Natuurvriendelijk binnen de vijandelijke linie -r I [F «v - -I Belvedere gebied West Zeeuws-Vlaanderen ""Mm.. Cultuurhistorische karakteristiek: Pleistocene zandopduikingen met bewoning vanaf het Mesolithicum; Romeins castellum Aardenburg Vroegmiddeleeuwse ringwalburg van Oostburg; De historische verdedigingsinfrastructuur op de Staats-Spaanse grens met vier linies, forten en schansen, vestingsteden en omwalling; Fraai klein stadsgezicht van St.-Anna ter Muiden; Landschappelijke samenhang van polders, dijken, wegen, wateren en bebouwing. Stapeling van cultuurwaarden in Aardenburg. Foto: R Maat De cultuurhistorie is aan een inhaalslag bezig. Het doet denken aan de natuurbescherming die vanuit een moei zaam defensief, vanaf de jaren '90 met het Natuur beleidsplan aan een offensief begon. 'lussen Oostburg en Sluis zijn al con crete resultaten van het Natuurbeleidsplan te zien. Nederland is aan het werk, van alles gaat letter lijk op de schop. Natuurontwikkeling in de Sophiapolder, maar ook Euregiotuinen bij Oostburg en nieuwe koeienstallen in het open polderlandschap met gierkelders tot diep in de ondergrond. Veel staat er ons nog te wachten. Een rondweg langs Aardenburg, een bredere N6l, waterbas sins voor opvang zoet water, Kust in Kleuren, kleine zoetwaterpoelen voor opvang van amfibieën en het ambitieuze project: Sluis aan zee. Aanvulling Een mooi landschap met zichtbare sporen uit het verleden, wie wil dat niet? Belvedere is een waardevolle aanvulling op het Natuurbeleidsplan. Cultuurhistorische elementen en patro nen in het landschap hebben meestal ook een ecologische waarde en dragen bij aan het behoud van de verschillende levens vormen. In dat opzicht is Belvedere een nieuwe bondgenoot. Archeologen Maar de nota kan de natuurbescherming ook aardig in de weg zitten. Zomaar het cultuurlandschap op de schop nemen, dat kan niet. De archeologen kijken mee. Liefst bij iedereen die een schop de grond - -F',- v.-- in steekt, al zijn ze tot nu toe afhankelijk van de 'goodwill' van degene die de grond beroert. Hun filosofie is op het eer ste gezicht vreemd, maar wel begrijpelijk: de grond is de beste conserveermethöde, dus laat zitten wat zit. In het uiterste geval eerst onderzoek doen alvorens het graaf werk de sporen uitwist. Bij natuurontwikkelingsprojecten, groot of klein, gaat per definitie de spade in de grond. Goed om dit van te voren met de archeologen en heemkundigen door te spreken en Belvedere bij de plannen te betrekken. Een mooi voorbeeld van het opfrissen van het landschappelijk geheu gen is het uitgraven en herstellen van een oude kreek. Boomkikkers Soms is het lastiger, maar niet onmogelijk. Boomkikkers hebben een laatste bolwerk in West Zeeuws-Vlaanderen. Wil deze aan dachtssoort uit het Natuurbeleidsplan nog een kans maken, dan zal er binnen de huidige leefgebieden snel veel moeten gebeuren. Neem de unieke 13e eeuwse wallen van Aardenburg: daar bevinden zich volop mogelijkheden om kleine kik kerpoelen aan te leggen. Aardenburg is boomkikker-hot-spot. Maar Aardenburg is ook Belvedere-hot-spot. Hier ligt voor beide partijen de uitdaging. Een natuur vriendelijke oever aanleggen binnenin de vijandelijke linies? Dat kan! Zo graven dat het origineel profiel van de gracht gehandhaafd blijft en dat er toch open water ontstaat. Zo vangen we drie vliegen in een klap. De boomkikker is blij met zijn leefplekje. De toerist is blij omdat er meer historie te zien is. En de archeologen zijn blij omdat het bodemarchief ongeschonden blijft Peter Maas is medewerker van de Stichting Landschaps beheer Zeeland. 14 WANTIJ juni '00

Wantij | 2000 | | pagina 18