Honden- en kattenvoer Kat in 't bakje raken geestelijk vaak van slag. Soms helpt een homeopatisch middel. Dat maakt ze rustiger. Soms kan ik alleen maar aanra den te zorgen voor een betere omgeving, en soms verwijs ik naar de 'hondenthera peut', die helpt om ander gedrag aan te leren'. Fokken Ook signaleert Lydia de Jonge het fokken als oorzaak van problemen: 'Er wordt op een bepaalde eigenschap gefokt, waar door de genetische basis te smal wordt. Of er wordt juist- gefokt op een eigen schap die op zich al ongezond is. Ik heb wel eens een Perzische kat behandeld met een neusontsteking. Een gewone poes niest eens flink en alle viezigheid komt eruit. Maar een Perzische kat moet een zo plat mogelijke kop hebben waardoor z'n neus- en andere holtes veel te klein zijn, waardoor eventuele ontstekingen moeilijk een uitweg kunnen vinden. Of neem de manier waarop de poten van buldoggen zijn geplaatst. Dat moet wel tot gewrichts problemen leiden. Gewone honden en katten zijn zonder meer gezonder'. Een verstandige keuze maken bij de aan schaf van een dier, bij ziektes niet alleen het symptoom bestrijden maar proberen de oorzaak weg te nemen, daarbij werken met middelen die zelfgenezende kracht van het dier ondersteunen en geen giftige bijwerking hebben: ziedaar het recept voor een gezond huisdierenleven. Homeopathie: behandeling met een stof die in onversneden vorm de ziekte opwekt, maar in verdunde vorm de gene zing ondersteunt. 'Het gelijke met het gelijkende genezen Adres: LYDIA DE JONGE, veterinair homeopaat Trumanstede 95-32 4463 VO Goes Tel. 0113-218854 Vegetarische kattenbezitters hebben een dilemma: ze kunnen hun principes niet aan hun dieren opleggen. Katten hebben het aminozuur taurine nodig. Dit kunnen ze niet zelf aanmaken, maar ze moeten het opnemen uit dierlijke eiwitten. Honden kunnen wel zelf taurine aanma ken, maar het is toch beter voor ze om wel gewoon vlees te eten. Wordt het voor mensen steeds gangbaar der om kant-en-klaar voedsel te eten, bij honden en katten is dat nog veel meer het geval. Het is goed mogelijk ze te voeren met wat gekookte groenten, brood/haver mout en gekookt (orgaan) vlees. Maar waarschijnlijk krijgen de meeste honden en katten voer uit de winkel: droog, in blik of in kuipjes. De katten- en honden bazen betalen daarvoor een prijs die zo'n 10 maal zo hoog ligt als de kostprijs, het overige geld gaat naar reclame, verpakking e.d. Het loont dus om zelf een prakje te maken. In blikvoer zit naar verhouding in de droge stof wat meer eiwit (dus vlees) dan in droogvoer, maar verder is vooral de hoeveelheid water in blikvoer opvallend: 80%, tegen 10% in droogvoer. Het vlees in diervoer bestaat voor het grootste deel uit slachtafval en resten waar mensen geen trek in hebben: ingewanden, longen, maag, uier, kraakbeen, botfragmenten, kopvlees enz. Het maakt geen erg smake lijke indruk, maar op deze manier plegen huisdieren nauwelijks een extra aanslag op schaarse dierlijke eiwitten. Ook het vermelden waard is de 15% aan zogeheten Hoog Risico Materiaal: vlees van kadavers (waaronder dieren die bij de dierenarts hun laatste spuitje heb ben gehad) en afgekeurd vlees. Er wordt naar gestreefd de verwerking van kada vers in huisdierenvoer uiterlijk 1 juli 2001 te verbieden, mede omdat er uit voorzorg naar wordt gestreefd dat mensen die dit ongebruikelijke voer eten er niet ziek van worden. Nadeel bij blikvoer is ook de voortduren de stroom van blikafval. Als ze de keuze hebben geven de dieren de voorkeur aan 'nat' voer, maar als ze die keuze niet heb ben eten ze uiteindelijk ook de droge brokken (met natuurlijk een bakje water erbij). Voor hun gezondheid maakt het geen verschil. Biologische producten Ook de honden- en kattenvoersector kent zijn biologische producten, al is de keuze daarin zeer bescheiden vergeleken bij de rest (al gaat daarover het gerucht dat die variatie vooral zit in de verpakking, de merken en de prijs, en niet in de samen stelling) Het merk Yarrah biedt verschillende sma ken honden- en kattendroogvoer (waaron der vegetarisch hondenvoer) waarvan alleen het plantaardige deel biologisch is. Er zit ook kattenvoer in blik in het assorti ment; geheel biologische kattenbrokken komen eraan. Yarrah is verkrijgbaar bij de natuurvoedingswinkel. Ecofood levert 100% biologisch honden droogvoer in de variaties 'puppy', 'kro kant' en 'light brokkendiner'. Het is in Zeeland alleen verkrijgbaar bij de Groene Bron in Vlissingen. In biologisch voer zitten geen synthetische hulpstoffen. De ruim 2 miljoen Nederlandse katten ontlasten zich jaarlijks in zo'n 100 miljoen kilo kattenbakvulling (50 kilo per poes), en dat levert een aardige bijdrage aan de afval- of compostberg. Er is heel wat keuze op het gebied van kattenbakvulling. Deze kan gemaakt zijn van klei (afkomstig uit de VS, Senegal, Israel, Spanje, Bulgarije, Cyprus en Denemarken, en verwerkt tot korrels), gasbeton (een industrieel afvalproduct uit Oostenrijk), GET, stro, papier of hout (een bijproduct van de houtindustrie, met name uit Duitsland en Oostenrijk). Nadelen kunnen zitten in aantasting van het landschap, transport, verbrandingsres ten (korrels van klei en gasbeton verbran den niet) en de composteerbaarheid. Alleen vulling met Milieukeur of het Eko- keur kan bij het GFT-afval. Het is niet ver standig de kattenbak te legen op de eigen composthoop, omdat deze niet zo'n hoge temperatuur bereikt als de compost die verwerkt wordt door de OLAZ (de bacte riën in de uitwerpselen worden dan niet voldoende afgebroken). Kattenbakvulling met Milieukeur bestaat uit rest- of afvalproducten zonder schade lijke stoffen. De materialen moeten goed iNm^ f V\UUUis 3 Vouwblad Wantij oktober '00

Wantij | 2000 | | pagina 13