Zichtas op Westhove in ere hersteld ten koste van Foto: R De lezer kon zich even de bewoner wanen van een oud landgoed dat langs zogenaamde zichtassen ooit een pracht uitzicht had. Dat uitzicht was dichtgegroeid. In de zichtas stonden nu eiken en beuken in de bloei van hun leven. Het Rijk zou de bomen kappen en de zichtas in ere herstellen. Wat zou u doen? Dhr. Van de Aart uit Renesse: "Beroepshalve had ik veel te maken met dit soort kwesties. Mijn ervaring is dat de soep nooit zo heet wordt gegeten als ie wordt opgediend. Ik vind, met het Rijk, dat er een inhaalslag nodig is. We moeten meer dan voorheen, rekening houden met cultuurhistorische elementen in het land schap. Anders zien we straks van Appinge- dam tot Aagtekerke dezelfde landinrich ting. Bij het herstel van buitenplaatsen ontstaat vaak discussie over het rooien van planten die daar van oorsprong niet thuishoren. Voor stinzeplanten is men dan nog wel geneigd om mild te zijn, maar exoten als rododendrons moeten wijken. Van mij mogen echter ook die rododend rons blijven omdat ze een cultuurhisto risch element zijn. Ik. zou, in uw voorbeeld, ook de zichtassen herstellen. Er gaat dan wel een halve hectare bos tegen de grond, maar daar komt een mooi parkachtig landschap voor terug. Mevr. S. Hamelink-Muller uit Zaamslag: "Bij ons in de buurt zie ik cultuur en natuur niet meteen botsen. Nee, pas is er hier op het dorp nog een oude boerderij gerestaureerd. Is prachtig geworden. Maar dat ging niet ten koste van de natuur. Waren daar nou bomen voor gekapt, dan was dat een heel ander ver haal geweest. Want als het er op aankomt kies ik dan toch voor natuur. Als ik kas teelbewoonster was zou de zichtas niet terugkomen. Mevr. Beinema uit Middelburg: "Wat er nog is aan cultuurhistorische ele menten moetje zoveel mogelijk in stand houden. De zichtassen zou ik dus weer open laten kappen. Een oud landgoed kun je terugbrengen in de oorspronkelijke staat, maar je moet er geen toeristische trekpleister van maken, met horeca en zo. Want dan is het met de rust gedaan. Stel je voor dat de Bolwerken in Middelburg een enorme stroom toeristen te verwerken zouden krijgen. Door bijvoorbeeld de ijs kelder en de molens open te stellen, een horecabestemming geven. Ik moet daar niet aan denken, Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. Dhr. Loschacott uit Nooragouwe: "Met de uitgangspunten uit de nota ben ik het helemaal eens. In algemene zin dan. Knelpunten moet je van geval tot geval bekijken. Ik ben in die dingen geen fundamentalist, bekijk graag iets van alle kanten. Zie, het ligt heel wat makkelijker wanneer beide waarden worden aange tast. Bij ons in het dorp is een bouwver gunning afgegeven aan een varkenshou der die wil uitbreiden. Zijn bedrijf ligt in de buurt van historisch waardevolle gebouwen. Drie daarvan staan op de Rijksmonumenten-lijst. Waaronder een meekrapstoof Vijf andere panden staan op een lijst met potentiële monumenten. De geplande varkensstallen zullen een aanslag zijn op de cultuurhistorische waarde van de directe omgeving. Maar ook zullen ze vloeken in het mooie open landschap. Dhr. H. Don uit Middelburg: "Een paar maanden geleden ontstond er commotie over het he?'stel van een molen in Middelburg. Die molen moest weer gaan draaien, weer wind vangen. Maar dan moesten dus wel de bomen gerooid worden die vlak na de oorlog zijn geplant. Op de lagere school heb ik nog aan die boomplantdag meegedaan. Dat gaat mij dus te ver. Dat draaien van die molen heeft geen enkel praktisch nut. D'r zal geen Walcherse boer daar nog graan brengen. Als die molen dan toch zonodig moet draaien, dan maar met een elektro motor. Nee ze moeten van de bomen afblijven. Nou dan weet je het wel, niet? Die zichtassen zou ik dus mooi niet open- kappen. 15 WANTIJ juni'00

Wantij | 2000 | | pagina 19