Dierenasiels Huisdieren en hun gezondheid 1 de boom te kijken alvorens een huisdier te nemen. En dan de uitwerpselen: in hondenpoep kunnen wormeneieren voorkomen, die uitslag, astma en leveraandoeningen kun nen veroorzaken, en in kattenpoep zit soms een parasiet die een besmetting (toxoplasmose) kan opleveren die afwij kingen bij ongeboren kinderen veroor zaakt. Vaak hebben vrouwen al antistoffen tegen deze besmetting, maar niet altijd. Geen paniek: de huisarts kan een bloed proef afnemen om de aanwezigheid van deze antistoffen vast te stellen. Als u dan toch tot een huisdier besluit, is het asiel een goede mogelijkheid om aan een hond of een poes te komen. De afge dankte dieren kunnen daardoor weer aan een tweede leven beginnen (recycling!), en de vraag naar nieuw op de wereld te zetten beesten daalt. Wel is het goed om na te gaan of het dier door bijvoorbeeld problemen in zijn vorig leven eigenschap pen heeft gekregen die slecht passen bij het nieuwe baasje. In Zeeland zijn 5 dierenasiels, in Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee en Terneuzen. Daar belanden jaarlijks ruim 800 honden en zo'n 1500 katten, deels doordat hun vorige eigenaars ze erheen brengen, deels doordat ze worden gevon den. Overigens zijn degenen die hun die ren naar het asiel brengen de beroerdsten niet: ze betalen ervoor. Genoeg honden en poezen dus om een keuze uit te maken wanneer je aan een huisdier toe bent. Daarmee gaan de asielbeheerders niet over één nacht ijs, want ze vinden het belangrijker dat een dier goed terecht komt dan dat het uit het asiel vertrekt - waar de dieren overigens niet echt een zielige indruk maken. Een dier gaat alleen de deur uit na een goed gesprek over zijn of haar karakter en de verwachtingen en mogelijkheden van het toekomstige baas je. Na verloop van tijd komt er iemand van de Dierenbescherming langs om te kijken of alles naar wens gaat. Voor het geval dit niet zo is is er een proeftijd van een maand, waarbinnen de dieren teruggebracht of 'omgeruild' kun nen worden, en er is een medische garan tie van 14 dagen. Een hond uit het asiel kost 11. 200 (en daar houdt het asiel geen geld aan over), een volwassen poes fl. 175, een jong poesje fl. 125. Dit zijn richtprijzen, ze kunnen per asiel verschillen. De dieren zijn ontvlooid, ontwormd, gevaccineerd, en de katten zijn gesteriliseerd/gecastreerd (bij de meeste asiels krijgen ze een kor tingsbon mee voor deze behandelingen wanneer het dier bij plaatsing daarvoor nog te jong is). Alle dieren zijn voorzien van een registratiechip. Zo'n chip, ter grootte van een rijstkorreltje, is overigens een goede zaak voor alle dierenbezitters, want het maakt terugvinden van een zoek geraakt dier een stuk makkelijker, en daar mee de asiels leger. Waarschijnlijk zitten er in de asiels dieren die wel worden gezocht door hun bazen, maar die niet op het idee komen om in een asiel te gaan zoeken. De Stichting Amivedi, de opspo ringsdienst voor verloren dieren, levert hierover informatie. Het asiel in Goes is sinds kort on line gegaan, zodat op de computer te zien is welke dieren er op een nieuwe baas wachten. www.dierenasielgoes.nl Adressen asiels: Dierenasiel Tussenhaven Westhavendijk 140 4463 AE Goes tel. 0113-212473 Dierenasiel Middelburg Oostperkweg 9 4332 SB Middelburg tel. 0118-613579 Dierenasiel Zeeuws - Vlaanderen Evertsenlaan 86 4535 AD Terneuzen tel. 0115-613841 Dierenasiel Zeeland Zuid Lange heenweg 1 4383 TP Vlissingen tel. 0118 - 460333 Dierenasiel Schouwen-Duiveland Zandweg 26 4301 TA Zierikzee tel. 0111-450545 Amivedi, Dierenopsporingsdienst Schouwen-Duiveland: 0111 - 414832 Noord- en Zuid-Beveland: 0113 - 330063 Voor het medische deel van dit vouwblad gingen we te rade bij Lydia de Jonge, veterinair homeopaat in Goes. De veron derstelling dat er in het homeopatische deel van de diergeneeskunde wat minder snel naar (chemische) medicijnen wordt gegrepen, blijkt te kloppen: 'Ik trek voor een consult een uur uit. En dan wil ik niet alleen precies weten wat eraan mankeert, maar daarbij wil ik van alles horen over het gedrag en het leven van het dier. Ik kan wel proberen te zorgen dat de symp tomen verdwijnen, maar als de oorzaak van de kwaal blijft, zal die zich later waar schijnlijk weer openbaren. Bij urineweg problemen worden bijvoorbeeld vaak anti biotica gegeven, maar dat lost alleen tijde lijk iets op. Misschien is een te vroege ste rilisatie de oorzaak, en dan probeer ik met natuurlijke hormonen het dier weer in balans te krijgen'. Dat blijkt het sleutel woord: lichamelijke én geestelijke balans. Ook zijn er vaak dieren met huidproble men. Daar zijn natuurlijk de nodige gang bare middelen voor, maar het is belangrijk te kijken waar het aan ligt: komt het door de voeding, door allergie ten gevolge van de al eerder genoemde vroege sterilisatie, of door stress, bijvoorbeeld door te wei nig beweging (uitlaten!). De omstandigheden waaronder dieren worden gehouden zijn niet altijd even gunstig. Lydia de Jonge: 'Vooral aan hon den moet voldoende aandacht worden besteed, en het is goed voor ze als ze een taak hebben. De bijtende en jankende honden op flatjes zijn bekend. En honden die hele dagen alleen worden gelaten, 2 Vouwblad Wantij oktober '00

Wantij | 2000 | | pagina 12