel terug. Van daaruit kan dan met een periscoop het omliggende terrein weer geobserveerd worden. Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft de aanvraag in behandeling genomen en, volgens Ruud Murk, enthousiast op de plannen gere ageerd. Het waterschap zou al hulp heb ben toegezegd bij het uitgraven van de bunkers en de aanleg van toegangspaden. De gemeente Veere, die het waterschap toestemming moet geven, stelde als voor waarde dat een onafhankelijke natuuror ganisatie positief over de plannen zou adviseren. Vandaar dat Murk op zekere dag met vertegenwoordigers van de Stichting Duinbehoud door de duinen liep om de plannen toe te lichten. Die zul len de gemeente Veere adviseren alleen dan toestemming te verlenen als aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Zo vindt Duinbehoud dat naar de bunkers uitsluitend voetpaden mogen worden aan gelegd en dat de vegetatie ter plekke (waaronder boksdoorn en eikvaren) door graafwerkzaamheden niet verloren mag gaan. Project West-Souburg Iets anders ligt het voor de plannen van de Stichting Bunkerbehoud om op het bedrijventerrein Vrijburg (Fase III) een oude Duitse geschutsopstelling voor sloop te behoeden. Vanuit deze 'batterij' kon samen met drie andere luchtafweerbatte- rijen aan de rand van Vlissingen, het luchtruim boven de stad en de toegang tot Antwerpen bestreken worden. Dit afweergeschut werd in 1944 zwaar geha vend. Rondom werd bos ingeplant. In 1980 trof men er grote hoeveelheden munitie aan. Na die ontdekking werd het terrein afgedekt met aarde. Zo ligt het complex er in juni 2000 nog bij. Nu de gemeente Vlissingen het terrein wil inrichten voor fabrieken en bedrijven vreest de stichting voor de bunker en het bosje. Murk en de zijnen hebben nu ook oog voor het bosje omdat ze daarmee hopen op steun van natuurbeschermers. Het Zeeuws Landschap en de ZMF hebben inmiddels schriftelijk zo'n verzoek om steun ontvangen. De combine van de stichtingen Bunkerbehoud en Duinbehoud laat zien dat cultuurhistorici en natuurbeschermers de krachten kunnen bundelen Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. 7 WANTIJ juni '00

Wantij | 2000 | | pagina 7