Natuur - en cultuurhistorie: buitenplaats Mon Plaisir in Schuddebeurs (Schouwen-Duiveland). Foto: Jaap Wolterbeek. moet het juist opzoeken. Het ene, de con serverende kant, heeft de andere, de ont wikkelende kant, nodig. Behouden en ontwikkelen, dat kan, als je creatief bent. Neem de verdedigingslinie die door Zeeuws-Vlaanderen loopt. Kan die linie een richting aangeven voor de verschillen de ruimtelijke vraagstukken die daar spe len? Kun je daar bijvoorbeeld cultuurhisto rie en toerisme verenigen? Die vraag geven we de provincies, de gemeenten, de waterschappen, de planologen mee. In Iwente gaat bijvoorbeeld het Architectuurcentrum aan de slag met zo'n dertig architecten om ontwerpen te maken die de identiteit van Twente van gen. Wat is nu kenmerkend voor Twente? Wat zie je nergens anders? Er zijn steden die eigen Belvedere-projecten willen star ten, provincies die grotere gebieden wil len aanpakken." Waar moeten die zich dan aan hou den? "Belvedere stelt juist geen nieuwe regels en wetten. Sterker nog, we willen regels in de ruimtelijke ordening versimpelen, wegstrepen zelfs. Mijn positie is een voor beeld van de nieuwe manier van werken. Ik werk niet,.zoals vroeger, voor één ministerie, maar voor vier: Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (1), Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (2), Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (3) en Verkeer en Waterstaat (4). Dat is hier ook nieuw en wennen. Belvedere wil integreren, en vooral inspireren." Is het niet allemaal franje en den dert de TGV van de economie niet gewoon door "In dit land geldt én nieuwe snelwegen, én nieuwe natuur, én VINEX- locaties. Tot nu toe was het vaak: én, én, én. Minister Pronk benadrukt echter dat er meer is dan alleen kwantiteit. We moeten naar een hogere kwaliteit in de ruimtelijke orde ning. Zeker in een tijd dat we het ons kunnen permitteren. Is 168 ?niljoen gulden voor nieuw beleid in de komende tien jaar dan niet mager? "Dat is niet echt heel veel. Maar vergeet niet, dit is pas het begin en zeker niet het einde. Bovendien is dit geld vooral bedoeld om onderzoek te doen, om initia tieven op gang te helpen, om het proces te begeleiden. Het echte geld zit in de projecten zelf die uitgevoerd gaan wor den. Geld voor kwaliteit, als het aan deze nota ligt" 0 Kaart van Belvedere- gebieden in Nederland. Bron: Nota Belvedere, Tweede Kamer, 2 juli 1999. Hoofdlijnen Nota Belvedere Nederland staat voor grote ruimtelijke ver anderingen. Veranderingen die noodzake lijk en gewenst zijn: woningbouw, natuur ontwikkeling, infrastructuur e.d. Tegelijkertijd staat de culturele identiteit van de leefomgeving meer dan ooit op de maatschappelijke en politieke agenda. Er is vooral zorg over de vervlakking van de diversiteit en kwaliteit in het open landelij ke gebied. Deze beide ontwikkelingen vragen om een trendbreuk. Cultuurhistorie en ruimtelijke planning kunnen beter en creatiever op elkaar aansluiten. In de dynamiek van het nieuwe moet zorg voor, en creatieve benutting van cultuurhistorische waarden vanzelfsprekend worden. Waardevol Als bijlage bij de Nota Belvedere zijn 74 gebieden nader in kaart gebracht op hun cultuurhistorische waarde en zijn 105 cul tuurhistorisch belangrijke steden weerge geven. In Zeeland zijn dat: Gebieden: Kop van Schouwen Duiveland Tholen Walcheren Zuid-Beveland West Zeeuws-Vlaanderen Steden: 1Aardenburg 2. Domburg 3. St. Anna ter Muiden 4. Brouwershaven 5. Goes 6. Hulst 7. St. Maartensdijk 8. Middelburg 9. Tholen 10. Veere 11Vlissingen 12. Zierikzee Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 4 WANTIJ juni '00

Wantij | 2000 | | pagina 4