Wie denkt de ZMF wel dat zij is? Willem de Weert Wie denkt de ZMF wel dat zij is? Onder die kop zette de PZC aan het begin van de zomer de mening van een aan tal Zeeuwen over de milieufederatie op een rij. "De milieubeweging is verivorden tot een vergadertijger. Zij beweegt niet meer. Zij overlegt. Het ledenblad Wantij wordt zelden als discussieplatform gebruikt. Het is alle maal zo kalmpjes, zo gematigd. Alsof iedereen het met elkaar eens is.Aldus de krant. Wij nodigden een aantal willekeurig gekozen lezers uit hierop te reageren. Ook met de vraag: Waarvoor of waartegen zou u zelf actie wil len voeren? Dhr. 1. Wisse uit Grijpskerke "Ik heb het bewuste artikel in de PZC geleien. Daaruit krijg ik de indruk dat de ZMF teveel een onderhandelingsorganisatie aan het wor den is. Ik denk dat ze te druk bezig zijn met uitruilpolitiek te bezigen. Hoewel ik de poli tieke achtergronden niet ken. ben ik -daar om voorzichtig- van mening dat ze in het geval van de vestiging van een kassencom plex in Nieu w-dorp te gemakkelijk ja hebben gezegd. Maar zoals ik al zei: ik ken de poli tieke achtergronden niet voldoende. In zijn algemeenheid vind ik dat de ZMF zich harder op moet stellen om de rust en ruimte in Zeeland te behouden. Zo kan ik me geweldig ergeren aan de toenemende lichtvervuiling, van neonreclame tot tuinbouwkassen. Bij St. Laurens bijvoorbeeld zit een autobedrijf waarvan je de blauwe lichtreclame van Veere tot Grijpskerke ziet. Zelfben ik niet zo actie- roerderig, maar ik zie het anderen graag doen. Over Wantij heb ik geen opmerkingen. (Noot redactie: De actiegroep Neeon (tegen lichtvervuiling) heeft inmiddels de reclame uitgeschakeld.) Dhr. J. Ellerman uit Goes: "Ik ben het er roerend mee eens. Ik heb de indruk dat de milieufederatie met een achter hoedegevecht bezig is: dat het vechten tegen de bierkaai is. Maar dat geldl voor meer van dergelijke organisaties. Toen ik 38 jaar gele den in Goes kwam wonen, zat ik aan de rand van de stad. nu er midden in. Overal wordt gebouwd, bij elk dorp verschijnt nieuwbouw en industrie en dan ook nog er lussen in, langs de snelweg bijvoorbeeld. Natuur, waar praten we nog over? Het is allemaal lapwerk. Nu weer een tunnel met een weg door de Zak. Bevolking en bedrijvigheid blijven -mede daardoor- groeien, hetgeen gepaard gaat met een toenemende druk op de natuur. Dat kan men niet tegenhouden, hoogstens bijsturen tot op het moment dat de druk opnieuw zó hoog wordt dat nieuwe compromissen moeten worden bedacht. Wij hebben hier te maken met een dilemma dat steeds weer om keuzes vraagt, waarbij de instandhouding van de natuur maar zelden voorrang krijgt, zeker als er grote geldelijke belangen een rol spe len. In dit opzicht is de mens een grote vij and van zichzelf. Wantij? Ja. al die woorden....Je kunt het spannender en kleurrijker maken, maar het dilemma blijft bestaan. Toch blijf ik de ZMF en vele andere 'goede doelen-organisaties steunen in het besef dat zij toch nog meer kunnen bereiken en doen voor anderen dan ik in mijn uppie. Dhr. M. v.d. Borgt uit 's-Heer Arendskerke: "Ik heb het artikel in de PZC niet gelezen, maar ik kan me de uitspraken voorstellen. Het actiewezen, zoals in mijn eigen studen tentijd, bestaat niet meer. De ZMF zal heus wel ingekapseld zijn in het Neder-landse overlegmodel en daarmee onderdeel van het vergadercircuit geworden zijn. Maar het is ook de tijdgeest dat mensen niet meer mas saal de barricade opgaan. Aan de andere kant is het toch zo dat de kern van dit soort bewegingen gevormd wordt door sterk gemo tiveerde mensen. Zelf zou ik zeker nog de straat opgaan als er bedreigingen in mijn directe omgeving zijn. Als ze bijvoorbeeld de kerncentrale toch langer openhouden dan is afgesproken of als ze een nieuwe weg naai de tunnel dwars door de Zak gelegd zouden hebben. Wantij geen discussieplatform? Het blad wordt natuurlijk gelezen door veel gelijkgestemde mensen. Trouwens, de PZC zelf blinkt ook niet uit als discussieplatform. Dhr. A. Geluk uit Oud-Vossemeer: "Ik ben landbouwer en vind dat de ZMF juist te weinig met ons overlegt. De milieufedera tie heeft te weinig weet van onze problemen. Neem nou die actie tegen de bestrijdingsmid delen, Er is geen enkele boer die voor zijn plezier spuit, daar is dat spul vee! te duur voor. Maar we moeten wel een alternatief hebben. Op het moment dat de consument massaal onbespoten voedsel wil. doe ik mijn spuitkar de deur uit. Ik heb zelf verkoop aan huis. Als er een plekje op het product zit, dan hoeven de mensen het niet meer, terwijl het rechtstreeks van het land komt, verser kan niet. Er zou veel meer aan consumenten voorlichting gedaan moeten worden, ook door onze eigen organisaties. Ik kom weer terug op die actie tegen de bestrijdingsmidde len op aardbeien. Ik zie in ons vakblad hoe ze in Spanje inet de rugbus tekeer gaan. Dat weet de consument niet die met een bakje Spaanse aardbeien de supermarkt uitloopt. Hoe gaat het er in de buurlanden aan toe? Dat moet eens meer op tv en in de krant komen. Ik ben donateur van de ZMF gewor den omdat ik in het verleden veel steun gehad heb toen hier dichtbij een champig nonkweker dreigde te komen. We waren bang voor stankoverlast van de compost. Jullie medewerker heeft ons toen goed geholpen. In Wantij lees ik alleen de dingen die me inte resseren. over windenergie bijvoorbeeld. Ik heb nu bij de gemeente een aanvraag voor drie windmolens liggen. Kijken of ze dat in het bestemmingsplan buitengebied mee wil len nemen. Denk niet dat alle boeren tegen de natuur zijn. Ik heb zelf een natuurgebied achter de zeedijk, daar loop ik vaak door heen, prachtig!" Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 13 WANTIJ oktober '00

Wantij | 2000 | | pagina 17