Regenkappen bedreigen landschaps- schoon Jan-Eelco Dijk, Als aan bewoners van de Zak van Zuid-Beveland wordt gevraagd waar hun groene grens bedreigd wordt, dan wijzen er vast een paar in de richting van Kwadendamme. In dit dorp is het niet de verstening of de verglazing die het groen bedreigt, maar eist het plastic een prominente plaats in het landschap op. Op veel plaatsen in Spanje wordt het landschap al door plastic verpest. Foto: Jaap Wolterbeek. In de oostelijke hoek van de Zak worden veel kersen, bessen en aardbeien geteeld. Om een redelijke opbrengst te waarbor gen vindt de teelt van een aantal van deze fruitsoorten onder regenkappen plaats. Regenkappen zijn stalen of houten boog constructies waarop een lichtdoorlatende folielaag is aangebracht. Ze zijn nodig om de kwetsbare gewassen te beschermen tegen neerslag, wind en vogels. Ruimhartig De strijd om deze groene grens laaide op toen een aantal telers bij de gemeente aanvragen indiende voor het oprichten van de regenkappen. Burgemeester en wethouders staan welwillend ten opzichte van de tuinders: de kappen zijn onmis baar voor de teelt van klein fruit, en de teelt van deze gewassen is weer onmisbaar voor het behoud van de vitaliteit van het platteland. Conclusie: in het bestem mingsplan werd de mogelijkheid van het oprichten van regenkappen ruimhartig toegestaan. Provincie Bij de provincie vindt het gemeentelijke beleid geen weerklank: zij heeft goedkeu ring aan het regenkappenbeleid in het bestemmingsplan onthouden. In theorie kan het hele buitengebied van de gemeen te Borsele worden overkapt, en dat is de provinciale bestuurders al te gortig. Zolang telers niet meer dan 1 ha aan regenkappen willen oprichten kunnen ze hun gang gaan. Maar als ze die oppervlak te willen overschrijden, dan moet worden aangetoond dat de bouw uit oogpunt van natuur en landschap aanvaardbaar is. Omwonenden En dan zijn de omwonenden de vierde partij in het geschil. Zij vinden dat de bouw van regenkappen ontoelaatbaar veel schade toebrengt aan de landschappelijke waarden van de Zak. Het liefst zien ze dat hun idyllische leefomgeving verschoond blijft van plastic en staal. Bovendien vre zen ze dat een bedrijf dat rendabel wil draaien, niet met 1 ha folie toe kan. Uit onderzoek is gebleken dat een volwaardig bedrijf dat zich toelegt op de teelt van ker sen of bessen, tenminste 2 a 3 ha aan overkapping nodig heeft. Als men een maal begint met het toestaan van regen kappen dan is het einde zoek, zo redene ren omwonenden. Binnen de kortste keren staan de telers weer op de stoep van het gemeentehuis om een nieuw are aal aan folie aan te vragen. Clinch De strijd om de regenkappen is een onontwarbare kluwen van procedures geworden. Iedereen ligt met iedereen in de clinch. De omwonenden procederen tegen de gemeente, die op haar beurt weer met de provincie ruziet. Ook de telers ageren tegen burgemeester en wet houders om maar zo snel mogelijk hun regenkappen op te kunnen richten. Tot op heden plukken omwonen den de figuurlijke vruchten in Kwadendamme: het folie en de staalconstructies liggen onge bruikt in de schuur. En de groene grens? Die is nog onaangetast, maar de bedreigingen liggen onverminderd op de loer Jan-Eelco Dijk is milieujurist bij het Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland-Zuid in Dordrecht dat in samenwerking met de ZMF mensen die met milieupro blemen kampen, juridisch helpt. 15 WANTIJ oktober '00

Wantij | 2000 | | pagina 19