Trek de Groene Grens Van 14 juli tot en met 23 juli wordt er in het kader van de Milieudefen sie campagne 'Trek de Groene Grens' een fietstocht georgani seerd voor en door jongeren. De fietstocht zit vol culturele work shops en is een plezierige manier om aandacht te geven aan het be houd van de open groene ruimte. De tiendaagse tocht, waarvan je ook een fietsvakantie kunt maken, gaat langs verschillende locaties waar de open groene ruimte be dreigd wordt door onder meer oprukkende verstedelijking en uit breiding van het wegennet. Op een aantal plekken wordt de situatie onder de aandacht gebracht door leuke en creatieve acties in samen werking met lokale groepen. Wil je meehelpen met het organiseren van de tocht, wil je je al opgeven, of heb je wagen? Bel dan Lars Keizerwaard, tel. 020-530 73 00 of stuur een e-mail naar: lars(« milieudefensie.nl of kijk op www.milieudefensie.nl /fietstocht. (CB)' Milieumonitoring door gemeenten Door de ZMF, de Stichting Natuur en Milieu (SNM) en de Vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG) is in Zeeland het project "Milieumonitoring door gemeen ten" gestart. Dit project is gericht op het stimuleren en ondersteu nen van gemeenten bij het opzet ten van een lokale milieumonitor. Het opstellen van een gemeentelij ke milieumonitor heeft als doel de milieusituatie in de gemeente en/of de resultaten van de uitvoering van het milieubeleid in beeld te krij gen. De ZMF heeft alle'gemeenten in Zeeland benaderd om deel te nemen aan het project. Inmiddels hebben vijf gemeenten toegezegd. Fen aantal gemeenten beraadt zich nog over deelname. (CB) Autoloze zondag Het LOAZ (Landelijk Overleg Autovrije Zondag) en Milieudefen sie hebben zondag 24 september uitgeroepen tot de tweede landelij ke autovrije zondag. Meer nog dan vorig jaar zal de nadruk liggen op autovrije gebieden met rust, ruim te en schone lucht. Inmiddels zijn in meer dan 79 plaatsen in het land de voorbereidingen voor de Autovrij Zondag van 24 september 2000 in volle gang. Tot nu hebben zijn er geen initiatieven vanuit Zeeuwse gemeenten gemeld. Vertegenwoordigers van lokale milieugroepen, buurtcomités, ker ken en andere lokale organisaties kunnen informatie over deze dag inwinnen bij het: LOAZ/Milieudefensie, Damrak 26-1, 1012 LJ Amsterdam, tel. 020- 5507300 (René Danen., Leonie Haakhorst of Evert van den Berg), Ook is informatie over deze dag te vinden op www.autovriiezondag.nl. (CB) Overleg in de regio Om regelmatig contact te hebben met de achterban in de verschillen de regio's houdt de Zeeuwse Milieufederatie sinds kort zoge naamde regio-avonden. Ongeveer 2 keer per jaar, of vaker als nodig, wordt een avond georganiseerd, waarvoor wij iedereen benaderen die actief is of geïnteresseerd is in de regio. Verschillende actuele onderwerpen uit,de regio komen aan de orde, waarbij uitwisseling van informatie, overleg over stand punten en visievorming voorop staat. Het verschijnsel regio-overleg bestaat al langer op. Schouwen en in de overige regio's zijn er tot nu toe drie avonden geweest. Zo was er op 28 februari een regio avond in Walcheren. Deze ging met name over het gebiedsgerichte project Walcheren 2000+Op 21 maart was er een speciale avond met als thema de Westerschelde Container Terminal. (Hier waren overigens enkele mensen aanwe zig, waarvan de ZMF geen adres heeft. Als u geen verslag heeft gekregen, kunt u zich melden; dan krijgt u alsnog een verslag toege stuurd en een uitnodiging voor de vervolgavond.) Op 13 april was West Zeeuws- Vlaanderen aan de beurt. Hier werd voornamelijk gesproken over het gebiedsgericht project West Zeeuws-Vlaanderen en over "Sluis aan Zee". Alle avonden werden druk bezocht en waren succesvol. Geluiden als "ik ben een stuk wijzer geworden", waren van diverse kanten hoor baar. Voor de komende maanden staan de volgende avonden gepland: 15 juni: Schouwen-Duiveland over landinrichtingen Schouwen (Oost en West) en Plan Tureluur. Aanvang 19-30 uur in 'De Driehoek', Zierikzee. 28 juni: West Zeeuws-Vlaanderen over vervolg Gebiedsgericht Project Aanvang 19.30 uur in het clubge bouw van 't Duumpje, Philipsweg 9a te Oostburg. 