Verdedig het landschap Open dag op de Krabbeschans Winant Halfwerk In de vorige Wantij stond in deze rubriek het ABC van cul tuurhistorische landschapselementen. Sporen uit het ver leden willen we graag in stand houden. Ze geven het landschap een eigen karakter en herkenbaarheid. Om dit erfgoed voor de toekomst te behouden moeten we onder houd, herstel en beheer plegen. Daarom voert de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) dit jaar, samen met de overige 11 provinciale stichtingen landschapsbeheer, een campagne onder het motto: Erfgoed al goed. Overal in het Zeeuwse landschap zijn ele menten te vinden die een historisch ver haal vertellen. Dijken, inlagen, sluisjes en dijkcoupures getuigen van de strijd tegen het water. Kreken en welen herinneren aan momenten dat die strijd minder for tuinlijk uitpakte. Hoe het leven op het platteland in vroeger tijden was, kun je aflezen aan de inrichting van sommige, nog traditionele, boerenerven. Van weer een heel andere orde zijn vliedbergen, schansen, ringwalburchten en bunkers, die vertellen van woelige, gewelddadige tijden. Er zijn ook sporen van nog veel oudere tijden, zoals het stelsel van poelen en kreekruggen dat ontstond in de vroege middeleeuwen, en de zandopduikingen uit de ijstijd langs de grens met Vlaanderen. De oude elementen hebben een eigen verhaal, dat voor een deel uit legt hoe het komt dat de omgeving waarin we leven nu zo is. Bovendien zijn ze belangrijk voor de natuur. De campagne 'Erfgoed al goed' heeft tot doel deze land schapselementen te bewaren. Verdedigingswerk In estafettevorm worden 12 provinciale evenementen georganiseerd elk met een eigen thema. In Zeeland is dat de Krabbeschans bij Sluis. Daar is op 14 okto ber een publieksdag. De huidige Krabbeschans is een restant van een ver dedigingswerk uit de tachtigjarige oorlog. SLZ en de huidige eigenaar van de Krabbeschans willen een deel van de gracht weer uitgraven, en wel om twee redenen. Ten eerste worden daarmee de resten van de schans beter zichtbaar en herkenbaarder, waardoor de schans en het bijbehorende geschiedverhaal niet langer in de vergetelheid dreigen te geraken. Ten tweede omdat door het uitgraven weer open water ontstaat, waarin salamanders, kikkers en padden zich kunnen voortplan ten. Om er voor te zorgen dat de gracht op de historisch juiste plaats wordt uitgediept en om te voorkomen dat bij de werkzaam heden belangrijke archeologische gege vens verloren gaan, vindt nauw overleg plaats met het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland. Eerste hap De eerste hap grond uit de voormalige gracht wordt genomen op 14 oktober. Op deze open dag op de Krabbeschans pre senteren SLZ en diverse andere organisa ties hun werkzaamheden in relatie tot cul tuurhistorische landschapselementen. Verder zijn er die dag op de schans diver se activiteiten te beleven: in de pas aange legde boomgaard is van alles te zien over de oude hoogstamfruitcultuur (waaronder het sappersen en een tentoonstelling van oude rassen). Er zijn demonstraties van oude volksspelen waaraan u zelf kunt Knotlinden rond familiegraf Hennequin. Foto: SLZ. meedoen. In de aardappelkelder is een expositie ingericht over het duistere leven van de vleermuis. Er is een natuur-doe- hoek ingericht waar nestkasten worden getimmerd, uilenballen gepluisd, water beestjes kunnen worden bekeken en demonstraties musterds maken en maaien met de zeis worden gegeven. U kunt ook het graf van de Hennequins (zie foto) bezichtigen of getuige zijn van de herstel werkzaamheden aan de gracht. Kortom er is van alles te zien en te doen. Op de publieksdag worden ook de winnaars van de in het kader van de campagne georganiseerde open-ideeën-prijsvraag bekend gemaakt. Tot 15 september kon den bij SLZ cultuurhistorische landschapselementen worden aangedragen, die de moeite van het opknappen waard zijn. Aan drie van deze inzendingen wordt op 14 oktober een prijs van 5.000,- toegekend, waarmee het element kan worden opgeknapt Winant Halfwerk is medewerker van de Stichting Landschapsverzorging Zeeland (SI.Z). 17 WANTIJ oktober '00

Wantij | 2000 | | pagina 21