Auvergnepolder Groene Grens tussen Brabant en Zeeland Willem de Weert We zien het overal om ons heen. De open, groene ruimte wordt steeds grijzer. Dat dreigt ook in de Auvergnepolder, op de grens van Brabant en Tholen. Dit gebied met zijn landschappelijke en cultuurhistorische waarde wordt bedreigd door de aanleg van een groot industrieterrein. Brabantse en Zeeuwse groepen voeren samen actie om de polder als groene open ruimte te behoudeii. Op 24 oktober 1999 werd in de Auvergnepolder een vogel als Groene Grenspaal opgericht. Op de achtergrond de brug tussen Brabant en Tholen. Foto: ZMF. Milieudefensie begon vorig jaar een campagne voor het behoud van de groene open ruimte in Nederland. Doel is te voorkomen dat het land wordt volge bouwd met nog meer bedrijventerreinen, havens, autowegen en woonwijken. Op 32 plaatsen in Nederland trokken actiegroe pen vorig jaar oktober een Groene Grens. Wat Zeeland betreft speelde de actie zich af in het grensgebied met Noord-Brabant. Daar leven zowel bij de Zeeuwse als bij de Brabantse overheid ideeën om van pol ders langs het Schelde-Rijnkanaal haven en industriegebied te maken. Een advies bureau voerde in opdracht van de provin cies Noord-Brabant en Zeeland en de gemeenten Reimerswaal, Woensdrecht en Bergen op Zoom een onderzoek uit naar de beste locatie. Advies Het advies luidde dat zowel de Auvergne polder in Bergen op Zoom als de Kreek- rakpolder bij Rilland geschikt zijn voor een multimodaal bedrijventerrein. Dat wil zeggen een grootschalig bedrijventerrein bereikbaar via weg, water en spoor. De komende tijd moet duidelijk worden welke locatie de voorkeur krijgt. Het is denkbaar dat, als Zeeland en Brabant het niet eens worden, in beide polders indus trie komt. Milieuvereniging Bcnegora ver zet zich tegen een bedrijventerrein langs het kanaal bij Rilland. Benegora wil juist op die plaats een landschapspark, als tegenwicht van het gigantische havenge bied van Antwerpen. De grens met België moet volgens Benegora ook de Groene Grens zijn. Waardevol De actie om de Auvergnepolder tussen Tholen en Bergen op Zoom groen te hou den wordt gevoerd door een regionaal platform. Daarin hebben de bewonersbe langenvereniging Auvergne, de planologie- werkgroep van de Natuurvereniging Tholen en de heemkundekring van het naburige dorp Halsteren de krachten gebundeld. In Halsteren, dat een paar jaar geleden bij de gemeente Bergen op Zoom gevoegd werd, zag men de bui al hangen. De nieuwe gemeente was amper gevormd of de polder moest industrieterrein wor den. Het platform voert als tegenargumen ten aan dat de Auvergnepolder midden in een waardevol gebied ligt dat wordt omsloten door het stadje Tholen (beschermd stadsgezicht), het Zoommeer (onder de Europese vogelrichtlijn), het natuurgebied Prinsesseplaat (Staats bosbeheer) en de Brabantse Wal (Ecologische Hoofd Structuur). Vanaf de Wal is er een prachtig vergezicht op de (bedreigde polder) en monumentaal Tholen. Een ander tegenargument is dat vrijwel elke gemeente zijn eigen industrie terrein wil. En allemaal willen ze dezelfde bedrijven aantrekken. Daardoor is er geen stimulans om efficiënt met de ruimte om te gaan. Werkgelegenheid Dan is er ook nog de vraag of het wel ver standig is in deze jaren van economische overvloed nog meer werkgelegenheid te scheppen. Matjo van Liere, voorzitter van het platform, voert aan dat de gemeente Bergen op Zoom de behoefte aan indus trie mede baseert op de werkeloosheid onder laagopgeleiden, maar dat vanaf het ontstaan van de plannen over bedrijven van "hoogtechnologisch kennisniveau" gerept wordt. "Dit zal mensen van de Randstad aantrekken en lost zeker geen werkeloosheid onder de laagopgeleiden op. Voor de nieuwkomers moeten dan weer woningen en voorzieningen komen. Zo vraagt men steeds meer ruimte en zul len de rust en natuur uiteindelijk verdwij nen." Volgens de gemeente zit de stad echter dringend om een nieuw bedrijventerrein verlegen. Dat is tegen het zere been van de landbouw. Die vindt dat ze als bedrijf ook bestaansrecht heeft. Een vertegen woordiger van de landbouworganisatie ZLTO zei op de actiedag in de polder: "Onze leden wonen en werken in de Auvergnepolder. We zullen ons met hand en tand verzetten tegen industrie." Meer informatie ovef de campag ne "Trek de Groene Grens" is te vinden op het internet: www.milieudefensie.nl en www.auvergnepolder.myweb.nl. De website over de Auvergne polder is een initiatief van de Natuurvereniging Tholen 12 WANTIJ oktober '00

Wantij | 2000 | | pagina 16