21 september: Zeeuws-Vlaanderen over inrichting Braakmanpolders en compensatieplan Westerschelde. 26 oktober: Beveland en Walcheren over Gebiedsgericht Project Veerse Meer. 9 november: Beveland en Walcheren over vervolg milieuef fectrapport Westerschelde Container Terminal. 14 december: Tholen. Onderwerp volgt nog. De aangesloten clubs krijgen een uitnodiging en de deelnemers van de avond krijgen een verslag. Mocht u een uitnodiging willen ontvangen of een verslag van een bepaalde avond en krijgt u die niet via uw club, laat het dan weten aan de ZMF, Geertje van der Krogt. Informatie: Zeeuwse Milieufederatie Geertje van der Krogt tel. 0113-230075 of e-mail zmf.vdkrogt@trefpuntzee- land.nl (GvdK). Donderdag 8 juni Middelburg Natuurbeleidsplan Zeeland Hoe staat het met het Natuurbeleidsplan in Zeeland? Liggen de begrenzingen helemaal vast of kan. er nog geschoven wor den? Wat en hoe met het Program ma Beheer? Wat zijn hier de kan sen en mogelijkheden? We consta teren dat er binnen de natuurbe scherming heel wat vragen leven over het natuurbeleid, dat volop in beweging is. Tijd dus om de klok ken weer eens gelijk te zetten. Wij hebben Gedeputeerde Gert de Kok en zijn medewerkers bereid gevon den op deze avond de nodige informatie te verschaffen. De avond is speciaal bedoeld voor de actieve natuurbeschermers, medewerkers en bestuur van de terreinbeheerders, regionale natuurbeschermingsverenigingen en andere in de natuur geïnteres seerden. Daarom nodigt de Zeeuwse Milieufederatie u graag uit voor een bijeenkomst op: Donderdag 8 juni 2000 Aanvang 19-30 uur In Hotel 'Arneville' te Middelburg. Programma: Welkomstwoord door Thijs Kramer, Hoofd Groene Ruimte ZMF. Inleidingen door: Gert de Kok: een kort overzicht waar we nu staan met het natuurbeleid in Zeeland; Roel Mooij: Gebiedsplan Zeeland: de aanleiding is het Programma Beheer, daarin wor den de gebiedsbegrenzingen opgenomen; Piet van der Reest: de natuurdoe len voor de verschillende natuur gebieden. Na de pauze: Vragen en discussie o.l.v. Gert de Kok. Afsluiting: 22.00 uur Informatie: Zeeuwse Milieufederatie Geertje van der Krogt tel. 0113-230075 of e-mail zmf.vdkrogt(u trefpuntzee land .nl (GvdK) Eerste Bathpolders in Reimersivaal Landschappelijke inpas sing glastuinbouw Of eigenlijk gaat het over het gebrek daaraan. In het provinciale streekplan wordt een "volwaardige landschappelijke inpassing" vereist bij een concentratie van glastuin bouw. De gemeente Reimerswaal kiest echter nadrukkelijk voor het niet visueel afschermen van de glastuinbouw. Men kiest voor een rijtje boombeplanting langs de ont sluitingsstructuur en een rijtje langs het Middenhof. Verder komt er een natuurvriendelijke oever en een wat groter rietland, maar dat is eigenlijk compensatie voor het feit dat te dicht langs de Oosterschelde wordt gebouwd. En de provincie gaat akkoord! Overigens wordt door de gemeen te Reimerswaal opgemerkt dat bos geen enkele relatie met de.streek en omgeving heeft. Afgezien van het feit dat streekeigen bos wel degelijk karakteristiek Zeeuws is, is glastuinbouw meer wezens vreemd in de streek dan bos. (GvdK) De NS en het polder model De ZMF neemt deel aan de klank bordgroep van de verbetering van de railontsluiting Sloe. Tot onze verbazing schrijft de NS, namens het project, een brief aan GS. Hierin staat dat wachten op een planuitwerking voor de Sloeweg te veel vertraging van het project met zich mee zal brengen en dat er daarom van uit wordt gegaan dat de verbreding van de Sloeweg tot stroomweg ten westen van de hui dige weg moet plaatsvinden. De NS gaat ijskoud voorbij aan het feit dat dit voorstel de beste oplos sing voor de Sloeweg kan frustre ren. Er is dan wellicht een viaduct met drie verdiepingen in het land schap nodig om het kruisende ver keer af te wikkelen! (GvdK) Werf een lid De ZMF heet van harte nieuwe leden welkom! Gun uw vrien den of kennissen ook een abonnement op Wantij. Geef hun een lidmaatschap van de ZMF cadeau. Vul de bon van het vouwblad in of bel 0113 - 230075. 9 WANTIJ juni '00

Wantij | 2000 | | pagina 9