ouwblad Huisdieren, hun welzijn en het milieu Aanschaf van een huisdier Huisdieren en onze gezondheid oktober 2000 Gerda Spaander Inhoud: Aanschaf van een huisdier Huisdieren en onze gezondheid Dierenasiels Huisdieren en hun gezondheid Honden- en kattenvoer Kat in 't bakje Diversen Informatie en adressen Nederlanders houden veel (van?) huisdieren. In ruim de helft van de Nederlandse huishoudens worden in totaal ruim 16 miljoen dieren gehouden: gemiddeld één huis dier per persoon. Dit aantal is de som van onder meer 1,5 miljoen honden, 2 miljoen poezen, 1 miljoen konijnen, cavia's en hamsters, ratten, 6 miljoen vogels, 4 miljoen vissen en een paar honderdduizend slangen, schildpad den e.d. In dit vouwblad aandacht voor huisdieren en milieu, en ook voor het welzijn van al die dieren, die meestal in de eerste plaats voor óns welzijn worden gehouden. Huisdieren worden aangeschaft voor de gezelligheid, als onderdeel van de opvoe ding van de kinderen, 0111 te waken, of soms als statussymbool. Voor de dieren zelf betekent dat een leven waarin ze niet zelf bepalen wat ze kunnen doen. Dat kan variëren van poezen die niet naar har telust kunnen jongen, maar verder kun nen gaan en staan waar ze willen (soms tot verdriet van de buren, en van de vogels), tot vogels in kooitjes die niet of nauwelijks kunnen vliegen, of goudvissen die in hun kom maar een heel klein rond je te zwemmen hebben: gevangenschap als decoratie. Daarbij kunnen ze als even tueel fokproduct eigenschappen hebben gekregen waardoor ze een grote kans op gezondheidsproblemen hebben of waar door ze niet goed voor zichzelf kunnen zorgen (de lange ruggen van teckels, de lange haren van sommige katten). Om maar te zwijgen over het couperen van staarten en oren, een inmiddels verboden, maar nog niet uitgebannen vorm van die renmishandeling. Gewone katten en vuilnisbak-honden hebben veel minder afwijkingen of gebre ken dan hun ras-collega's. Het is zaak tevoren goed te overwegen of een toekomstig huisdier voldoende naar zijn eigen aard kan leven - en daarbij geen overlast geeft aan mensen en andere dieren. Dat geldt zeker voor exotische die ren, waarvan de vangst en het transport tot excessen leiden, en bij wie de kans groot is dat ze als huisdier niet voldoen en uiteindelijk gedumpt worden. Verder kunnen ook de voortdurende ver zorging, de kosten (zowel een hond als een kat kosten gemiddeld bijna vijftig gul den per maand) of een overgevoeligheid voor dieren reden zijn om naderhand weer van een dier af te willen. Kortom: Bezint, eer gij begint. Denk bijvoorbeeld aan een proefperiode. Al zijn de huisdieren nog zo aardig, som mige mensen kunnen niet met ze onder één dak leven. Vacht en veren, huidschilf ers, speeksel en urine leveren allergenen op: stoffen waarvoor sommige mensen allergisch zijn. Deze deeltjes verspreiden zich door de lucht en in het stof op o.a.de vloer, vooral wanneer er tapijt op de grond ligt. Het meest voorkomend en las tigst zijn kattenallergenen. Deze zijn heel klein en worden daardoor gemakkelijk ingeademd. Mensen die er gevoelig voor zijn hebben daardoor onmiddellijk last. Als de kat de deur uit is kan het nog een half jaar duren vóór de concentratie van het allergeen op het niveau ligt van dat van een huis zonder kat. Ook honden leveren dergelijke hinderlijke stoffen. Mensen die allergisch zijn voor katten zijn dat meestal ook voor honden. Vogels en knaagdieren leveren hun eigen allergenen met bijbehorende kwalen, en vogels kunnen daarnaast bepaalde infec tieziekten overbrengen. Vooral voor cara-patiënten en kinderen is het raadzaam eerst eens goed de kat uit 1 Vouwblad Wantij oktober '00

Wantij | 2000 | | pagina 11