Werf een lid ZMF-Ledenvergadering 21 november 2000 Het bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie nodigt zijn leden en lid organisaties uit voor de najaarsvergadering op dinsdag 21 november 2000. We ontvangen achterban en geïnteresseerden graag in: Hotel Terminus, Stationsplein 1, Goes. Aanvang 19-30 uur Samen met de leden willen we afspraken maken over werkplan, begroting en enkele huishoudelijke zaken. Agenda 1. Opening 2. Commentaar van voorzitter J. v.d. Doef op actuele ontwikkelingen in natuur en milieu van Zeeland 3. Bespreking van het verslag van de ledenvergadering van 23 mei 2000 in Goes 4. Bestuurswijziging: M. Postma is kandidaat vanuit natuurbescher mingsvereniging 't Duumpje voor een vacante plek binnen het bestuur 5. Goedkeuring van het werkplan voor 2001 6. Begroting 2001 7. Rondvraag 8. Sluiting van het huishoudelijk deel Openbaar discussiegedeelte (vanaf 20.30 uur) Na een korte pauze is er ruimte voor debat. Staf en bestuur moeten zich nog buigen over een aansprekend discussieonderwerp. Om zoveel mogelijk aan te sluiten bij de actualiteit zullen we medio okto ber en definitieve keuze maken. Indien leden suggesties hebben kun nen zij die kenbaar maken aan Tjeu van Mierlo, coördinator. De ledenvergadering zal rond 22.00 uur worden beëindigd. (TvM) .f* 1 Nieuwe medewerkster ZMF Ilse Pama is per 1 augustus 2000 in dienst van de ZMF als medewerkster milieu en econo mie en integraal waterbeheer. Ze volgt in deze functie Marja van der Lubbe op. Overleg in de regio Om regelmatig contact te heb ben met de achterban in de ver schillende regio's houdt de Zeeuwse Milieufederatie regio avonden. Verschillende actuele onderwerpen uit de regio komen aan de orde, waarbij uit wisseling van informatie, over leg over standpunten en visie vorming voorop staat. Op 15 juni was er een regio avond op Schouwen-Duiveland. Hier kwamen de landinrich tingsprojecten Schouwen- Oost en -West aan de orde en de uit voering van plan Tureluur. De avond werd niet erg druk bezocht, maar was wel nuttig om alle neuzen weer eens dezelfde kant op te laten wij zen. Op 28 juni was er een regio avond in West Zeeuws- Vlaanderen. Deze ging over de voortgang van het gebiedsge richt project West Zeeuws- Vlaanderen. Deze avond werd druk bezocht en men is zeer benieuwd naar de volgende stap in het proces: het land schapsplan en de resultaten van de coördinatiecommissie. Voor de komende maanden staan de volgende avonden gepland: 9 oktober: Zeeuws-Vlaandereni nrichting Braakmanpolders, compensatie Westerschelde en het gebieds gericht project West Zeeuws- Vlaanderen. Aanvang 19-30 uur in de Gentsche Poort in Biervliet. 26 oktober: Beveland en Walcheren, gebiedsgericht project Veerse Meer. De aangesloten verenigingen krijgen een uitnodiging en de deelnemers van de avond krij gen ook een verslagje. Mocht u een uitnodiging willen ontvan gen of een verslagje van een bepaalde avond en krijgt u die niet via uw vereniging laat het mij dan weten. Voor meer informatie: Zeeuwse Milieufederatie Geertje van der Krogt tel. 0113-230075 of E-mail: zmf.vdkrogt@trefpunt zeeland. nl (GvdK) Grote zorgen om nieuw milieubeleidsplan Momenteel ligt het nieuwe Milieubeleidsplan "Groen Licht" ter inzage. Op 2 oktober heeft de milieufederatie zich met haar achterban gebogen over de reactie op het plan. Wat naar voren kwam was voor al de grote zorg die de ZMF heeft over de invloed en bete kenis van het plan. Juist nu de hardnekkige milieuproblemen als klimaatverandering, verzu ring, groei van de afvalhoop, energie-efficiency van bedrijven en bodemsanering, moeten worden aangepakt, volhardt de provincie Zeeland in dezelfde aanpak