Met schoonheid moet je bij de rechter niet aankomen Belvedere gebied Duiveland Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland Onder de leden Cultuurhistorische karakteristiek: de mogelijke aanwezigheid van overslibde verdronken dorpen; het nieuwlandgebied opgebouwd uit een reeks kleinere polders in een grillige aaneenschakeling op de oude getijdegeulen, een dicht patroon van dijken, met Zonnemaire, een op de dijken en polderwegen gericht dorp en Noordgouwe, een ringdorp met omgracht kerkterrein; het oudlandgebied met relatief meer beplanting langs de wegen, de beschermde stadsgezichten van Zierikzee en Brouwershaven, de ligging van Zierikzee aan de oude dijk en getijdegeul, de oude polders (oude eilanden) met oude zeedijken; de buitenplaatsen met bossen van Schuddebeurs; Willem de Weert Beschermd stadsgezicht Zierikzee. Foto: Jaap Wolterbeek. Een mooiere plaats om van gedachten te wisselen over de bescherming van het cultuurhistorisch erfgoed op Schouwen-Duivelandis er nauwelijks. We bevinden ons op de buitenplaats 'Mon Plaisir' in de bossen van Schuddebeurs, niet ver van Zierikzee. Aan de thee zitten de heren Schorer en Van 't Haaff, respectievelijk voorzitter van de planologische commissie en secretaris van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. De vereniging heeft als doel het bevorderen en behoud van de stedelijke en landelijke schoonheid van de gehele gemeente Schouwen-Duiveland en het bestuderen van de levensomstandighe den van de mensen die er wonen of ge woond hebben. Dat zijn er tegenwoordig ongeveer 33.000 waarvan er bijna duizend (betalend) lid zijn van de heemkundever- eniging. Op de woningbouwvereniging na is Stad en Lande de grootste club van het eiland en ontleent daar een zeker recht van spreken aan. Dat begon in 1939 toen voor de bouw van het toenmalige katho lieke ziekenhuis het monumentale Mosselpoortje, ondanks protesten, moed willig gesloopt werd. Een aantal notabelen kwam bij elkaar en richtte de vereniging op "om de stad te bewaren". Toen al! Strijd Sindsdien zijn vele strijden gestreden. In de vereniging zijn meerdere commissies actief. Bijvoorbeeld om drie maal per jaar het mededelingenblad te laten verschijnen en jaarlijks, diepgravender, de kroniek met steevast een artikel over de zeevaart (gesubsidieerd uit de Slavenkas, een histo risch fonds dat Zierikzee in de 17de eeuw instelde om gevangen genomen en tot sla vernij gedoemde zeelieden los te kopen). De meest strijdvaardige commissie is de planologische. Soms tot ongenoegen van het gemeentebestuur, waarvan een aantal leden zelf lid is van de vereniging, dat geconfronteerd wordt met bezwaarproce dures. Maar ja, wie verzint er nu ook een bedrijventerrein naast het Slot Moermont in Renesse? Dat is toch geen gezicht. Nu moet je met schoonheid niet bij de Raad van State aankomen. De zaak werd for meel op andere gronden gewonnen. De vraag voor de Vereniging is of het gewicht dat Belvedere toekent aan het cultuurhis torische landschap (en de zichtlijnen daar in), op korte termijn meegewogen gaat worden. Het duurt immers jaren voordat Rijksnota's in streek- en bestemmingsplan nen uitgewerkt worden. Stadhuis Misschien dat het gedachtegoed van Belvedere alsnog een rol kan spelen in de strijd waarin de vereniging zich nu bevindt. De (heringedeelde) grote gemeente Schouwen-Duiveland wil voor haar 300 ambtenaren een modern stad huis wegzetten in de schil van Zierikzee. De schil is het landelijke gebied dat direct aan de binnenstad grenst en nog relatief weinig bebouwd is. Het ontwerp spreekt de vereniging absoluut niet aan: plomp en veel hoger dan aanvankelijk was voorge spiegeld. "Het gezicht op Zierikzee wordt verwoest," is de stelling. Het contrast tus sen de historische contouren van Zierikzee en het verder platte en open land is een van de fysieke dragers waarop Belvedere doelt. Dat geldt overigens ook voor het magnifieke gezicht op Brouwershaven en Dreischor. Heemkundeverenigingen hebben vaak een wat belegen imago. Dat het ook anders kan bewijst Stad en Lande op Schouwen-Duive land. Als het cultuurhistorisch erfgoed in het geding komt, staat zij op. En als het echt niet anders kan, schuwt ze de gang naar de rechter niet. "Soms moet je." Het legt de vereniging overigens geen windeieren. Tegen het ene lid dat boos opzegt, staan vaak tien nieu we aanmeldingen Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 8 WANTIJ juni '00

Wantij | 2000 | | pagina 8