Verkassen vraagt om weloverwogen beleidskeuze Alleen glazen stad bij Nieuwdorp onder voorwaarden Tjeu van Mierlo Onlangs hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland beslo ten dat bij Nieuwdorp een groot glastuinbouwgebied mag worden ontwikkeld. "Niet tot elke prijs", is het standpunt van de ZMF. Want er moet een maximaal milieurende ment worden gehaald en de kwaliteit van de leefomge ving mag er niet op achteruit gaan. Ook mag de locatie alleen bedoeld zijn voor knelgevallen uit Zuid-Holland en Utrecht die daar moeten wijken voor sanering of bebouwing. g Glastuinbouw was tot voor kort in Zeeland geen opvallende bedrijvig heid. Enkel op Schouwen-Duive- land en op Tholen trof je glasboe- ren. Dat is aan het veranderen. In Rei- merswaal en Kapelle verrijzen grote com plexen, samen goed voor 150 ha. Op Schouwen mag 40 ha aan het bestaande areaal worden toegevoegd. Recentelijk hebben Gedeputeerde Staten groen licht gegeven voor 700 ha bij Nieuwdorp. Ook Sas van Gent wil dolgraag glastuinbouw als genoegdoening voor het door de pro vincie getorpedeerde 'outlet centrum'. Alles bij elkaar levert dat 1000 ha extra kassen op. Dat is veel te veel voor Zeeland. Grootschalig Enige tijd geleden draaide de provincie - onder politieke en maatschappelijke druk - haar beleid (200 ha glas op alle drie loca ties: Reimerswaal, Kapelle en Borsele) gedeeltelijk terug. Ook de ZMF maakte duidelijk dat, uit het oogpunt van land schap en milieu, concentratie van groot schalige glastuinbouw op één locatie de voorkeur heeft. Maar waar is in Zeeland ruimte voor 500' tot 700 ha glas? Dat lever de drie zoeklocaties op: Reimerswaal^ Nieuwdorp en Canisvlietpolder. Op grond van een Milieu-Effect Rapportage (MER) koos Gedeputeerde Staten van Zeeland voor Niéuwdorp. tie om daar de glastuinbouw verder door te laten groeien. De milieufederatie gaat hooguit akkoord met een locatie voor de opvang van een deel van de glastuinbouw die uit de Randstad verdwijnt. We sluiten dan ook niet uit dat bij Nieuwdorp met minder ruimte kan worden volstaan dan de geplande 700 ha. Vervangende ruimte Veel bestaande glastuinbouw wordt mo menteel gesaneerd. Vooral in het Zuid- Hollandse Westland zit verouderde glas tuinbouw. De waterzuivering is er slecht en bestrijdingsmiddelen verzieken het oppervlaktewater. De teelten vreten ener- Minst slecht Ook de ZMF vindt Nieuwdorp de minst slechte van de drie MER-locaties. Nieuwdorp is iets minder aantrekkelijk als het gaat om de beschikbaarheid van rest warmte en CO2. Maar wat het landschap betreft is glastuinbouw bij Canisvliet kwa lijker dan bij Nieuwdorp. Bovendien is naast deze grote, open Canisvlietpolder de 'voorbije jaren in de Canisvliet groot schalige natuur ontwikkeld die het mega- kassenproject niet verdraagt. Wegen we alle aspecten tegen elkaar af dan valt de keuze op Nieuwdorp, ook voor de ZMF. Dit betekent niet dat de milieufederatie nu de glastuinbouw alle ruimte geeft. Centraal staat de vraag of 700 ha wel nodig is. Hiervoor ontbreekt in de MER een onderbouwing. De ZMF wil geen loca- gie, de kwaliteit van de leefomgeving is er belabberd. Ook de planologie speelt een rol: soms verdringt stadsuitbreiding het glas. Het gaat in totaal om zo'n 1500 tot 2000 ha. Voor die knelgevallen zoekt de overheid vervangende ruimte in de rest van het land. De milieufederaties en de Stichting Natuur en Milieu dringen bij minister Pronk aan op een landelijke MER voor geschikte opvanglocaties. Het is aanneme lijk dat ook van Zeeland met zijn vele zonne-uren gevraagd wordt een deel voor het landelijk benodigde areaal te reserve ren. Als vervolgens blijkt dat met een min der groot gebied dan 700 ha kan worden volstaan, dan zal in Zeeland een aantal nieuwe locaties voor glas in aanmerking 5 WANTIJ oktober'00

Wantij | 2000 | | pagina 5