"Balans zoeken tussen actie en overleg" Jaap van der Doef nieuwe voorzitter ZMF: 'Willem de Weert Jaap van der Doef. Foto: Jaap Wolterbeek. Jaap van der Doef, gepensioneerd burgemeester van Vlissingen, is door de ledenvergadering van de milieufe deratie als opvolger van Joh an Job sen gekozen tot nieuwe voorzitter. Een ervaren bestuurder, maar met een actie verleden. "Ik ben een groot voorstander van overleg, maar soms moet je zeggen tot hier en niet verder en dan uit een ander vaatje tappen.Dan spreekt weer de vak bondsman in hem: "Die streken van vroeger hou je toch. Jaap van der Doef beseft drommels goed dat hij voor het voorzitter schap van de Zeeuwse Milieufederatie niet benaderd is om zijn jeugdige leeftijd of zijn staat van dienst op milieugebied. "Ik zei: Wat wil je nou met een 66-jarige voorzitter bij een federatie die wil verjongen? Maar ik heb me ervan laten overtuigen dat de mensen van het bestuur en bureau in een hogere leeftijd geen bezwaar zien. Men zocht iemand met bestuurlijke ervaring, met veel contacten bij gemeenten, provincie en in Den Haag." Van der Doefs curriculum vitae laat daar geen twijfel over bestaan: vakbondsbe stuurder bij toen nog het NKY Tweede Kamerlid en vice-voorzitter van de PvdA, staatssecretaris op Verkeer en Waterstaat in het kabinet Van Agt-Den Uyl, Tweede Kamerlid als regiokandidaat voor Zeeland en tenslotte burgemeester van Vlissingen. Een zwaargewicht op bestuurlijk gebied, maar hoe zit het met zijn affiniteit met natuur en milieu? Van der Doef is duide lijk: "Zeker nu ik met pensioen ben doe ik alleen nog bestuurswerk waarbij ik me sterk betrokken voel. Mijn belangstelling gaat, zoals bij veel mensen denk ik, met name uit naar natuur en landschap en naar het verenigen van milieu en econo mie. Ik ben op milieugebied zeker geen deskundige, maar dat hoeft ook niet. Er is genoeg kennis binnen het bestuur, bureau en de aangesloten organisaties zelf." Zijn maatschappelijke betrokkenheid blijkt ook uit het voorzitterschap van de Raad van Toezicht van Arduin, zorginstel ling voor verstandelijk gehandicapten in Zeeland en van 3VO, de fusie van organi saties die zich met de verkeersveiligheid in Nederland bezig houden. Koers Welke koers wil hij met de ZMF gaan varen? Van der Doef: "Ik wil een debat over hoe de milieufederatie haar doelstel lingen wil bereiken. Wanneer voeren we overleg en wanneer gaan we tot actie over? Dat is een moeilijk dilemma. De tegenstellingen van de jaren zestig en zeventig bestaan niet meer. Toen moest er voor elke meter gevochten worden. Nu staat de natuur op de agenda en heeft elk bedrijf en elke overheid een milieubeleid. Vroeger waren de mensen sterker betrok ken bij maatschappelijke ontwikkelingen dan nu. Waarvoor gaan de mensen nu de straat op? Men doet liever een donatie. Er zijn ook mensen die dat stoort, die heb ben nog die "ouderwetse" strijdbaarheid. Die missen de vredesbeweging bijvoor beeld. Ik begrijp dat, ik ben ook van die generatie. Tegelijkertijd is een groot deel van de mensen content, ook binnen de milieufederatie. Zij zien dat er met over leg, met compromissen sluiten, veel bereikt wordt. In dat spanningsveld moet de ZMF opere ren. Telkens het dilemma van praten we nog mee, of trekken we de grens. Vaak sorteert actie meer publiciteit, maar min der effect. Het is heel moeilijk om twee strategieën tegelijkertijd te volgen: acties voeren en aan tafel meepraten. De milieufederatie moet natuurlijk herken baar zijn. maar mag de invloed die ze nu heeft -door goed overleg- niet verkwanse len. Wij zijn Greenpeace niet. Een federa tie van natuur- en milieuverenigingen en individueel aangesloten leden, dat is een gemêleerd gezelschap. Dat je trouwens ook individueel aangesloten kunt zijn, moet beter bekend worden. Dat wist ik tot voor kort ook niet. Een eigen website, die moet er ook snel komen. Want communi catie is o zo belangrijk in deze dagen." De Westerschelde heeft een speci aal plaatsje in het hart van de nieuwe voorzitter. Niet gek, als inwoner van Vlissingen. "Een ver dere verdieping van de Westerschelde, die dreiging is wel een actie waard. Maar ook hier zijn we het in Zeeland allemaal over eens geloof ik. Dat estuari um is te waardevol om verder uit gekleed te worden" Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 14 WANTIJ oktober'00

Wantij | 2000 | | pagina 18