waarvan in de voorbije jaren gebleken is dat deze niet volstaat om de weerbarstige milieuproblemen op te lossen. Die aanpak is er een van indus trie, landbouw, recreatie, en andere maatschappelijke orga nisaties, én de consumenten, die zelf de problemen moeten oplossen. Maar juist de provin cie zal meer moeten sturen, meer moeten regisseren om tot een goede probleemaanpak te komen. Als de provincie dat niet wil, en dat blijkt uit het nieuwe plan, dan heeft dat con sequenties voor de invloed van het plan. Die zal tanen. Nu we staan aan de vooravond van de integratie van diverse beleids plannen hebben we behoefte aan een krachtig plan dat een stevige bouwsteen vormt voor het integrale beleid. Bovendien heeft de ZMUF behoefte aan een meer herken bare rol van de provincie in het provinciale milieubeleid. Wij hebben behoefte aan een regis seur die ook werkelijk regis seert. Regie voeren over de uit voering van het milieubeleid doe je aan de hand van kwanti tatieve, afrekenbare doelstellin gen. En juist die zitten nu nog niet in het plan. In het voorlie gende plan regisseert de pro vincie alleen processen, en geen inhoud aan de hand van heldere doelstellingen. De vraag naar deze doelstellingen dringt zich ook op omdat de economische groei van dit moment het terugdringen van de milieubelasting in de weg staat. Met alleen de geschetste mooie streefbeelden uit "Groen Licht" zullen we het niet redden. Mooie woorden kosten tenslot- te geen gelei. (TvM) Waterbeheersplan 2002- 2007 Zeeuwse Eilanden Op dinsdag 19 september stond het concept Waterbe heersplan op de agenda van de Commissie Waterbeheer van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. De ZMF heeft tijdens deze ver gadering gebruik gemaakt van het inspreekrecht om haar visie op het beheersplan te geven. Positief van het Waterbeheers plan is dat een aantal uitgangs punten en hoofdlijnen van de visie van de Zeeuwse natuur- en milieuorganisaties overeen stemt met die van het water schap, zoals ruimte voor water en de aanpak van diffuse bron nen. Er is door de ZMF meer aan dacht gevraagd voor de volgen de punten: In de eerste plaats gaat het Waterbeheersplan nog vooral over de kwaliteit van het opper vlaktewater. Waterkwantiteit en grondwaterkwaliteit moeten nog beter uit de verf komen. In de tweede plaats zijn de wate ren die het Waterschap aan wil pakken over het beheersgebied verdeeld als losse puzzelstuk jes. De relatie met de rest van het watersysteem, dit zijn de witte plekken op de kaart, ont breekt. Deze witte gebieden op de overzichtskaart van het Waterbeheersplan zijn gedefi nieerd als waterlopen met het laagste ambitieniveau. Volgens de kaart zijn deze gebieden "niet nader ingevuld", terwijl zij maar liefst 95% van het totale beheersgebied omvatten. Als derde punt is aangegeven dat het van belang is oplossings richtingen te kiezen die weerge ven wat concrete mogelijkhe den zijn om kansen te realise ren en knelpunten tot een oplossing te brengen. In het Waterbeheersplan zijn de oplos singsrichtingen echter geen echte oplossingsrichtingen, maar bijna allemaal middelen, zoals een plan, een onderzoek of gebiedsgericht beleid. Dit zegt veel meer over het proces dan de inhoud. Als laatste punt is een voorstel gedaan om voor waterlopen met het laagste ambitieniveau (95% van het totale beheersgebied) en water lopen met het middelste ambi tieniveau een tandje bij te zet ten. (IP) De ZMF heet van harte nieuwe leden welkom! Gun uw vrien den of kennissen ook een abonnement op Wantij. Geef hun een lidmaatschap van de ZMF cadeau. Vul de bon van het vouwblad in of bel 0113 - 230075. 10 WANTIJ juni'00

Wantij | 2000 | | pagina 10