De drie met elkaar vergeleken locaties voor glastuinbouw. Kaart: MER-rapport. tegen te gaan, daar de resterende kassen te plaatsen? In Kapelle staan 28 hectare kassen, met goedgekeurde plannen voor 75 ha. Waarom een derde, nu nog maag delijk gebied, met kassen volzetten?" Begin september laat gedeputeerde Van Zwieten weten ook in de Kanaalzone glas tuinbouw toe te willen staan. Op vragen van Statenleden naar de omvang, zegt hij dat 200-300 ha 'wishfull thinking' te vin den. Blijft nog de principiële vraag waarom er eigenlijk zoveel glastuinbouw in dit land nodig is. Minder producten uit de glas tuinbouw eten is ook een idee. De bedrijf stak stookt jaarlijks (tegen gunstige tarie- Tabel 6.2. Milieu- Effecten met verschillen tussen de locaties Reimerswaal Zuid-Beveland West Kanaalzone Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen gen volstrekt onvoldoende zijn om de keus voor Zuid-Beveland West te recht vaardigen: "Het lijkt erop dat eerst voor de locatie bij Nieuwdorp gekozen is en dat er vervolgens de motivatie bij is gezocht (PZC 29 juni 2000)." Onbegrijpelijk Ook BORIS vindt de keuze voor de Quarlespolder volstrekt onbegrijpelijk. In de MER staat (pag. 73): "Voor de goed beschikbare restwarmte geldt dat de Kanaalzone de beste mogelijkheden heeft. Voor alle locaties lijkt de levering van C02 rijke gasstromen geen probleem te zijn. De mogelijkheden zijn voor de locaties Reimerswaal en Kanaalzone zeer goed, voor Zuid-Beveland West matig tot rede lijk. Het C02 gas moet daar nog worden behandeld door aanwezige verontreinigin gen." Er is volgens BORIS dan ook terecht in de MER (pag. 96) geconcludeerd dat "de Kanaalzone de meest positieve milieu effecten biedt en economisch het interes sants is". Maar ook op het 'onderdeel mens' zijn er verschillen. In de Kanaalzone zou welge teld een (bedrijfs)woning 'geamoveerd' (sic) moeten worden. In het gebied tussen Lewedorp en Nieuwdorp gaat het om ruim vijftig woningen/bedrijven. Oase BORIS stelt daarom in een schrijven aan de Provinciale commissie Ruimte, Milieu en Water (aug. 2000) dat grootschalige glastuinbouw in het westelijk deel van de gemeente Borsele onwenselijk is. "Zeeland wordt gezien als provincie van o o 0/+ 0/- 0 Woningen en bedrijfsgebouwen - -- 0 Recreatie(routes) 0 - 0 Toekomstig woon- en werkverkeer Bebouwde kom Rijks-/ provinciale wegen Bodem kwantiteit Grondwater kwantiteit Grondwater kwaliteit Verstoring fauna door licht en geluid - 0/- 0/- Cultuurhistorische archeologische waar- - 0 den Landschap technische inpasbaarheid 0 0/+ 0/+ Aansluiten landschapsbeeld 0/+ Lichthinder - -- 0 Afstand afval verwerking - 0 - Riolering zuivering Goed Beschikbare warmte en C02 0 Milieu resultaat van levering warmte Economie van levering van warmte Uit de tabel blijkt dat de drie locaties niet in grote mate van elkaar verschillen. Zuid- Beveland West scoort enigszins beter in vergelijking met de andere twee. Deze uitspraak geldt als alle effecten even sterk meegenomen worden. Bij weging kan een ander beeld ontstaan. rust en ruimte en profileert zich tegen woordig ook graag als groen-blauwe oase temidden van verstedelijkte gebieden als Rotterdam en Antwerpen. Dit streven zou door de komst van de kassen worden gefrustreerd. Hoe geloofwaardig kan een provincie zijn wanneer ze midden op haar grondgebied een glazen stad van enorme omvang laat verrijzen? Aan een verant woorde landschappelijke inpassing hecht ondertussen niemand geloof. Grootschalige glastuinbouw betekent de teloorgang van het historische cultuur landschap, met alle consequenties van dien." Versnippering Zowel de provincie als de ZME benadruk ken dat glastuinbouw in Zeeland niet ver snipperd moet worden. Er is een voor keur voor grootschaligheid. Johan de Jonge: "Als je bedenkt dat bij Reimerswaal al bijna 100 hectare glastuinbouw staat, is er dan niet veel voor te zeggen om, uit gaande van de wens om versnippering ven) tien procent van het totale aardgas verbruik op en vliegt groenten, fruit en bloemen naar alle hoeken van de wereld. Waarom geen tomaten en bloemen uit Zuid-Europa importeren waar met zonne- energie geteeld kan worden? Waarom niet wat meer Nederlandse bedrijvigheid, die hier kostbare open ruimte opslokt, overla ten aan Noord-Afrika?" Als op basis van de MER niet voor de Quarlespolder gekozen kan worden, dan heeft volgens Johan de Jonge de ZMF blijkbaar heel andere motieven gehad om die keuze te billijken. Het is voor hem een reden om zijn lidmaat schap van de ZMF op te zeggen. "Hoe de ZMF in deze kwestie het mandaat van haar achterban ver krijgt, is mij volstrekt onduide lijk" Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. 4 WANTJJ oktober '00

Wantij | 2000 | | pagina 4